Ercan Premiks
Facebook Twitter

3D BASKILI OTOMOBİL ŞASİSİ


Bu makale 2018-04-30 17:46:08 eklenmiş ve 420 kez görüntülenmiştir.
Metin ATALAY

Bugün sizlere son zamanların çokca konuşulan konularından otomobil sektöründe 3-boyutlu yazıcı yardımıyla 3-boyutlu otomobil parçaları baskısı yoluyla üretim konusundan söz açacağım.

Biliyorsunuz, Türkiye bir taraftan ilk (!) yerli ve milli otomobili üretmek için adımlar atarken, dünya, otomobil üretim teknolojisinde çığır açacak yeni üretim yöntemleri peşinde koşuyor ve bunlardan biri de 3-boyutlu yazıcı yardımıyla 3-boyutlu otomobil parçaları üretimi.

Geçenlerde bu konudaki yayınları tararken gözüme yaklaşık 1 yıl önce yayınlanmış bir yazı ilişti. 3-boyutlu yazıcı yardımıyla 3-boyutlu otomobil parçaları üretimi konusunda atılmış bir adımı kısaca anlatan bu yazıyı dikkatlerinize sunmak istedim.

Bu yöntem geliştikçe bir bakacağız, sektörümüzde de yakın zamanda 3-boyutlu yazıcı yardımıyla 3-boyutlu forklift parçaları üretimine başlanmış.

“Design News” dergisinden alıntıladığım bu yazıyı aşağıda veriyorum.

**************************************************

“Peugeot 3D Baskılı Otomobil Şasisi Konusunda Araştırmalarını Sürdürüyor

Peugeot'nun yapımcıları PSA Group, tamamen farklı bir 3D baskı yöntemi kullanarak yüksek üretim hacimleri ile otomobil şasisi üretim ve birleştirme yönteminin ABD'li mucitleri olan Divergent 3D ile ortaklık kuruyor.

Geçen yıl piyasaya sunulan “Blade Supercar”, tamamen farklı bir 3D baskı yöntemi kullanarak yüksek üretim hacimleri ile otomobil şasisi üretim ve birleştirme yöntemini ortaya koyan bir teknoloji sunumu. Şimdi, bu yöntemin ABD'li mucidi olan Divergent 3D firması, teknolojiyi uygulamak için Fransız şirketlerinden, Peugeot üreticisi PSA Group ve bir mühendislik Ar-Ge firması olan Altran ile ortaklık kuruyor.

 

PSA Group, Divergent 3D teknolojisini üretim süreçlerinde kullanmanın, daha verimli bir otomotiv üretimine yönelme hedefine ulaşmaya yardımcı olacağını söylüyor. Şirket, Divergent 3D ile birkaç ortak geliştirme projesini hedefleyen ve uzun vadeli bir ilişki geliştirmeyi amaçlayan bir Stratejik Ortaklık Niyet Mektubu imzaladı. Şirket, yaptığı açıklamada, bu ortaklığın "daha hafif, yapısal olarak güvenli, daha düşük maliyetli ve çevreye duyarlı otomobiller inşa etmek amacıyla genel araç yapılarının tasarımını ve üretimini dönüştüreceğini" belirtti.

Divergent Yazılım-Donanım Üretim Platformu, sert metal kalıp ve baskı ekipmanı için açıkça belirgin sermaye gereksinimlerini ve buna bağlı fabrika maliyetlerini 10 kata kadar ve hatta daha fazla oranda azaltarak 3D baskılı otomobil şasisini daha ucuza üretebilir hale getirmiş. Divergent 3D kurucusu ve CEO'su Kevin Czinger, Design News'e verdiği demeçte, standart bir beş yolcu kapasiteli otomobilin yapısal ağırlığını %50'den daha fazla ve parça sayısını da % 75'ten fazla azalttığını belirtti.

