Ercan Premiks
Facebook Twitter

Material Handling 22 Yaşında.


Bu makale 2020-01-02 08:42:26 eklenmiş ve 113 kez görüntülenmiştir.
Sadi GÜLER

21 yıldır Türkiye forklift ve İstif makinaları konusunda bir otorite ve sektörünün nabzını elinde tutan bir dergi.

Her sayıda kendi özünü değiştirmeden renklenen, yenilenen, sadık okuyucu kitlesi ile sektörün medya gücü ve 1 numarası. Material Handling Dergisi.

Editoryal misyonu daima geleceği ,geçmişin üzerine ekleyerek çoğaltmak olan Material Handling ekibinin yurt içinden ve yurt dışından özenle derlediği haberleri, röportajları, yayınladığı firma reklamları ile Forklift ve İstif makinaları sektörünün son 21 yıldaki gelişimini ve değişimini gösteren adeta bir “YILLIK ANSİKLOPEDİ” niteliğinde.

Sektörüne daha iyiyi, daha çok seçeneği sunmaya devam etmeye kararlı, Okuyucu sadakati çok yüksek olan ve okurlarının sevdiği bir marka haline gelen Material Handling Dergisi 22’nci yıla adım atmanın heyecanıyla yurtta ve dünyada sektörle ilgili gelişmelere okuyucularına sunmaya devam edecek.

Material Handling Dergisini bu günlere gelmesini sağlayan okurlarımıza yürekten teşekkür ederiz.

Sektörde Yılın Bombası.

12.12.2019 Tarihli 30976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile 8427.10-8427.20 ve 8427.90 alt tarife pozisyonlarında yer alan forkliftler, kaldırma ve elleçleme tertibatı olan diğer yük arabalı ürünlere %6.5 ila %6 oranlarında ilave gümrük vergisi getirilmesi ve 26.01.2020 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği haberi forklift sektöründe “Yılın bombası”  olarak nitelendirildi.

Çin’den forklift ithal eden Özismak İstif Makinaları firmasının Genel Müdürü Sönmez Yazıcı ve ABS İstif makinalarının Genel Müdürü Salih Yalçın’ın  bu çok konuşulan ek vergi ile ilgili düşüncelerine

Sayfalarımız arasında yer verdik umarım ilgi ile okuyacaksınızdır.

Ek vergi konusu ile birlikte en çok konuşulan diğer bir konu ise SANICA GRUP.

 Yerli elektrikli forklift imalatına giren SANICA GRUP Forklift sektörünün adeta yakın takibinde …

“Umutsuz vaka” diyenlerden ziyade Başarılı olacaklarına inanan ve güvenenler çoğunlukta.

Yerli imalat SANICA forkliftler için yoğun bir bayilik talebi olduğunu da ayrıca gözlemliyoruz.

SANICA’ya Başarılar diliyoruz.

HELI’nin Global Bayiler Toplantısı.

Çin menşeili Heli forkliftlerin 2019 yılı Global bayiler toplantısına dünyanın her ülkesinden 500 civarında  distribütör firma katıldı. Toplantıda 16 ülke distribütörüne 20.000’er dolar dan 320.000 dolar ödül dağıtıldı.

Toplantıya katılan Özismak İstif Makinaları firmasının Genel Müdürü Sönmez Yazıcı, toplantı ile ilgili izlenimlerini şöyle anlatıyor.

“ Biz bütün dünya krizle boğuşuyor  derken şunu gördük ki;  HELI  yıllık 160.000 adet forklift üreterek bunun 140.000 adedini  iç piyasa 20.000 adetini de  ihraç ederek kapasitesini %23 artırıp  üreticiler arasında 5. Sıraya yükselmiş.

İşin güzel olan tarafı artış en çok akülü forkliftlerde olmuş ve dizellerin payı gittikçe azalmış. Çin’in genelinde de durum böyle.

  Akülü forkliftler de de normal kurşun asit aküler yerine Lityum akülerin kullanımı oldukça artmış durumda.

 HELI’nin  in kalitesi ile ilgili dünyadaki bayilerin tamamının fikri aynı  HELI’nin  kalitesi  konusun da hiç kimsenin bir serzenişi olmadığı gibi herkes övgüler yağdırdı. zaten fabrika gezisinde de gördük ki  kalite konusunda hata olması mümkün değil tamamen robotlarla yapılan bir imalat şekli hakim, insan hatası tamamen ortadan kalkmış durum da.

 İnsanlar enerjisini teknoloji ye, kalite ye ve verimliliğe  odaklamış durum da böyle olunca da kalite kendiliğin den geliyor.”

2020 Umutlarımızın Yeşerdiği Bir yıl Olsun.

2020 yılının geçtiğimiz yıllara göre umut dolu, dipten yavaş yavaş yükselişe geçmeye başladığımız bir dönem olacağı inancı ve beklentisindeyim. Bu inanç ve beklentiyi ne kadar çok herkes sahiplenir ve bu yönde tavır koyarsa 2020 yılının bize, insanlığa, huzura, barışa ve güzelliklere daha çok hizmet edeceğini düşünüyorum.

Bir önceki yıla göre biraz daha hasarlı bir yıl olan 2019’da Ekonominin  çokta iyi seyretmediğini hepimiz deneyimledik, Gerek yatırımlar, gerek istihdam, gerek büyüme ve gerekse istikrar açısından makro dengelerimiz büyük ölçüde sarsıntı yaşadı.

2020’ yılında da barış, huzur, iyi ilişkiler ile olumsuzlukların peyderpey aşılacağı ve tüm sektörlerimizin yeniden yükselişe geçeceği bir yıl olmasını diliyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.