Ercan Premiks
Facebook Twitter

TOP 20 2018’de YENİ ZİRVELER


Bu makale 2018-09-01 12:48:39 eklenmiş ve 306 kez görüntülenmiştir.
Metin ATALAY

Geçen yıl, 2017 sonuçlarını verirken yaptığımız değerlendirmede

özetle şunları söylemiştik:

“Yeryüzünde devletler parçalanıp kontrolü daha kolay daha küçük devletler oluşurken

sektörümüzde bunun tersine şahit oluyoruz.

Şirketler arası eskiden de satınalmalar, birleşmeler olurdu, ama o dönemlerde genellikle alım-satımlar aynı sektör dalı içinde olurdu,

sektör dalları arasında satınalmalara birleşmelere pek rastlanmazdı.

Şimdi ise, şirketler özellikle farklı sektör dallarından satınalmalar, birleşmelerle devasa konglomeralar haline geliyor.

İşte, TOP-20 2017’de de bunun yansımalarını görüyoruz.

Elbette büyümek iyi bir şey, ama büyüyen organizmaların kontrolünün de o derece zorlaşacağını hesaba katmak gerekir.

Bakalım bunun arkası gelecek mi?”

Ve arkası geldi, Endüstriyel Forklift Tedarikçileri Küresel pazarı 2017 sonu itibariyle büyük gelişmeler kaydetti ve yeni zirvelere ulaştı.

Şimdi diyebiliriz ki;

“Teknolojik gelişmeler yanı sıra güçlü ve gelişmekte olan ekonomiler tarafından küresel olarak desteklenen forklift endüstrisi tam gaz ilerliyor.”

Aşağıda, “Modern Materials Handling” dergisinin Ağustos 2018 sayısında yayınlanan 6 Ağustos 2018 tarihli yazıyı dikkatlerinize sunuyorum. Türkiye piyasasını yorumlamak için, dünya liderlerinin uluslar arası sahalarda kaydettikleri gelişime ve geldikleri noktalara bir göz atmak gerekir diye düşünüyorum. Artık iç sektörümüz ile uluslar arası sektörü karşılaştırıp değerlendirmek sizlere kalıyor.

Forklift sektörünün iyi gittiğini söylemek, gelinen noktayı ifade etmede oldukça eksik ve yetersiz kalacaktır. 2016 yılında yeni zirvelere ulaştıktan sonra, satışlar 2017'de önceki rekorları tam anlamıyla egale etti. Küresel anlamda, endüstriyel forklift pazarının yaklaşık %16 oranında büyüdüğü görülüyor. Bu, sakin bir 2015 yılının ardından 2016 yılında kaydedilen büyüme oranının şimdi ikiye katlandığı anlamına geliyor.

 

 

Yükselen dalga, Modern dergisinin yıllık yayınladığı Top 20 forklift tedarikçileri listesinde yer alan şirketlerin topluca 2017 gelirlerini %21 oranında artırdı.

Bu bir yazım hatası değil.

Listede yer alan şirketlerin satışları 2016'da %7,5 büyüme kaydettiğinde, bunun sakin bir yılın ardından erişilen bir rekor seviye olduğu söylenmişti. Bu kez, ister döviz kurları, ister arkadan esen rüzgar, vb., ne denirse densin, hiçbir şey, sektördeki bu keskin yükselişi gölgeleyemez. Elektrikli forkliftlerin hakimiyeti devam ediyor, ancak ITA Yönetim Kurulu Başkanı ve Clark Material Handling'in pazarlama ve satış başkan yardımcısı Scott Johnson, endüstrinin momentumundan yararlanan tek segment olmadıklarını söylüyor.

Johnson, “Bütün forklift sınıfları yıl boyunca olumlu performans gösterdi” diyor. “Elektrikli ürünlerdeki ilerlemeler ve lityum-iyon ve yakıt hücreli ürünlerinin yükselişiyle birlikte içten yanmalı (IC) ürünlerin artık ölüm fermanının yazılacağını öngörenler, bu arada IC sınıfı forkliftlerde hala çift haneli büyüme kaydedildiğine şahit oldular."

"Forkliftlerin yeteneklerinde ve ilgili teknolojilerde kaydedilen önemli ilerlemelerin bir sonucu olarak, bu büyüme trendinin devam etmesi bekleniyor."

