Ercan Premiks
Facebook Twitter

"Yeni normal" dedikleri şey bu mu?


Bu makale 2020-12-13 15:00:10 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.
Metin ATALAY

 

Dünya bir taraftan dönmeye devam ederken…

bizim de başımız dönmedi mi?

 

 

COVID-19 Ortamında

Etkin ve Verimli Forklift Güvenliği

 

 

Sadece bir hafta içinde neler oldu neler?

Sportif faaliyetlere ara verildi, NBA sezonuna kilit vuruldu, okullar kapandı, yeme-içme ve eğlence yerleri ne yapacağını şaşırdı ve kepenk indirdi,…ve dünya genelinde işletmelerde paydos zilleri çalmaya başladı.

 Peki, nedeni?

COVID-19'un yayılmasıyla mücadele etmeye yönelik, yalnızca belirli işletmelerin kritik tedarik ve hizmetler sağlamak üzere açık tutulması amacı doğrultusunda "Haydi-görev-başına!" komutuyla harekete geçen yoğun bir çalışma, yoğun bir çaba.

 

Yeni vakalar hızla artışa geçti ve “Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri” (HKÖM) hijyen ve güvenlik amaçlı güncellenmiş talimatlar yayınlarken, ülke çapında önemli işletmeler de çalışanları için süratle kritik Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE/KKD) temin etme çabasına giriştiler.

Aylar sonra, görüyoruz ki, ülke genelinde sanayi ve ticaret kuruluşları çalışmayı sürdürmek için işlerine geri dönüyor, ancak yine görüyoruz ki, COVID-19'un kalıcı etkisi işletmelerin çalışma şeklini A'dan Z'ye değiştirdi. Yüz siperleri, maskeler, plastik koruyucu bariyerler, hijyenik el temizliği stantları ile dezenfektan merkezleri ve hatta sosyal mesafe korumalı işyeri yerleşim yapılandırmaları. Her türden işletme işe geri döndükçe "Yeni Gerçeklik" denen şeyin bir yüzü ile tanışıyor, kısa sürede onun ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Tedarik zincirleri artık sadece verimli değil aynı zamanda güvenli bir şekilde çalışma bilinci ve dürtüsüyle, her düzeyde sağlık ve hijyeni ön planda tutmak için en iyi uygulamaları benimseyen özgün bir şekilde kendini konumlandırdı. Pandeminin ilk aylarında alınan dersler, ekonomiler yeniden kapılarını açarken depoların, dağıtım merkezlerinin ve diğer tesislerin bundan böyle nasıl çalışması gerektiğini öğretti.

Ancak bu sıkıntılı COVID-19 çağında forklift operasyonları söz konusu olduğunda işe geri dönüş nasıl olmalı, nasıl olacak? Bilindiği gibi, forklift teknisyenleri günlük rutin çalışmalardan servis çağrılarına kadar, forkliftlerle şu veya bu şekilde, türlü, çeşitli etkileşimlerde bulunur ve bunların tümünde, uygun hijyenik temizlik koşulları ve dezenfeksiyon sağlanmış olmadığı takdirde, virüs bulaşma riskine her an maruz kalınabilir.

En iyi uygulamaların geliştirilmesi ve uygulanması, HKÖM'deki rehberlikten yararlanmayı ve bunu kullanılan özel ekipman ve uygulamaları da dahil olmak üzere tesisin kendine has yapısına uygulamayı gerektirir.

Personele doğru ve uygun ekipman ve malzemeler sağlayın

Personelin, nitril kauçuk eldivenler, el dezenfektanı, dezenfektan sprey, yüz maskeleri ve el havluları dahil olmak üzere hijyenik temizlik malzemeleri ve KKD ile donatılması, onların yüzeylerin temizlenmesi ve virüslerin havada yayılmasını sınırlama talimatlarına uymalarına yardımcı olur.

HKÖM, COVID-19'a karşı EPA onaylı dezenfektanlar ve hijyenik temizlik solüsyonları için minimum alkol içeriği dahil önerilen alternatiflerle temizlik prosedürleri ve hijyenik temizlik ürünleri için genel bir çerçeve sağlar. Forkliftlere takılabilen çantalı veya kutulu özelleştirilebilir koruyucu araç-gereç kitleri ile, forklift operatörleri ve teknisyenlerin tüm vardiyaları boyunca gerekli malzemeleri el altında bulundurmaları sağlanmış olur.

