Ercan Premiks
Facebook Twitter

Forklift Güvenlik Günü


Bu makale 2018-07-10 14:16:34 eklenmiş ve 303 kez görüntülenmiştir.
Metin ATALAY

2 hafta önce ABD’de 5. Ulusal Forklift Güvenlik Günü kutlandı. ITA sponsorluğunda düzenlenen ve her yıl tekrarlanan bu güvenlik gününün ana teması, operatör eğitimlerine ağırlık vererek forklift kazalarının ve bu nedenle kaybolan atıl sürelerin azaltılması.

Bu etkinliklerin katılımcıları ise forklift üreticileri, bayiler ve operatörler yanı sıra karar vericiler, müşteriler ve sektör yöneticileri ile çalışanları.

Yurdumuzda geçmişte bir iki girişim dışında buna benzer bir sektörel etkinlik nedense düzenlenmedi. Sektör ilgilileri ancak fuarlarda aynı ortamda görünüyorlar. Gönül ister ki, ister ithalatçı ister üretici olsun, sektörümüzün önde gelen kuruluşları da, ister yılda bir ister iki yılda bir olsun, buna benzer etkinlikler düzenlesinler artık. İnanıyorum ki, bu tür etkinlikler en çok, düzenleyicilere ve katılımcı firmalara fayda sağlayacaktır.

“Sektör, beşinci Ulusal Forklift Güvenlik Günü'nü kutladı”

(ITA Yönetim Kurulu Başkanı Scott Johnson, Ulusal Forklift Güvenlik Günü'nün (NFSD) geçmişi ve geleceği ile ilgili yorumları.)

https://www.mmh.com/images/safetyday_topstory_061218.jpg

Medya'da Ulusal Forklift Güvenlik Günü çeşitli biçimlerde yer aldı

Medya’da yeralan Ulusal Forklift Güvenlik Günü ile ilgili bir yazıdan alıntılar:

5. Ulusal Forklift Güvenliği Günü'nde, işçi güvenliği konusu Washington, D.C.'de dikkatleri üzerine çekti.

Endüstriyel Forklift Birliği (ITA) sponsorluğunda düzenlenen Ulusal Forklift Güvenlik Günü, forklift üreticilerini, bayileri ve operatörleri, kazaları ve atıl süreleri azaltmak için gerek operatörün sürekli eğitim ihtiyacını ve gerekse operatör eğitiminin ve günlük ekipman kontrollerinin önemini vurgulamak üzere ortak bir amaç çerçevesinde bir araya getirdi.

Etkinlik, müşteriler, karar vericiler ve yöneticilere forklift işletim güvenliği uygulamaları konusunda eğitici bilgiler sağladı. ITA'nın, Kuzey Amerika forklift kamyon pazarının yaklaşık %90'ını topluca temsil eden 23 asli üyesi ve 40 ortak kuruluşu temsil eden üyeleri bulunmaktadır.

ITA Yönetim Kurulu Başkanı ve Clark Material Handling şirketinin pazarlama ve satış başkan yardımcısı Scott Johnson, Washington'daki etkinliğin konuşmacıları arasında yer aldı ve NFSD'nin geçmişini ve geleceğini yorumladı.

“ITA gerçekten mühendislik ve güvenlik standartlarına, politikalarına ve istatistiklerine odaklanmıştır ve biz de serbest ve adil ticareti destekliyoruz. Sektörümüzdeki meslektaşlarımla çok gurur duyuyorum, çünkü günlük işlerde rakipler olmamıza rağmen, ITA şemsiyesi altında bir araya geldiğimizde ve mühendislik, güvenlik ve istatistiklerle adil ticaret hakkında konuştuğumuzda, biz birleşmiş bir cephe oluşturuyoruz. İşleri yürütme tarzımızla da çok gurur duyuyorum ve bu, ITA ve üyeleri nezdinde bir örnek liderlik övgüsüdür.”

Johnson, malzeme elleçleme sektörünün ABD'de gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) 25 milyar dolar katkıda bulunduğunu ve istihdam üzerinde de geniş bir etkisi olduğunu söyledi.

“Bu gerçeği kesinlikle çok etkileyici buluyorum: bir işçi, endüstriyel forklift sektöründe işe alındığında, bunun Kuzey Amerika ekonomisine katkısı ile aslında 2,5 işgücü yaratılmış oluyor. Böylece, üyelerimizden birinin ilaveten bir kişi istihdam etmesi, buna bağlı olarak 2.5 kişi için iş imkanı yaratıyor - ve bunlar satın alma, BT, satış, kaynakçı, montajcı gibi tercih edilen işler. Sektörümüz çok çeşitli istihdam olanakları ve iyi ücret ödenen iş alanları sunuyor."