Johnson, “Üretim hacmi ve maliyet perspektifi açısından, önemli bir müşteri kitlesinin forklifte işin ayrılmaz bir parçası olarak baktığına kesinlikle inanıyorum.” diyor. "Günümüzün forkliftleri daha verimli çalışıyor, sahip olma maliyetleri daha düşük ve bazılarının parça sarfiyatı da oldukça az. Bir dizi forklift alıcısı, yeni ürünlerin avantajlarından yararlanmak istiyor. ”

Büyükler daha da büyüyor

Sıralamada 1. basamaktaki yerini korumak için önceki yılın 10 milyar dolarlık satış rakamını geride bırakan Toyota Industries Corp., 2016'daki satışlarına 11.000 adet ekleyerek 263.000 adede ulaştı ve % 33 büyüyerek 11,4 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Toyota'nın bir sözcüsü, Çin'in başı çektiği ve gelişmekte olan ülkeler, ABD ve Avrupa tarafından yönlendirilen malzeme elleçleme ekipmanları pazarının tüm dünyada küresel anlamda genişlediğini ifade etti. Açıklamaya göre, “Bu gelişme ikliminin ortasında yer alan Toyota Industries firması, üretim ve satış yapılarını güçlendirmiş ve ilgili pazarlara uygun yeni ürünleri kullanıma sunmuştur. Aralık 2017'de, Toyota Industries, Japonya'da yeni “Rinova” tipi elektrikli forkliftlerinin satışına başladı. Bu girişimler, ilgili bölgelerde temeli oluşturan forklift gruplarının birim satışlarında bir artışa yol açtı. ”

Buna ek olarak, ABD merkezli Bastian Solutions ve Hollanda merkezli Vanderlande Industries Holding, Nisan 2017 ve Mayıs 2017'de Toyota Industries Group'a katıldı ve net satışlarda 294,9 milyar yen veya diğer bir ifadeyle, %30 artış elde edildi.

Çift haneli rakamlarla büyüyen bir düzineden fazla şirket arasında 2. basamakta yer alan Kion Grubu'nun gelirleri, ABD doları cinsinden %15, Euro olarak da %8,2 arttı. Kion 2017 yılında %13 artışla 201.000 adet sattı ve Modex 2018'de ABD pazarına uyarlanan beş yeni forklifti piyasaya sürdü. Modex, Dematic, Linde ve Baoli ürünlerinin ortak vitrini oldu. Kion ayrıca, 2 ve 3 ton kapasiteli modelleri ile lityum iyon teknolojisindeki iddiasını yeniledi. EP ile ayrıcalıklı, küresel ve stratejik bir ortaklığın yanı sıra, giriş seviyesi depo ekipmanlarına odaklanarak, bir azınlık hissesi anlaşmasına da Ocak 2018'de imza attı.

Tedarikçiler nasıl sıralandı

Yıllık Top 20 forklift tedarikçileri sıralamasında yer alma hakkını kazanabilmek için, şirketlerin ITA'nın (Endüstriyel Forklift Birliği) aşağıda belirtilen yedi forklift sınıfından en az bir tanesinde yer alan forkliftleri üretiyor ve satıyor olmaları zorunlu: elektrik motorlu sürücülü forkliftler; elektrik motorlu el forkliftleri; içten yanmalı motorlu forkliftler; havalı lastikli forkliftler; elektrikli ve içten yanmalı motorlu çekici traktörler; ve arazi forkliftleri.

Sıralama, her bir firmanın en son mali yılı içinde motorlu endüstriyel forkliftlerden dünya çapında elde ettiği gelirlere göre belirleniyor. Yabancı para (döviz) cinsinden bildirilmiş olan gelir rakamları, 31 Aralık 2017 tarihinde geçerli kurlardan dolara çevriliyor.

Johnson, yurtiçi ve yurtdışında sektörün bir süre boyunca sağlıklı konumunu sürdüreceğine olan inanç ve güvenin yüksek olduğunu söyledi.

“Üretimde gerçek bir yeniden canlanmaya şahit olunuyor ve Kuzey Amerika'daki sürekli büyüme ile ilişkili olarak yönetim kurullarında iyimserlik devam ediyor” diye ekledi. “Yılın ilk yarısı çok iyi geçti ve bunun ikinci yarıda da devam etmesi konusunda herhangi bir büyük engel görmüyorum. Ekonomistler büyümenin artık daha yumuşak olacağını öne sürebilir, ancak %5 veya %6'lık bir daralma durumunda bile bu sene olağanüstü bir yıl olarak kayda geçecektir.

