Ercan Premiks
Facebook Twitter

Ex Ekipman ve ATEX Uyumlu Makina Kullanıcı Sorumluluğu


Bu makale 2020-12-13 14:52:16 eklenmiş ve 731 kez görüntülenmiştir.
Sinem KARAASLAN

 

Ülkemiz ATEX sektörünün ve bu sektör ile alakalı yeterli bilgi, bilinç ve donanıma erişme sürecinin başlarındadır. Bu sürecin daha hızlı ilerlemesi için en büyük sorumluluk denetim mekanizmalarına düşmektedir. Denetim mekanizmalarının artırılarak, uygun olmayan ekipman veya cihaz üretim ve kullanımının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu amaca hizmet eden süreçte ise üç saç ayağı diyebileceğim taraflar büyük rol oynamaktadır.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim haliyle özetlemem gerekirse; bu tarafların ilki Ex Ekipman Üreticileridir. Diğer taraf, Ex ekipman alımını gerçekleştirecek veya pazar araştırması yapacak bilgiye sahip olması gereken yetkililerdir. Son taraf ise, Ex ekipmanı veya ATEX Uyumlu cihazı kullanan, kontrol, bakım ve müdahalesini yapan kullanıcılardır.

Bu yazımda Ex ekipman veya cihaz kullanıcısının sorumluluklarına kısaca değinmek istedim.

Çalışanları ve firmayı patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak için alınan Temel Önlemlerin başlıcaları;

Kapsamlı bir Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması,

Yetkili Atex Üreticisinden doğru ekipman seçimi ve montajı,

Statik elektrik ve diğer tutuşma kaynaklarının minimize edilmesi,

En önemlisi personel eğitimleridir.

Burada ilk adım; belirlenmiş Zone alanları için bir önceki “Ex Ekipman Uygunluk Kriterleri” başlıklı paylaşımımda belirttiğim kriterlere göre ekipman seçimi ve tedariği yapılmış bir ekipmanın ya da birleşik cihazın; sahaya montajı, devreye alma öncesi kontrolleri ve devreye alma sürecidir.

Daha sonraki adım ise; patlayıcı ortamların kontrol altında tutulabilmesidir. Bu süreç, kullanıcıların işletmelerde yer aldıkları uzun yıllar boyunca Ex ekipman ve Atex Uyumlu cihazların düzenli olarak takiplerini yapması, kontrol ve bakımlarının standartlara uygun şekilde işletilmesi, yetkili üretici periyodik kontrol ve servislerinin sağlanması ile doğrudan bağlantılıdır.

Temel hedef riskli ve patlayıcı ortamda kullanılması planlanan bir ekipmanın ya da Atex Uyumlu birleşik cihazın yeterli güvenlik önlemlerine sahip olduğunun tespiti ve dolayısıyla çalışanlara ve firmaya zarar vermeyeceğinin garanti altına alınmasıdır.

Elbette ilk olarak işletmeler, PKD çalışması sonrası patlayıcı ortam olabilecek yerlerde uyarı işareti bulundurmalıdırlar. Bu işaret; üçgen şeklinde siyah kenarlı, sarı zemin üzerine sarı yazılı olmalı ve sarı zemin toplam işaret levhasının %50 sini kaplayacak şekilde olmalıdır.

Yukarıda belirttiğim iki amaç doğrultusunda, işletmede konu ile ilgili tüm ekiplere ATEX Farkındalık eğitimleri, Yetkili Üretici tarafından ATEX Ekipman ve ATEX Uyumlu Cihaz kullanım/bakım eğitimleri verilmelidir. Personeller ATEX Ekipmanın ne olduğu, bu riskli ortamlar için ATEX koruma gerekliliklerinin ne amaçla alındığını ve alınan önlemlerin sürekliliğinin sağlanması yönünde onlara düşecek görevlerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.Yetkili üretici tarafından, Ex Ekipmanı veya Atex Uyumlu cihazı kullanan personel; ekipman özellikleri, üzerindeki etiket bilgileri ve koruma sınıfları hakkında detaylı bilgilendirilmelidir.

Kullanıcı ürünü hangi bölgede kullanmalı ve ürüne ait dikkat etmesi gereken güvenlik önlemleri neler bunun farkına varmalıdır. Bu bilinç kullanıcı tarafına doğru bir şekilde aktarılmalıdır ki personel de hem kendi sağlığı hem de çevre ve ülke menfaatini koruyacak asgari güvenli çalışma şartlarını sağlamayı hedeflesin.

Bu kapsamda işletme içerisinde bulunan Ex ekipmanların veya Atex Uyumlu cihazların takibinde EN60079-17 Tehlikeli alanlarda elektrik tesislerinin muayenesi ve bakım standardı gereklilikleri referans alınmalıdır.

Yetkilendirilmiş personeller tarafından muhakkak belirli aralıklarla, ekipmanların muhafaza, cam parçaları, cam metal parçaları arasındaki sızdırmazlık elemanları, cıvataları, kablo girişleri, kablo rekorları, topraklama kablolarının fiziksel bütünlüğü gibi kontroller yapılmalıdır. Bu kontroller sırasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılması halinde derhal Yetkili Ekipman Üreticisi ile görüşülmelidir.

 

EN 60079-19 Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli cihazlar- Tamir, büyük bakım ve çalışır duruma getirme standardı ise bu ekipman veya birleşik cihazlar için yapılacak tamir ve bakım işlemleri için yol göstermektedir. Bu standarda uygun olarak yapılması gereken tamir ve bakım işlemlerinde mutlaka üreticiden alınan kullanım kılavuzlarına, sökme, montaj ve bakım talimatlarına ve elektrik şemalarına uyulmalıdır.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.