Ercan Premiks
Facebook Twitter

Malzeme Elleçleme Dünyasında Neler Oldu-2016


Bu makale 2017-06-20 11:30:14 eklenmiş ve 512 kez görüntülenmiştir.
Metin ATALAY

Bu sayıda “Materials Handling” ya da Malzeme Elleçleme alanında robot kullanımı hakkında bir yazı hazırlamayı düşünüyordum.  Ama, 2016 yılı geçti, gitti ve geçtiğimiz bu yılda dünyada materials handling sektöründe neler olduğuna değinmenin daha doğru olacağını düşündüm ve birkaç kaynaktan yararlanarak aşağıda okuyacağınız yazıyı hatırladım.

Elbette, bu kısa yazıda geçen yıl tüm olan biteni ele alma fırsatı olmayacaktı, ancak göze çarpan ve tanıdığımız bazı firmalarla ilgili olanlardan bir derleme yaptım. Başka ayrıntıları sonraki bir yazıda ele alırız.

İyi okumalar.

2016'da malzeme elleçleme piyasasında çok sayıda hareketler olduğunu gördük ve pazarın hareketlenerek büyümesi 2017'de de devam edecek gibi görünüyor.

Satınalma faaliyetleri, Konecranes firması Terex Corp. firmasının vinç bölümünü 1,1 milyar Euro (1,3 milyar ABD Doları) karşılığında satınalmaya karar verdiğinde zirve yaptı. Bu anlaşma şu anda sonuçlandırılmak üzere.

Şubat ayında Hyster-Yale Materials Handling, Bolzoni S.p.A.'nın çoğunluk hisselerine sahip Penta Holding S.p.A.'yı satın alacağını duyurdu. İki taraf, Hyster-Yale'in, Penta'nın hisselerinin %100'ünü 54.458.354 Euro (59,66 milyon ABD Doları) karşılığında satın alması için bir anlaşma imzaladı.

TVH'nin, Danimarkalı forklift üreticisi DanTruck ApS'nin varlıklarını satın alması ile, 2016 yılı Belçika'nın TVH Grubu için hareketli bir yıl oldu. TVH sonuçta DanTruck ve Heden forkliftlerinin tek distribütörü haline geldi.

 

Brexit referandumunda, Haziran ayında İngiltere vatandaşlarının %51,9'unun Avrupa Birliği'nden ayrılmak için oy kullanması, malzeme taşıma sektörüne bir şok yaşattı. Şüphesiz, ileride İngiltere'de tüm sektörü - daha iyi ya da daha kötü - etkileyecek önemli değişiklikler olacaktır.

Çin forklift üreticilerinden Anhui Heli, "2016 DHF üreticiler listesi"nde 10. sırada yer aldı ve kendisini Hangcha yakından takip etti.  LiuGong firması CeMAT'ı yeni C serisi forkliftlerinin tanıtımı için kullandı. Bunu Ruyi, Maximal, EP izledi.

Dematic firmasının Haziran ayında KION Group tarafından satın alınması, otomasyonun yeni malzeme taşıma ortamında giderek artan önemini gösteriyor. KION, satın alma işlemlerini Kasım ayında tamamladı. 

Enerji kaynakları üreticileri piyasada rekabet etmeye devam ediyor ve CeMAT organizatörünü ABD'deki ilk enerji temalı fuarı başlatması için sıkıştırıyor.

Hydrogen + Fuel Cells NORTH AMERICA (Hidrojen - Yakıt Pilleri/Hücreleri KUZEY AMERİKA) firması, 10-13 Eylül 2017 tarihleri arasında Las Vegas'taki Mandalay Bay Kongre Merkezi'nde Solar Power International ile birlikte sahne alacak.

Deutsche Messe, HANNOVER MESSE'de 20 yılı aşkın bir süredir ayrı bir teşhir noktası olarak “Hidrojen + Yakıt Hücreleri + Aküler” adlı bir etkinlik düzenliyor. 

