Ercan Premiks
Facebook Twitter

Geleceğin Forklifti...


Bu makale 2019-05-03 01:21:56 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.
Metin ATALAY

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, kısa süre önce “yok canım, bu kadar da olmaz, bu mümkün değil” dediğimiz birçok şeyin bugün artık gerçek olduğunu görüp şaşırıyoruz.

Teknoloji her sektörde geleceğe imzasını atıyor.

Bunlardan biri de, “Material Handling” sektörü.

Öyle ürünler ve teknolojiler geliştiriliyor, öyle inanılmaz yenilikler yaşama geçiriliyor ki,  gerçekten şaşıp kalıyoruz.

Makinalar artık yıllar önce bildiğimiz makinalar değil, büyük çoğunluğu yerlerini akıllı makinalara terk etmiş. Üstelik bu makinalar ortamdaki diğer makinalarla, üretim sistemleri ile ve depo yönetim sistemiyle iletişim kuruyor.

Forklift operatörlerinin de işi bir taraftan kolaylaşıyor, bir taraftan da “robotik sistemler işimizi elimizden alacak mı” endişesi yaşıyorlar.

Aşağıda, Material Handling sektöründe son yıllarda geliştirilen bazı mekanizmalar, sistemler, teknolojilere değinilmiştir. Ancak, bilinmesi gereken gerçek, bunların henüz bir başlangıç olduğu ve gelişmelerin çok hızlı yaşanmakta olduğudur.

----------------------------------------------------------------------------

Geleceğin forkliftini inşa etmek...

Forkliftlerin eskiden güçlü, kuvvetli olması beklenir ve aranırdı.

Geleceğin forkliftinde ise akıllı olması, otomasyona elverişlilik ve yazılım üstünlüğü ön planda olacak.

Ve göreceksiniz, gelecek, zannettiğinizden de yakın.

http://mmh.com/images/MMH1508_F_CvSty_TruckofFuture.jpg

Bir ünlü reklamda şöyle bir sahne vardı: "Bir şeyleri kaldırırım ve sonra indiririm."

Bunu, kaldırdığı oldukça ağır bir levyeyi ustalıkla bir aracın ön camına neredeyse değecek kadar yaklaştırıp geri çeken, güçlü kaslara sahip bir halterci söylemişti.  

Forklift filonuz için de aynı şekilde düşünebilirsiniz:  hepsi kaslı, güçlü kuvvetli, ama beyinleri yok.

Onlar da bir şeyleri alıyor, kaldırıyor, indiriyor ve bırakıyorlar.

Daha basit ne olabilir, değil mi?

Haydi, bir defa daha düşünelim. Günümüzün forkliftleri - ve tasarım planlarındaki forklift teknolojisi - basit mi, hiç de değil. Elbette, forkliftler yine bir şeyleri alıp kaldırıyor ve sonra indiriyorlar, ama aynı zamanda, operatörün performansını takip ederek ve mekanik ve güç sistemlerini izleyerek bu indirip kaldırmalar hakkında çeşitli bilgiler de topluyorlar. Ve onlar artık öyle rastgele hareket eden makinalar değiller;  forkliftler artık diğer depo ve üretim sistemleriyle gerçek zamanlı olarak iletişim kurabiliyorlar.

ITA (Endüstriyel Forklift Birliği) başkanı, kendisiyle yapılan bir röportajda bunu şöyle açıklamıştı "forkliftler giderek başka sistemlerle daha bağlantılı, hatta onlarla entegre çalışan bir duruma geliyor, ve bizler de artık pazarda giderek daha fazla otomasyon ve entegre çözümler görmeyi bekliyoruz."

Geleceğin forkliftinin neye benzeyeceği hakkında bir fikir edinmek için, dört forklift tedarikçisi, bir akü üreticisi, bir akü şarj cihazı üreticisi, bir ataşman üreticisi ve bir de filo yönetimi çözümleri sağlayıcısı dahil olmak üzere sektörün sekiz oyuncusu ile görüşülmüş.  Hepsine basit bir soru sorulmuş:  "Önümüzdeki bir ila beş yıl için öncelikleriniz nelerdir - ürününüzü geleceğe taşımak için üzerinde çalıştığınız proje nedir?" İşte öğrenilenler.
 