Forklift ekipmanını etkili bir şekilde sterilize edin

Etkili hijyenik temizlik için, forkliftlerdeki sıklıkla temas edilen noktaları bilmek ve anlamak çok önemlidir. Aşağıdaki gruplandırma, dar koridorlu bir istif aracı için sıklıkla temas edilen noktaların kabaca bir dökümünü vermektedir.

Bunlardan faydalanarak diğer forklift sınıflarına ilişkin sıklıkla temas edilen noktaların döküm listeleri de çıkarılabilir.

1. Bir Reach Truck'a binerken sıklıkla temas edilen noktalar

Koltuk arkalığı

Operatör korkuluğu

2. Operatör kabini / operatör mahalli içinde sıklıkla temas edilen noktalar

Direksiyon, kontroller

Asansör, ataşman kumanda kolları, joystick

İletişim araçları, radyo, telsiz, tuşlar

Operatör mahallindeki diğer tüm dokunmatik ekranlar

3. Diğer sıklıkla temas edilen yüzeyler

Günlük kontroller için bakım-kontrol kapakları

Akü fişi ve bağlantıları

Çatallar, çatal pimleri

Hijyenik temizliği günlük rutin işlemlerin bir parçası olarak benimseyin ve içselleştirin

İster servis çağrısı için işyerine gelen bir teknisyen ister normal bir vardiya için hazırlanan bir operatör olsun, bir forklift ile etkileşime giren tüm personel, işe başlamadan önce ve işlerini bitirdikten sonra forklifti, çalışma alanını ve tüm aletleri baştan aşağıya silip temizlemeli ve sterilize etmelidir.  İşin özü, sterilize etme prosedürlerinin aksatılmadan tutarlı bir şekilde uygulanmasıdır.

Normal ve düzenli uyum sağlamayı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, bazı üreticilerin uyguladığı forklift telemetri çözümlerindeki kontrol listesi özelliği, operatörlerin her vardiyanın başında tamamlaması gereken düzenli OSHA zorunlu güvenlik kontrollerine ek olarak, bunlara sterilize etme prosedürlerini de ekleyecek şekilde özelleştirilebilir.

HKÖM'nin talimatları doğrultusunda geliştirilebilecek bir vardiya öncesi ve iş günü sonu forklift temizleme ve sterilize etme kontrol listesi şunları içerebilir:

Vardiya öncesi

Onaylı dezenfektan sprey kullanarak forklifti, çalışma alanını ve takım ve aletleri baştan aşağıya silin ve sterilize edin. Forklifte binerken, operatör mahalli içindeyken ve diğer yerlere dokunurken sıklıkla temas edilen yüzeylere özellikle dikkat edin.

KKE (eldiven, yüz maskesi, vb) takmayı sakın ihmal etmeyin.

Gerek forklift üzerinde gerekse iş istasyonunda bol miktarda el dezenfektanı ve el havluları bulundurun.

Vardiya bitiminde

Forklifti park sahasına veya şarj istasyonuna geri götürün.

Ekipmanı baştan aşağıya silin ve hijyenik temizliğini sakın unutmayın.

Forkliftin dezenfekte edildiğini gösteren bir işaret, bant veya şirket tarafından onaylanmış başka bir gösterge ile görsel bir bildirim bilgisi takın.

Eldivenleri ters çevirerek çıkarın ve birini diğerinin içine yuvarlayıp sokun.

KKD'yi (eldivenler, yüz maskesi, vb.) ve forklifti temizlerken kullandığınız temizlik malzemelerini (ıslak mendiller, kağıt havlular, atölye üstüpüleri) şirket tarafından onaylanmış hijyenik-çöp kutularına atın.