“2017'de rekor sonuçlara ulaşan Kion Grubu, kurumsal stratejisini geliştirerek daha da kârlı bir büyüme için bir rota belirledi” diyor, kurumsal iletişimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Michael Hauger. “Bu, tüm bir mali yıla ait rakamlara, 2016 sonunda bünyemize katılan otomasyon ve tedarik zinciri optimizasyonu uzmanı Dematic firmasının da ilk kez dahil edildiği bir yıl oldu. Organik büyüme ve Dematic'in satın alınmasıyla hız kazanan Grup, alınan siparişler ve gelirler, faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş gelirler (FVÖK), düzeltilmiş FVÖK marjı ve net gelir değerinde yeni rekorlara erişti."

 

Bir basamak tırmanarak üçüncü sıraya yerleşen Jungheinrich, alınan siparişler ve üretim adetlerindeki %13'lük artışın ardından Euro cinsinden %11,3 büyüme kaydetti. Şirket, Kuzey Amerika ürün hattına yeni bir ayakta yaya kumandalı istif makinasını piyasaya sürdü,  5.500 lb kapasiteli bir transpaleti tanıttı ve man-up (operatör yukarda) taret forkliftlerinin kapasitesini artırdı.

Jungheinrich yönetim kurulu başkanı Hans-Georg Frey, “Jungheinrich büyüme yolunda hızla ilerliyor ve 2017 mali yılını tüm önemli göstergelerde dikkat çeken bir artışla kapattı,” dedi. “Bu olumlu eğilim, Avrupa'nın çekirdek pazarındaki yeni forklift işletmeciliği ve lojistik sistemler sektöründeki güçlü büyümeden kaynaklanmaktadır. 2020 yılı için net yıllık satışlarımızdaki 4 milyar dolarlık hedefimize ulaşarak önemli kilometre taşlarından birini daha aştık.”

Jungheinrich ürünleri, Kuzey Amerika'da, bir üretim ve dağıtım anlaşması kapsamında Mitsubishi Caterpillar Forklift America (MCFA) aracılığıyla dağıtılmaktadır. MCFA'nın ana şirketi Mitsubishi Nichiyu, 2015 yılında bünyesine katmış olduğu UniCarriers ile 2017 yılının Ekim ayında bir yönetim entegrasyonuna girdi.Sonuç olarak, %12,5 büyüyüp 3,8 milyar dolara ulaşarak sıralamada 4. basamağı işgal eden firma artık Mitsubishi Logisnext olarak anılıyor. Şirket, 2017 yılında toplam 113.000 adet olmak üzere, 2016 yılından 5.000 daha fazla ünite sattı.

Mitsubishi Forklift ve Cat, Tier 4 Final dizel pnömatik lastikli forkliftlerini piyasaya sürdü ve UniCarriers Americas, bir pnömatik lastikli içten yanmalı dizel forklifti tanıttı.

25'inci yıldönümünü kutladığı yıl içinde, MCFA, Kuzey, Orta ve Güney Amerika'daki müşterileri desteklemek için 40 dönümlük Houston merkezli üretim tesisini genişletti ve ürün sunumlarını arttırdı. MCFA, Dallas'taki yeni bir bölgesel dağıtım merkezinin ardından, şimdi ABD çapında beş bölgesel parça tesisinde yaklaşık toplam 60 milyon $ 'lık parça stokluyor. MCFA ve Jungheinrich, 2017 yılının ağustos ayında yeni bir ortak girişimin, Texas Endüstriyel Bileşenleri'nin (ICOTEX) büyük açılışını duyurdu. Texas'ın Conroe şehrinde bulunan ICOTEX’in yeni 71.000 metrekarelik tesisi, endüstriyel parça ve aksam üretecek.

Beşinci basamaktaki Crown Equipment, yaklaşık %6'lık büyümenin ardından 3 milyar dolarlık çizgiyi aştı.

Altıncı basamakta yer alan Hyster-Yale Materials Handling, 2017 yılında 2016 yılına göre %10 daha fazla ünite ile toplamda 93.400 adet sevkiyat gerçekleştirdi. Buna, gelirde de %12'den fazla bir büyüme eşlik etti ve firma yılı 2,9 milyar dolarla kapattı. Bir sözcü, 2016'ya kıyasla artışın büyük ölçüde daha yüksek ünite ve parça satış hacimleri ve forklift işinde anlaşmaya özel fiyatlandırma yönteminden kaynaklandığını belirtti. Amerika'daki gelir artışı, esas olaeak yüksek fiyatlı forkliftlerin özellikle yeni Class 5 IC motorlu standart forkliftin artan ünite sevkiyatlarının ve yüksek kapasiteli, 3.5 ila 8 tonluk Class 5 forkliftlerin ve ayrıca Class 1 ve Class 2 elektrikli forkliftlerin artan satışlarının bir sonucuydu.