Forklift tedarikçisi-1: Telemetri, vizyon ve GPS
Genişleyen dijital ağlar, akıllı bağlantılı cihazlar ve entegre sistemler çağında, işletmeler kararlara yön vermek için veri odaklı zekaya yöneliyorlar. Şirket şöyle açıklıyor durumu: Bu konuda fikriniz yok ve bir şey bilmiyorsanız, sorunu gideremezsiniz. Filo yönetimi için bilgi giderek önem kazandığından, verimliliği arttırmak ve müşterinin kar hanesini yükseltmek için telemetri verilerinin elde edilebilmesi ve kullanılabilirliği kritik önem taşıyor.

Bu, kablosuz varlık yönetim sistemi gibi operasyonel verileri toplayan ve ileten telemetri programlarında zaten görülüyor. Birçok tesis henüz filo verilerini en yüksek potansiyeline kadar kullanmamış olsa da, telemetri teknolojisindeki gelişmeler gelecek için öncelikler arasında.

Telematik, daha görünür ve ölçülebilir bir operasyon anlayışı oluşturma potansiyeli sunuyor. Ekipman filolarına uygulandığında, bu veriler müşterinin toplam operasyon maliyetini azaltmak için düşük maliyetler ve rekabetçi avantajlar elde etmesine yardımcı olabilir. Boşta geçen verimsiz zaman, güvenlik prosedürleri ve etkileri de dahil olmak üzere çeşitli ölçümleri izleyerek, telemetri sisteminin kullanılması, operasyonların maliyetlerinin yönetilmesine, varlıkların korunmasına ve verimliliğin optimize edilmesine yardımcı olabilir.

Firma, aynı zamanda uydu tabanlı bir global konumlandırma sistemi (GPS) özelliğini vizyon sistemine eklemeyi planlıyor. Bu özellik, müşterilerin, forkliftlerinin ne yapmakta olduklarını, nerede olduklarını ve meydana gelen arızaları bilmelerini sağlayacak. Bu, müşterilerin yüksek riskli çarpışma alanları ve rota verimsizliği hakkında bilgi edinmelerini ve bilinçli, duyarlı yönetim kararları alınmasını sağlayarak önlem almayı mümkün kılan gerçek zamanlı veriler sunmalarını sağlayacak.

Ataşman üreticisi: Akıllı ataşmanlar
Otomasyon, forkliftin kendisi ile sınırlı kalmamakta, onun da ötesine yayılmaktadır. Bazı ataşman üreticileri de, ürünlerine forkliftin yeteneklerini daha da artıran zeka özellikleri ekliyor. Bu, eş zamanlı olarak ürün hasarını azaltarak operasyonları daha akıllı, daha güvenli hale getiriyor ve üretkenliği arttırıyor.

Önemli olan, kararın operatör tarafından verilmesini en aza indirirken forklift ve ataşman sistemlerinin daha üretken olmasını, daha fazla iş yapmasını sağlamak. Bunun da anlamı, giderek daha fazla otomasyon.

O noktaya ulaşmak için, şirketin Ar-Ge çalışmaları, örneğin ataşman sıkma kuvveti gereklilikleri ve yük yapılandırmaları gibi, elleçlenen ürünler hakkında daha fazla bilgi toplamak ve ardından bu bilgileri forklifte iletmek için ataşmanın neler yapabileceği üzerine odaklanıyor. Geçmişte bazı engellerin mevcut olduğu, ataşman ile forklift arasındaki uyuşumu, uyum ilişkisini iyileştirmek için çalışıyoruz, diyorlar. Bu çabalar, gelecekte gerçek bir akıllı ataşman elde etmenin anahtarı olacak gibi görünüyor.

Uygulamada, bir operatör bir yüke yaklaşırken, ataşman ürünün özelliklerini otomatik olarak belirlemek ve buna göre yükü ürüne zarar vermeden güvenli bir şekilde taşımak için sıkma kuvvetini ayarlama yeteneğine sahip olacak. Şirket: Bugün tam otomatik olmayan, ancak operatörün ürünü görsel olarak tanımlamasını ve sıkma kuvvetini iki veya üç ekran dokunuşu ile ayarlamasını kolaylaştıran ve sezgisel hale getiren Touch Force Control (TFC) teknolojisine sahibiz, diyor. Böyle böyle, nihai hedef, ekipmanın giderek bütün işi otomatik olarak yapması.
 
Forklift tedarikçisi-2, depo ürünleri grubu: Ürün toplama verimliliğini arttırmak
Toplama işlemlerini iyileştirmenin yollarını düşünürken, gündemimizde olan her zaman forklift değil, ancak dolu palet ve kasa toplama operasyonlarında stok kalemlerinin (SKU) sayıca patlamasıyla, sipariş seçme-toplama üniteleri her zamankinden daha fazla sipariş toplama yerlerini ziyaret etmek zorunda, diyorlar.

