Ercan Premiks
Facebook Twitter

ATEX SERTİFİKALI EKİPMANLARIN PİYASAYA ARZINDA ÜRETİCİ SORUMLULUĞU


Bu makale 2020-05-25 02:36:59 eklenmiş ve 192 kez görüntülenmiştir.
Sinem KARAASLAN

 

ATEX Ekipman ve ATEX Uyumlu Birleşik Cihazlar sektöründe tabiri yerindeyse  “uydurukçuluk” çok büyük bir sorundur. Bunun en büyük sebebi de ATEX Ekipman Üretiminin, üretici ayağındaki gerekliliklerinin ve üretim prensiplerinin anlaşılamamış olmasıdır. Ex ekipman üretimi yapan bazı firmalar, aşağıdaki şemada belirtilen modüllerdeki CE kalite güvence sistemi gibi bürokratik işler ile uğraşmak yerine, “ben yaptım oldu” misali hem Ex görünümlü ekipmanlar yapmakta hem de ekipman sertifikasyon gerekliliklerini yerine getirmeyerek haksız kazanç sağlamaya çalışmaktadırlar.

İnanıyorum ki bu durum ülkemizde, Atex Sektöründeki farkındalık ve bilincin arttırılması ve de kullanıcıların bilinçlenmesi ile bertaraf edilecektir.

Atex Sektöründe farkındalık yaratmak adına geçen yayında paylaşmış olduğum yazımın devamı niteliğindeki bu içeriğimde Ex ekipman kullanıcılarının, ihtiyacı olan ekipman kategorilerine göre üreticiden talep etmesi gereken sertifikasyon şartlarının neler olduğunu açıklamaktayım. Tabi ki bu içerik, 2014/34/AB ATEX Yönetmeliği şartlarına uygun olarak ekipman üretimi gerçekleştirmek isteyen firmalar için de bir yol haritası şeklinde görülmelidir.

Bilindiği üzere Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik (99/92/AT) gerekliliklerine göre tesis, ekipman, koruyucu sistemler ve bunlarla bağlantılı cihazların patlayıcı ortamda güvenle kullanılabileceğinin ancak Patlamadan Korunma Dokümanında belirtilmesi halinde bu ekipman ve sistemler kullanılabilmektedir. Bu kural Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmeliğe (2014/34/AB) göre ekipman veya koruyucu sistem sayılmayan ancak tesiste yerleştirildikleri yerlerde kendileri bir tutuşturma tehlikesi oluşturan iş ekipmanları ve bağlantı elemanları için de geçerlidir.

Bu kapsamda Ex ekipman seçim kriterlerinin ve mevcut ekipmanın koruma tipi özelliğinin daim ettirilmesinin çok önemli olduğunu anlaşılmaktadır. Çünkü bu özel ekipmanlar, kullanıldıkları bölgede emniyeti sağlayan ve olası patlama riskini ortadan kaldıran ekipmanlardır. Dolayısı ile bu anlamda sorumluluk:

1-Ex ekipman üretimi

2-Doğru ve güvenilir ekipman seçimi

3-Ekipmanın kullanımı ve bakımı olarak üç başlık altında incelenebilir.

 

ATEX yönetmeliği kapsamındaki teçhizatların piyasaya arzı için yönetmelikte belirtilen UYGUNLUK DEĞERLENDİRMESİ; bir ürünün direktife/yönetmeliğe uygunluğunun kanıtlanması için yapılan deney, muayene ve belgelendirme gibi işlemleri kapsar ve bunlar farklı modüller ile ele alınmıştır. Bu modülleri özet bir şekilde şemada görebilirsiniz.

 

 

Modül A – İç Üretim Kontrolü - Teknik Dosya kabülü

 

Modül B – AB Tip İnceleme Modülü

Tasarım Aşamasını kapsar.

Ürünün piyasaya arzı için tek başına yeterli değildir. Üretim aşamasını kapsayan D/E/C1/F modüllerden birisi ile desteklenmek zorundadır.

Onaylanmış Kuruluş teknik tasarım ve numuneyi inceleyip gerekli testleri yaparak ürünün 2014/34/AB gereklerini karşıladığını doğrular.

Modül D ve E: Kalite Güvence Modülleri

Seri üretimi yapılan ürünlerin onaylanmış tipe(Modül B) uygunluğunu güvence altına alan modüller.

ISO 9001 + ISO/IEC 80079-34

Modül C1 ve Modül F

Ürün bazında onaylanmış kuruluşun üretim aşamasına eşlik ettiği modüller.

Belirli bir ürünü kapsar (seri numarası veya parti numarası )

Modül G  Birim Doğrulama

Ürün bazında Onaylanmış Kuruluşun tasarım ve üretim aşamasını onaylaması gerekmektedir.

Seri numarası bazında belgelendirme yapılır. Belge sadece incelenen ürünü kapsar.

Bu modüllere ilave olarak;

  • Ex Ekipman Üreticisi, onaylanmış kuruluştan aldığı yetkili ile birlikte piyasaya arz ettiği ürünlerin yönetmelikte belirtilen temel sağlık ve güvenlik gereklerine uygun şekilde tasarlanmasını ve imal edilmesini güvence altına almalıdır.
  • ATEX ekipmanının ilgili standarda uygun olarak üretilmesini sağlamak için gerekli olan doğrulama ve deneyleri yapmış olması gerekmektedir.
  • Üretici, AB uygunluk beyanını ve teknik dosyayı veya uygulanabildiği durumlarda uygunluk onayını, ilgili tüm deney ve kontrol kayıtlarını ürünün piyasaya arz edilmesinden itibaren 10 yıl süreyle muhafaza etmelidir.
  • Ex ekipmana ait talimat ve güvenlik bilgilerinin ürünle birlikte bulunmasını sağlamalıdır. Bu talimatlar ve güvenlik bilgileri Ex etiketlemesinde olduğu gibi açık, anlaşılabilir ve okunaklı olmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.