NFSD kapsamından seçkiler

ITA, 2016 yılında, ITA üyelerine ve ulaştırma ve genel endüstri sektörlerindeki diğer kuruluşlara, işyerinde meydana gelen ve motorlu endüstriyel forkliftlerin kullanımı ile bağlantılı kazaları azaltarak işçilerin güvenliğini ve sağlığını korumak için bilgi ve kaynak sağlamak amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA) ile bir işbirliği anlaşmasını yeniledi.

Johnson, ITA üyelerinin, OSHA ile birlikte çalışarak, forkliftleri daha iyi denetleyecek müfettişler yetiştirmek için uyum eğitimi sunmaya devam edeceklerini söyledi. Clark firması, her yıl NFSD haftası boyunca, sektör müşterisi bir düzineden fazla işletmeye - ister Clark müşterisi olsun ister olmasın - ücretsiz olarak “eğitmenin eğitimi” programları sağlamak için ulaşıyor.

Johnson:

“NFSD'nin ilk yılında etkinlik sonrası medya izlenimleri yaklaşık 20 milyon idi. Geçen yıl 60 milyona çıktı. Bunu, kendi sektörlerinde bir farkındalık hissi yaratmak için ülke çapında yerel etkinlikler başlatmış ve bunu çok geliştirmiş olan üretim iş ortakları ve diğer OEM'lerle işbirliğine bağlıyorum. Burada, Clark'da, yetenekli sürücüler ve daha önce hiç forklift kullanmamış olanlar için kurslarla bir forklift rodeosu gününe ev sahipliği yapıyoruz. Yemekler var, ödüller var, güzel bir gün, ama güzel bir gün olması yanı sıra eğitimli bir operatörün güvenli bir operatör olduğu konusunu bilinç altına yerleştiriyoruz.”

Johnson, 2015'ten 2017'ye kadar ardı ardına rekorlar kıran forklift satışlarında güvenliğe verdikleri değerin önemli etkisini vurguladı.

“Bu bana, günümüzde güvenlik ve eğitimli bir operatörün öneminin bugüne dek hiç olmadığı kadar önemli olduğu mesajını iletiyor. Bu satış seviyeleri ile, daha fazla insan çalışıyor ve yine, eğitimli bir operatör güvenli bir operatördür. ITA'nın, elbette kendi başına geliştirmediği, ama günlük operatör kontrol listeleri ve denetimler gibi temel görevlerin sektörde daha geniş çapta kabul görmesini sağladığına inandığımız bir güvenlik kültürü var ve bundan çok gurur duyuyoruz. Bayiler ve MHI ve MHEDA gibi derneklerle yapılan görüşmeler sonucunda, mesajın başarıyla işlendiği ve genel endüstri standartları ve güvenliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanıyoruz. ”

NFSD Etkinlik Programı
11 Haziran 2018 Pazartesi
15:00 – 17:00 – Eğitim Seansı (Oriental Balo Salonu A) (Tüm ITA Üyeleri ve Davetli Konuklara Açık)

Konular ve Konuşmacılar:
OSHA Güncellemeleri, Sn. Gary Cross, ITA Hukuk Danışmanı, Dunaway & Cross
Uluslararası Ticaret Politikası Güncellemeleri, Sn. Linda Dempsey, Başkan Yardımcısı, Uluslararası Ekonomik İşler, Ulusal Üreticiler Birliği
Güncel Kongre Etkinliği Güncellemeleri, Sn. Scott Klug, Eski Kongre Üyesi, (WI) Foley & Lardner
Kongre Üyeleri ile Buluşma için, Sayın Scott Klug, Eski Kongre Üyesi, (R-WI) Foley & Lardner
17:30 – 18:30 – NFSD Resepsiyonu (Capitol Odası) (Tüm ITA Üyelerine ve Konuklara Açıktır)

12 Haziran 2018 Salı
08:00 – 08:45 – Kahvaltı (Hillwood Odası)
09:00 - 11:00 - Ulusal Forklift Güvenliği Günü Etkinliği (Oriental Balo Salonu A)

Konuşmacılar:
*Brian Feehan, President, Endüstriye Forklift Birliği
*Scott Johnson, ITA Yönetim Kurulu Başkanı ve Satış & Pazarlama Başkan Yardımcısı, CLARK Material Handling
*Tommy Nguyen, Senato Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik (HELP) Komitesinin İstihdam ve İşyeri Güvenliği Alt Komitesi'nde Senatör Johnny Isakson (R-GA) için Genel Müdür
*Loren Sweatt, Yardımcı Sekreter Yardımcısı, İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA)
*Jane Terry, Kıdemli Direktör, Devlet İşleri, Ulusal Güvenlik Konseyi
*Jim Mozer,  ITA Ulusal Forklift Güvenlik Günü Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı, Crown Equipment Corporation
*Wes Scott, Başkan, CEO, Küresel EHSS Liderlik Çözümü

11:30 - 16:30 - Kongre Toplantıları (Capitol Hill)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.