Eskiden, bir sipariş seçme-toplama ünitesi dolu paletleri toplar ve onları sevkiyat için toplu halde istiflerdi. Şimdi, yalnızca şişelenmiş su için ziyaret edilmesi gereken 140'tan fazla SKU olduğu görülüyor. Operatörün tüm bu yerlere mümkün olduğunca etkin ve verimli bir şekilde ulaşması gerekiyor.

Beş yıl önce, bu firma, daha önce operatör tarafından yapılan işlemleri, hatta koltuğunda oturan bir operatörle bile, yarı otomatik hale getiren Depo Navigasyonu sistemini tanıtmıştı. Örneğin, bir depo yönetim sistemi (WMS) forklifte toplama veya boşaltma için bir sipariş gönderdiğinde, gidilmesi gereken en iyi rotayı (güzergahı) araç üstü navigasyon sistemi belirliyor.

Operatör, forklifti ile çok dar koridor (VNA) raf sistemine girdiğinde, forkliftin doğru paleti doğru yerden alma görevini navigasyon sistemi üstleniyor. Sürücü, paleti almak için toplama konumunu veya onun raftaki yüksekliğini araştırmak zorunda değil. Ama, bir ayarlama yapılmasının gerekmesi durumunda, biliniyor ki, sürücü uzakta değil, hala orada. Sistem geribildirim yapıyor ve bilgileri raporlama ve analiz için WMS'ye geri gönderiyor. Bu gibi yarı otomatik çözümlerden elde edilebilecek faydaların daha fazla insan farkına vardıkça, onların daha fazla fayda elde etmek için gelecekte tam otomasyon arayışında olacakları düşünülüyor.

Akü üreticisi: Telematik akü
Son beş yılda sektördeki en çarpıcı öykülerden biri, elektrikli forklift pazarının büyümesi olmuştu. Sonuç olarak, bir vardiya boyunca gerekli gücü sağlayan akü, bir forklift üzerindeki en önemli bileşen haline geldi..

Seçilecek forklift için gerekli özellikleri belirlerken, görülecek ki, operasyonlar üzerinde en fazla etkiye sahip olan şey, güç paketinin verimliliği. Firmanın önceliği, şu anda çoğu forkliftlerde kullanılmakta olan akü sistemlerinin ömrünü uzatan akü yönetim araçlarını geliştirmek için lityum iyon ve yakıt hücreleri gibi yeni teknolojilerle paralel çalışmak olmuş.

Şirket, akülerin durumunu ölçmek, izlemek ve raporlamak için filo yönetiminde kullanılan aynı telematiği uygulamakta. Bir akünün düşük performans göstermesi nedeniyle değiştirilmesi veya bir şeylerin yanlış gittiği görüldüğünden test edilmesi gereken bir durum olup olmadığını anlamak için, akünün yapması gereken işe nasıl tepki verdiğine bakılabilir. Telematik çözümleri ayrıca, müşterilerin kendi akülerinin ömrünü uzatmak için aküyü şarj etme, değiştirme ve su ekleme işlemlerini optimize etmelerini sağlayan geri bildirim de sağlayacak.

Yakın gelecekte, akülerden toplanan veriler, karlılığı ve performansı etkileyen çok özel Temel Performans Göstergeleriyle (KPI) gösterge panosu raporlaması için analiz edildiği bulut tabanlı bir portala aktarılacak. Denilebilir ki, bir performans KPI değeri, akü ömrünü ve gidişatın nasıl olduğunu gösterebilir. Daha detayına girmek istenirse, kullanıcının aküleri nasıl boşalttığı veya su eklediği gibi, kök nedenler için diğer başka ayrıntılara da inilebilir. Sonuçta, bu bilgiler, birden fazla tesis genelinde verimliliği izlemek ve akü performansını iyileştirmek için bir eylem planı ve kriterler oluşturmak için kullanılabilir.

Forklift tedarikçisi-3: Otomatik karar verme
Dağıtım merkezleri, doğası gereği karmakarışık, düzensiz, kaotik yerlerdir. Ürün, alım istasyonundan sevk istasyonuna taşınırken - tümüyle öngörülebilir olmayan - durmayan, sürekli bir dizi hareketler vardır. Bu hareketler daha karmaşık hale geldikçe, geleneksel manuel malzeme elleçleme işlemlerinden oldukça yüksek oranda otomatikleşmiş sistemlere kadar sürekli gelişim gösteren bir elleçleme sistemleri süreci oluşturulmaktadır.