Üretim hattından bir görünüm

 

 

“Bu teknoloji, bir ölçüde LEGO'lar gibi görünen bir birleştirme yöntemi ile doğrudan metal lazer sinterleme (DMLS) sistemi kullanılarak yapılmış 3D baskılı alüminyum bağlantı düğümleri veya konektörleri birleştiriyor. Karbon fiberden yapılmış lazerle kesilmiş borular, çok güçlü, çok hafif bir yapı oluşturmak için bağlantı düğümleri ile - elle, birkaç dakikada - birleştiriliyor. DMLS, metal olmayan parçalar için hem metal düğümleri hem de kalıpları üretmek için kullanılan bir sistem. Sadece metal düğümleri, yüksek silikonlu alüminyum olarak da adlandırılan alüminyum tozu 4046'dan yapılmıştır,” diyor Czinger. "Bizim uyguladığımız yöntem kullanıldığında, bu malzeme standart T6 dökme alüminyumdan çok daha yüksek performans gösterecektir. Bu malzeme ile yapılan düğümler, T6 dökme alüminyuma göre %10 ila %5 daha hafif olmasına rağmen, ona eşit sertliğe ve mukavemete sahip,”

Czinger, otomobil üretiminin, özellikle elektrikli otomobillerin üretiminin sadece pahalı değil aynı zamanda yüksek oranda kirletici olduğunu ifade etti. Diğer taraftan da ekledi, "şasinin tamamı gibi çok büyük yapılar oluşturmak için 3D baskı kullanmak istemezsiniz; çünkü çok uzun zaman alır. Ama buna karşılık, bu yöntemle yapılan şasi yapısı, sermaye yoğun problemler, kirlilik sorunları ve otomobil endüstrisinin ürün döngüsü sorunlarının üstesinden gelir,”.


Bir birleştirme örneği

 

Czinger ayrıca şu açıklamada bulunuyor, "Bu bağlayıcıları düşük maliyetli alüminyum ekstrüzyon yöntemi ile, ve hafif ve yine düşük maliyetli olan havacılık-sınıfı karbon elyafı ile oluşturmak için 3D baskı yöntemini kullanıyoruz, çünkü zaten karakterize edilmiş karbon elyaflı yapısal parçaları, buna karşın ıslak döşeme yöntemlerini kullanıyoruz. Sonra bu modüler yapıları bir araya getirip birleştiriyoruz, böylece herhangi bir kaynak veya fikstüre ihtiyacımız olmuyor ve sonuçta kusursuz bir yapı ortaya çıkıyor. Birleştirme platformu çok çeşitli otomobil modelleri için kullanılabiliyor. Bu platform tasarıma-özel bir platform değil, bu nedenle yeniden programlama veya yeniden düzenleme gerektirmiyor. Herhangi bir tasarım değişikliği, bir takım-aparat değişikliği gerektirmiyor, çünkü sadece bir yazılım değişikliği ile çözüme ulaşılıyor,".

Czinger, bu yöntemin, bir girişimcinin yüksek ön maliyetinden ötürü yüksek ön sermaye gerektiren bir otomobil üreticisi olma yolundaki sermaye engellerini önemli oranda düşüreceğini söyledi. "PSA Group'a, bu yöntemi kullandığında, otomobil endüstrisinde kullanılan mevcut yapısal malzemelere göre çok daha iyi bir performans elde edebileceğini gösterdik."

PSA Group'un yönetim kurulu başkanı Carlos Tavares, “Bu yöntem, üretim ayak izimizin boyutunu ve kapsamını önemli ölçüde küçültme, toplam araç ağırlığını ve karmaşıklık oluşumunu azaltma potansiyeli yaratırken, tasarım çıktılarında da neredeyse sınırsız esneklik sağladı. Sonuçta, sektörümüz için radikal bir değişimden bahsediyoruz," dedi. PSA grubu, bilindiği gibi üç otomobil markasının sahibi; Peugeot, Citroën ve DS.

Otomotiv, havacılık, savunma ve enerji gibi çeşitli endüstriyel sektörlerde deneyim kazanmış olan mühendislik firması Altran ise, "Bu, Altran’ın yeni araç mimarisi girişimlerinin bir parçası olarak, üretim teknolojisi platformunun uygulanmasını ve lisanslanmasını kıta çapında hızlandırmak için destek sağlayacak" dedi. Firma, Divergent 3D hisselerine belirli bir miktarda ortak oldu ve kendisinin otomotiv ve diğer sektörlerdeki kapsamlı ilişkilerini ortaya koyarak bu şirketle bir stratejik geliştirme iş ortağı olarak uluslararası boyutta çalışacağını söyledi. “

Gelecek sayıda buluşmak ümidiyle, şimdilik hoşçakalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.