Ercan Premiks
Facebook Twitter

Sektörün tercih ettiği fuarlar.


Bu makale 2017-10-30 01:36:24 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.
Sadi GÜLER

Çok yoğun yaşanan rekabet ortamında firmalar, çok dinamik, esnek, yaratıcı, uyumlu ve dünyayı takip ediyor olmak zorundadırlar; hantal, yavaş, atalet içindeki firmaların büyüme ve yaşama şansı yoktur. Bu kadar yoğun yaşanan rekabet içinde firmalar başarılı olabilmek için diğer faktörler yanında, bazı pazarlama aletlerini etkin kullanılmalıdır. İşte bu pazarlama aletlerinin bir tanesi, belki de en önemlisi doğru hazırlanmış ihtisas fuarlarıdır. Ve bu fuarları da iyi seçmek lazımdır.

Ülkemizde İş ve İstif Makinaları sektörü ile ilgili düzenlenen fuarlara baktığımızda, Sektörümüzdeki firmaların  İstanbul’da  düzenlenen Uluslar arası   Ankomak ve Win Eurasia, Ankara’da   Komatek,  İzmir Mermer fuarı ve Bursa’da düzenlenen Metal işleri fuarlarından başka hiçbir fuara fazla ilgi göstermediklerini görürüz.

Zaman tüneline doğru bir yolculuk yapalım ve 18-19 sene evveline gidelim;

O zaman İSDER daha kurulmamış, Material Handling dergisi olarak sektörde faaliyet gösteren firmaların Genel Müdür ve Pazarlama Müdürlerini İstanbul Dedeman Oteline davet ederek firmaların sektörle ilgili sorunlarını görüşmeleri için toplantılar düzenledik.

 ( Bu toplantılar 3 ayda bir yapıldı ama hiç kimseden maddi yardım talep edilmeden Material Handling Dergisi tarafından finanse edildi)

 İşte bu  toplantıların  en önemli konuları İstif makinaları sektörüne yönelik ciddi anlamda bir fuarın olmaması, satış rakamlarının belirsizliği, kalifiye personel sorunu gibi ve  daha başka konular ele alınıyordu.

 Sektörle ilgili fuar o zaman İnterteks fuarcılık tarafından İstanbul Hilton otelinde organize ediliyordu. Sonra WIN fuarları devreye girdi ve mevcut sektörlerin yanı sıra İstif Makinaları sektörü içinde bir hol açtı. Win fuarları yetkilileri Material Handling dergisini görüşmek üzere davet ettiler. Dergi olarak sektörde ciddi anlamda bir fuarın olmasını çok arzu ettiğimizden Win fuarları yetkilisi ile bizzat firmaları  ziyaret ederek fuara  katılım sağladık. ve tüm firmalarımız eksiksiz olarak bu fuarda yer almışlardı.

Şimdi soracaksınız “Material Handling dergisi olarak menfaatiniz ne oldu”

Hiçbir menfaat göstermeden sadece  sektöre faydalı olmaya çalıştık.

Bu konuda bir yayıncı arkadaşımız İSDER’de yapılan bir toplantıda;

“Olurmu ? sizde bu şekilde derginize reklam aldınız” demişti.( Bizi kendine benzetmişti)

Sektördeki tüm firmaların reklamları zaten dergimizde çıkıyordu, Çünkü biz Win fuarından da çok daha evvel yayın hayatındaydık.

Gelelim Fark yaratanlara.

Efendim son aylarda bir kentimizde organize edilen bir fuarda standımızı açmak için gittik.

Fuarı organize edenler sağolsunlar Bize   9 m2 lik ve hiç kimsenin uğramayacağı dip köşede stand açmamızı  uygun görmüşler, fuar yetkilisi ile konuyu görüştük oda “Canınız isterse” havasındaydı. ve biz stand açmadan döndük.

Fuarda alanında konuşulan bir rivayete  göre baş köşede stand açan  bir  yayın kuruluşu bu fuarda  bazı firmaların stand açmasını sağlamış  ve karşılığında komisyon almış. Bir  Rivayete göre de bir yayın kuruluşu da fuara katılımcı firma sağlamak için fuar firmasından  50 bin TL. talep etmiş.

Eveet… “Fark yaratmaya devam”

Açıkça Bizler  bu konulara oldukça Fransız kalıyoruz.

Netice bu fuara katılımcı firma sayısı fuarın ilk olmasından dolayı  fena değildi,  ama ziyaretçi sayısı oldukça azdı, Afrika ülkelerinden gelenler ise 30-40 kişi arasındaydı. Kısaca katılımcı firmalar fuardan pek memnun kalmadılar.

Sanal medya ve çok az izlenen tv kanallarındaki Show’lar ziyaretçi çekmek için  pek işe yaramamış anlaşılan.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.