Kaos ortamına düzen getirilmesine yardımcı olmak için, forkliftin diğer sistemlere entegre çalışması konusunda giderek daha fazla talep ortaya çıkıyor. Şirket, “Tüm yapmaya çalıştığımız şey, forklifti daha verimli hale getirmek ve üretkenliği artırmak. Ama, siz depoyu baştan aşağıya dağıtıp tamamen otomatik hale getirmeden önce, bunun bir sınırı olduğunu da bilmelisiniz.” diyor

Şirketin telematik sunumu olan InfoLink, uyumluluk, etkiler ve verimlilik ile filonun performansı da dahil olmak üzere operatörün forklifti ile ne yaptığını izlemek için araçlar sunuyor. Bu, yöneticilerin operasyonları ve filolarını optimize etmek için daha iyi kararlar vermelerini sağlıyor.

Bir sonraki yinelemede, bu sistemler, operatörlere de, bir gözetmenin müdahale etmesine gerek bırakmadan kendi davranışlarını değiştirebilmeleri için çeşitli bilgiler, örneğin aşırı hız veya olumsuz etkiler, şoklar için göstergeler de sunacak.

Benzer şekilde, Şirket, sipariş seçme-toplama ünitesinin bir toplama bölgesinde yukarı ve aşağı gidip gelirken bir akülü transpaleti uzaktan çalıştırmasını sağlayan özel bir eldiven gibi yarı otomatik çözümler geliştirmiş. Tam otomasyona geçilecekse, bir deponun baştan aşağıya yeniden tasarlanmasının gerekli olduğu bilinmelidir. Ancak, çabalarına rağmen daha hala tam otomasyona geçiş yapamayan depoların mevcut olduğu da biliniyor. Şirket, görevini; tam otomasyona geçmeden önce işi forkliftle mümkün olduğu kadar sürdürebilmeyi sağlayan QuickPick gibi çözümler üretmek, olarak açıklıyor.

Akü şarj cihazı üreticisi: Akıllı şarj
Geçmişte akü şarj cihazı beyinsiz, aptal bir üründü. Temel olarak, tek bir işlevi vardı:  Elektrik şebekesinden aküye tek yönlü bir enerji akışı sağlamak. Bilindiği gibi, bazı bilgisayar iş istasyonlarına aptal terminaller deniliyor ki, burada kullanılan aptal ifadesi bir hakaret anlamında kullanılmıyor. Akıllı forklift bağlamında bu, öylesine sıradan bir bağlantı olarak düşünülebilir.

Yeni nesil şarj cihazları, şarj ettikleri forkliftler kadar zekidir. Şirket; Bir şarj cihazı üreticisi olarak, gelişmekte olan zekâ grafiğine filo yönetiminin bir bileşeni olarak nasıl uyum sağlamaktayız, ona bakıyoruz, diyor. Ve ilave ediyor: Her gün sadece kaliteli bir şarj sunmakla bitmiyor görevimiz, aynı zamanda günlük şarj sorunlarını da yakalayıp izlememiz gerekiyor, böylece bir kullanıcının şarj işlemleri geçmişinden bir şeyler öğrenmesini sağlayabiliyoruz.

Şirketin ürettiği şarj cihazları bugün depolama ve iletişim yeteneklerine sahip bağlantılı, entegre edilebilir cihazlar. Ardından analitik yetenekler geldiğini ifade ediyorlar. Zamanla filo yöneticilerine öngörücü bakım konusunda yardımcı olacak analizler sağlayabileceğimizi düşünüyoruz, diyorlar. Örneğin, günlük şarjlara bakıldığında, gereken voltaja yükselmeyen volt seviyeleri tespit edilebiliyorsa, akü paketi içindeki hangi akü hücresinde bir sorun olabileceği tespit edilebiliyor.

Ve, bir depo yönetim sisteminden aldığı bilgilere göre otomatik ayarlamalar yapabilen forklift gibi, bir şarj cihazı da zaman içinde biriktirdiği bilgiye dayanarak kontrollü bir şarj gerçekleştirebiliyor. Şirket, bu yıl, bulut üzerinden iki yönlü bilgi akışı olan bir prototipi devreye sokuyor. Devreye sokulan bu şarj cihazlarından aldıkları bilgileri analiz edecekler ve ardından şarj cihazına yapılacak değişiklikler hakkında önerilerde bulunacaklar. Başlangıçta, analiz ve öneriler insanlar tarafından yapılacak. Ancak zamanla, süreci otomatikleştirmek için algoritmalar geliştirilmesi bekleniyor.