2017 yılı gelirleriyle doğrudan bağlantılı olmasa da, Aralık 2017'de Hyster-Yale, Zhejiang Maximal Forklift Co'nun çoğunluk mülkiyet hissesini satın almak için bir anlaşma yaptıklarını açıkladı.

Genel amaçlı ve standart forkliftler için OEM üreten bir Çin'li özel şirket olan Maximal, 2006'da kuruldu ve yaklaşık 600 kişi istihdam ediyor. Maximal ve Samuk markaları altında yerel Çin ve dünya pazarlarında Class 1 elektrikli ve Class 5 IC denge ağırlıklı ekipman ve standart platformlar ile Class 2 ve Class 3 elektrik depo ürünlerinin tasarımı, üretimi, servisi ve dağıtımı konusunda faaliyet göstermektedir. Maximal ayrıca liman ekipmanı ve arazi forkliftleri segmentlerinde özel ürünler tasarlamakta ve üretmektedir.

Anhui Forklift yedinci basamakta kalmayı sürdürdü, ancak listedeki ikinci en yüksek büyüme oranını kaydetti. Önceki yıla göre %40 daha fazlasını, 121.033 adet üretti. 1,3 milyar dolarlık 2017 yılı gelirleri, ABD doları cinsinden% 45'lik bir artışa işaret ediyor.

Ana markası Heli'ye ek olarak, Anhui, 2017 yılında, gelişmekte olan pazarlara yönelik yeni markası CHL'yi piyasaya sundu.

Hangcha, gelirlerini yerel para biriminde yaklaşık %30 oranında artırdıktan sonra bir basamak yükseldi ve 8. sıraya oturdu. Toplamda 105.091 ile 2016'ya göre %28 daha fazla ünite üretti. Bir sözcüye göre, 2017 yılı, Hangcha Group'un Çin'de Şanghay Menkul Kıymetler Borsası'na alındıktan sonraki ilk tam takvim yılıdır. Şirket daha sonra Shenzhen Uluslararası Finansal Kiralama A.Ş.'de hisse satın alarak finansal kiralama sektörüne girdi. Ayrıca aksesuar üretim kapasitesini artırmak için ilgili bir araştırma ve geliştirme firmasına da yatırım yaptı. Hangcha sözcüsü, "Çin hükümeti, Belt & Road Initiative ve Made in China 2025 tarafından Supply Side Reform da dahil olmak üzere ulusal stratejilerin ve girişimlerin derinlemesine tanıtımı sayesinde, yerel üretim sektöründe ılımlı toparlanma görüldü ve iç talep potansiyeli de daha fazla arttı, ”diyor.

Dokuzuncu sıradaki Clark Material Handling Company, %5,5 büyüme kaydetti. Clark, mühendislik, satış, pazarlama ile Kuzey Amerika, Asya, Avustralya ve Avrupa genelinde son kullanıcılar arasında işbirliğini içeren “temiz bir sayfa” tasarım inisiyatifi sonucunda açıkladığı yeni S-Serisi IC forkliftlerini tanıttı. Üç yıl süren küresel tasarım girdisi, prototip ve saha testlerinden sonra S-Serisi forkliftler, LPG, çift yakıtlı ve dizel konfigürasyonlarında üretilmektedir.

“Clark, küresel üretim platformlarında önemli yatırımlarını sürdürüyor,” diyor satış ve pazarlama başkan yardımcısı Scott Johnson. “Bu yatırımlar, şirketin tüm uluslararası amaç ve hedeflerinin stratejik olarak desteklenmesini sağlıyor. Lexington, Ky.'de, yüksek hacimli IC üretiminin yeniden başlaması, imalat ve mühendislik dahil kritik pozisyonlar için istihdamda bir artışa yol açtı. S-Serisinin küresel sevkiyatları, şirket için önemli bir dönüm noktasıdır.”