Dışarıdan gelen personel ve ziyaretçi risk yönetimi

Kişiden kişiye hızla yayılabilen bir virüs gündemdeki yerini korurken, dışarıdan gelen şirket personeli - katı sosyal mesafe, KKD ve hijyenik temizlik politikaları yürürlükte olsa bile - potansiyel maruz kalma riskini beraberinde getirebilir. HKÖM talimatları, bir alanda bir seferde toplanan kişi sayısının sınırlandırılmasını, ziyaretçilerin gözle takip edilip izlenmesini ve onların işyerine özgü güvenlik protokollerine sıkı sıkıya bağlı kalarak hijyenik donanımla uygun şekilde donatılmasını öngörür. “Healthcare Business & Technology” dergisinde yayınlanan bir makale, COVID-19 salgını sırasında ziyaretçi yönetiminin önemini şöyle vurguluyor: "Tesisinize herhangi biri elini kolunu sallayarak girebiliyorsa, herkes risk altındadır."

Tabii ki, dünya dönerken bir taraftan da ilerliyor ve tüm sektörler işe geri dönmek için can atıyor. Burada sıkça rastlanan zorluk, servis malzemeleri, önleyici bakım ve hatta hijyenik temizlik malzemelerinin temini ve stoklanması gibi temel işlevler için sınırlı sayıdaki güvenilir malzeme satıcıları ile ilişkiler kurmak, sürdürmek ve sağlamlaştırmak. İlişkileri sağlamlaştırma, şirkete özgü tesis sağlığı ve hijyenik uygulamalara zaten aşina olan bir iş ortağından yararlanarak çeşitli hizmetlerin daha verimli bir şekilde ölçeklendirilmesine olanak tanır. Bu, sağlık brifinglerinin ve eğitimlerinin gereksiz fazlalığını sınırlayabilir ve taraflar arasındaki uyumu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Bakımın nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda doyurucu ve yeterli bilgi edinin

COVID-19 salgınının başlangıcında, forklift kullanan birçok şirket, dışarıdan gelen personelin beraberinde virüs getirme riskini sınırlamak amacıyla kritik bakım ve onarımları daha sonraki tarihlere erteledi.  Ancak, ekipman arızası üretkenliği kısıtlayabileceği ve hatta işyeri güvenliğini tehdit edebileceği için, bu şekilde hareket, beraberinde bir dizi başka riskler de getirir.

Virüs bulaşma riskini yönetmek ve kritik onarımlar ve bakımları yerine getirmek, ikisinden birine karar vermek anlamına gelmez ve böyle olmak zorunda değildir. Birçok önde gelen servis kuruluşu, virüse karşı proaktif olarak kendi önlemlerini geliştirmiş ve servise giden personelini tesise özgü hijyen ve güvenlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde donatmıştır. Örneğin, bazı forklift servis kuruluşları, çalışanlar arasındaki teması sınırlandırmak için her çalışan için ayrı ekipman bırakma ve servis konumları tesis etmiştir, ayrıca, servis teknisyenlerini KKE ve HKÖM onaylı hijyenik temizlik malzemeleri ve hijyenik kıyafetlerle donatmıştır ve bu hususta katı prosedürler uygulamaktadır.

Bu noktada yapılacak şey; forklift bakım ve onarım iş ortağınızla, onların sağlık ve güvenlik konusundaki yaklaşımları ve servis hizmetini işyerine özgü talimatlara bağlı kalarak nasıl gerçekleştirebilecekleri konusunda konuşup görüşmek ve bu muhtemelen ertelenmiş bulunan bakım ve onarım sorununu bu şekilde yönetmektir.

Yeni normal için yeni alışkanlıklar edinin

Tüm sektörlerin, personelinin güvenlik ve sağlık sorunu yaşamamaları için çalışma sistemlerinde bir takım ayarlamalar yapmaları gerekir. İşin anahtarı, gerek işveren gerekse çalışanlar için karşılıklı anlayış içinde tutarlı olmak ve işbirliğinde bulunmaktır, çünkü virüsle mücadeleye yönelik talimatların etkili olabilmesi, bunlara işin içinde yer alan herkes tarafından her koşulda uyulmasına ve uyumluluğun da iki taraflı sıkı bir şekilde takip edilmesine bağlıdır. Etkili en iyi uygulamaları yeni alışkanlıklara dönüştürmek suretiyle, dünya COVID-19 salgını ile başa çıkabilir ve böylece herkes kendi temel iş alanına yenilenmiş bir şekilde odaklanma sağlayabilir.

Gelecek sayıda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın,

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.