Forklift tedarikçisi-4: Güvenlik ve verimlilik
Firma elektrikli ürün planlama ve ürün destek müdürüne göre, forklift müşterileri gerçek sahip olma maliyetini anlamak için satın alma fiyatının ötesine bakıyorlar. Ayrıca satın almak için ödedikleri paranın karşılık değerini görmek istiyorlar. Bu, güvenlik özelliklerine, çevresel performansa, enerji verimliliğine, verimlilik seviyelerine, atıl (devre dışı) kalma sürelerine, bakım maliyetlerine ve daha fazlasına bakmak anlamına geliyor.

Araştırma ve tasarım sürecinde güvenliğin Şirket için birinci öncelikli olduğunu söylüyorlar. Operatörün konforu üretkenlikte büyük bir rol oynadığından, ergonomiye ağırlık vermeye devam edilecek, diyorlar. Çalışanların mutluluğu ve şirketin kar hanesi için önemli olan bu konu, forkliftlerde güvenlik özelliklerinin ve düşük işletme maliyetlerinin göz önünde bulundurulması sonucunu doğuracak.

Güç konusu da gözardı edilmiyor. Şirket, bu yıl bir dizi yeni elektrikli forkliftler, akülü transpaletler ve yaya kumandalı istif makinaları tanıttı ve lityum ve yakıt hücresi aküleri gibi yeni güç teknolojilerini araştırmaya devam ediyor. Ayrıca, üretkenliği ve karlılığı artırmak ve forklift filosu sahipleri için önemli güvenlik ve operasyonel faydalar yaratmak için T-Matics çözümünü başlattı.

Güvenli oluşu, kalitesi ve üretim sistemleriyle tanınıyor şirket, diyorlar. Ayrıca ileri görüşlü ve müşteri odaklı olduklarını ifade ediyorlar. Şirketimiz için müşterilerinin beklentilerini aşmak son derece önemli, diyorlar. Ve ekliyorlar: Müşterilerimiz başarılı olduğunda, biz de başarılıyız demektir.

Filo yönetimi çözümleri sağlayıcısı: Bulut tabanlı hesap verebilirlik
Firma başkanı, sürücü sorumluluğunun filo yönetim sistemlerinin yıllardır önemli bir bileşeni olduğunu söylüyor. Eski günlerde, herkes bir forkliftin koltuğuna atlayabilir ve onu sürebilirdi, diye hatırlıyor. İlk sistemlerini tanıttıkları 20 yıl öncesinden bugüne kadar, yalnızca eğitimli ve yetkili operatörlerin ekipmana erişimini ve onu kullanabilmesini sağladıklarını ifade ediyorlar. Yıllar içinde, bu sistemin ürün hasarı ve son kullanıcı deneyimlerinin miktarında büyük bir fark yarattığını belirtiyorlar.

Çok yakın geçmişte, Şirket, 36 saate kadar sürekli video kaydı yapan ve aşırı hız, forkliftin çalışmasının durdurulması veya darbe, çarpma gibi bir olayla tetiklenebilen çözümüne Wi-Fi kamera teknolojisini de eklemiş. Bir sürücü çarpma gibi bir duruma yol açtığında, sistem olaydan 20 saniye öncesinden 20 saniye sonrasına kayıt yapıyor ve neler olup bittiğini inceleyebilecek bir denetmene e-postayla gönderiyor. Ayrıca, bir operatörün, örneğin yüklenmekte olan ürünün durumu veya yeni gelen ve hasar görmüş bir yükün durumu gibi bir olayın görüntülerini kaydetmesine olanak tanıyor.

Filo yönetiminin evrimindeki bir sonraki adım, iç mekan GPS teknolojisini, kullanıcının bir binanın içindeki forkliftin hareketini gerçek zamanlı olarak takip etmesini ve 1,5 metreye kadar hassasiyetle konumunu izlemesini sağlayacak olan bulut tabanlı bir Wi-Fi teknolojisine entegre etmek olacak.

Sistem Wi-Fi kamera teknolojisi üzerine inşa edilecek. Son kullanıcı, bir operatörün bir yükü ne zaman aldığını ve yükün nerede bırakıldığını, bunların tümünü gerçek zamanlı olarak görebilecek. Ve… GPS teknolojisi sayesinde, yönetici, operatörlerin en verimli rotaları takip edip etmediklerini görmek için "operasyon sonrası analizleri" yapabilecek. Bu tür bir analizin de verimlilikte artışa yol açabileceğine şüphe yok.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.