10. basamaktaki konumu ile tablonun Top 10'inde yer alan Doosan, 2017 sonu itibariyle %21 büyüyerek 1 milyar dolar çizgisine yaklaştı. Bir sözcü, Kore pazarındaki güçlü ticari faaliyetleri yanı sıra Kuzey Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş pazarlardaki faaliyetlerinde de önemli ölçüde artış kaydedildiğini belirtti.

Dört bir yanda geniş kapsamlı büyüme

Komatsu %5.4 büyüyerek 11. basamaktaki yerini korudu. Onun hemen altında, Hyundai, gelirlerini tablonun yayınlanma zamanına kadar deklare edemedi ve yarışı yine 12. sırada bitirdi.

Lonking Forklift, gelirlerini ikiye katladıktan sonra 16. basamaktan 13. basamağa çıktı. Şirket, 2016 yılındaki  40.000 satış adedini %40 artışla 50.000 adede yükseltti.

Big Joe transpaletleri, istif makinaları (stackers) ve sipariş toplayıcıları (orderpickers) üreticisi olan EP Equipment firması, %18'lik bir artışla, 14. basamak için yeterli olan 236 milyon dolarlık bir gelir beyan etti. Bir sözcüye göre, Sınıf 3 segmentindeki yeni ürün lansmanlarının gücüne dayanarak söz konusu yıl için 50 bini aşkın ünite satışı gerçekleştirildi.

15 numarada Combilift, 680'lik bir artışla 5.030 adet sattı. Şirketin dört yönlü forklift, yan yükleme ekipmanı ve destek ayaklı taşıyıcı satışları, gelirlerde% 14'lük bir artışa yol açtı. Bir temsilci, üretim tesislerinin büyüklüğünü artırmak zorunda kalmadan üretim çıktısını büyütmek için Combilift’in yüksek yoğunluklu çözümlerini kullanan üretim şirketleri ve yapı inşaat sektöründeki sıçramaya dikkat çekti.

Listede 17. sırada kendini ilk gösterdikten sonra, Manitou, %45'lik bir gelir artışının ardından 16. basamağa yükseldi.

Manitou'da küresel endüstriyel satışlar ve geliştirme başkan yardımcısı Jean-Pierre Guerand, “Güçlü yeni ürünlerimizi tanıtırken coğrafi varlığımızı geliştirme çabalarımız sayesinde, 2017 yılında asansörlü forklift satışlarımızda önemli büyüme kaydedildi," diyor. “Bu, önemli hedef pazarlarımızda piyasa trendlerini yenmemize olanak sağladı. 2018 yılında endüstriyel forklift serilerimizi Kuzey Amerika pazarına sunmak için yatırımlar yapıyor ve başarılı bir yıl bekliyoruz. Manitou Group, küresel forklift piyasasında varlığını önemli ölçüde artırmaya kararlıdır.”

Konecranes Konecranes, gelirlerini baskı zamanına kadar yetiştiremedi ve bu nedenle 185 milyon dolarlık 2016 gelirlerini 2017 yılına taşımak zorunda kaldık. Sonuçta, 15. basamaktan 17. basamağa düştü.

18. basamakta Hubtex, çok yönlü sideloader forkliftler, dizel veya LPG dört yönlü sideloader forkliftler, sipariş toplama sistemleri, cam taşıma sistemleri ve erişimli istif araçları (reach trucks) da dahil olmak üzere özel amaçlı ekipmanlar üretmektedir. 2016 yılında 589 olan ünite satışlarında yaklaşık %5 artışla 2017'de 617 adet sattı. Pazarlama müdürü Michael Röbig'e göre, satışlardaki bu artış iki temel faktöre dayanıyor.

Röbig, “Büyük ölçüde istikrarlı bir ekonomik ortamda, yeni geliştirilen çok yönlü forkliftimiz 'Flux' ve dört yollu sideloader "Maxx" ürünlerimiz müşterilerimizi ikna etmeyi başardı. “Ayrıca, özel amaçlı araçlar grubunda da satışlar artmaya devam etti.”

Brezilya merkezli Paletrans, baskı zamanına kadar gelirlerini bildiremedi ve 19. basamakta yer aldı.

Top 20'nin son basamağında, 20. sıradakiHindistan'ın Godrej & Boyce firması, bir Class 2. erişimli istif aracı (reach truck) ile 1,3 ve 3 ton kapasiteli yeni seri Class 4 ve Class 5 hafif dizel forkliftler yelpazesini piyasaya sürdükten sonra, 2017 yılında yaklaşık 3.000 adetlik bir satış hacmine ulaştı.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.