 

Küresel piyasa büyümesi, forklift sektörü için de devam ediyor gibi görünüyor. Konsolide 2016 rakamları henüz mevcut değil, ancak sektör, Avrupa ve Amerika forklift piyasalarında istikrarlı bir büyüme ile belirginleşen 2015 performansını yeneceğinden emin. Çin 2015'te yavaşlama kaydetmişti, ancak ihracatın büyüme yönünde baskısı devam ediyor. Industrial Truck Association (ITA - Endüstriyel Forklift Üreticileri Derneği) yönetim kurulu başkanı ve Toyota Material Handling North America'nın başkanı ve CEO'su olan Brett Wood, küresel forklift ve daha geniş ölçekte malzeme elleçleme sektörünün, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa'da ekonominin gücünü yansıtarak, nispeten güçlü olmayı sürdürdüğünü belirtti. Aslında, birçok ülkede her zamankinden yüksek seviyelerde forklift satışları kaydedildiği göze çarpıyor.

Endüstri 4.0, robotik ve akıllı sistemlerin lojistik operasyonlara entegrasyonu, sektör için zirve yapan başlıca konuşma noktası oldu. Nisan ayında ticari danışmanlık şirketi PwC, ABD'li üreticilerin yarısından çoğunun malzeme elleçlemede otomasyon uyguladığını bildirdi. Linde satış ve servis pazarlama başkan yardımcısı Massimilano Sammartano, Endüstri 4.0'ün öneminin Avrupa'da apaçık şekilde benimsendiğini ve Linde'nin Malzeme Elleçleme Dünyası Şovu'nda yer verilen önemli bir tema olduğunu belirtti ve ayrıca altı çizilecek 10 önemli olaydan yedisinin geleneksel olmayan forklift çözümleri hakkında olduğunu ifade etti. Daha sonra, Hannover'deki CeMAT fuarında Toyota Material Handling ABD Başkanı Brett Wood, otomatik ve yarı otomatik forklift taleplerinde büyük bir artış ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

 

Jungheinrich firması en son yayınlanan DHF listesinde üçüncü sırada yer aldı. Bu arada, grup 2015 yılında Malezya'da bir bayiliği ve Avustralya'da NTP Forklift'teki çoğunluk hisselerini satın almıştı. Şili'de, Spitec Renta Lift'in varlıklarını ve personelini devralarak bir satış bölümü kurdu; Güney Afrika'da da, BME Grubu'nun varlıklarını ve operasyonlarını devraldı.

KION grubu, dünyanın ikinci büyük forklift üreticisi, sipariş edilen forklift sayısının 2016 yılının üçüncü çeyreğinde %10,3 artış gösterdiğine şahit oldu. Grubun performansı, Mayıs 2015'te Belçika'lı otomasyon uzmanı Egemin Grubu’nu satın almasıyla zirve yaptı. 

Lityum-iyon konusu, 2016 yılında dikkatle izlenen akü/pil teknolojisi oldu. Tesla tarafından otomotiv alanında popüler hale getirilen teknoloji, ilk kez gıpta edilen IFOY ödülünü alması ile tanınmıştı - bu aynı zamanda bir Çin yapısı forklift için de bir ilki ifade ediyordu. BYD'nin 80 Voltluk lityum iyon akülü istifleyicisi ECB18C, Arka Ağırlıklı 3,5 Tonluk Forklift kategorisinde başı çekti. Bu teknoloji, Carrefour İtalya'nın geçtiğimiz yılın sonunda STILL firmasından yeni bir EXU Li-Ion akülü alçak raf transpaleti filosunu seçmesiyle önde gelen üreticilerin ilgi alanına girdi. Perakendeci Carrefour, 66 adet yeni Lityum-İyon’lu forklifti işletmelerine yerleştirdi.

Manitou firması, şirket sermayesindeki %2,8 hisselerin Toyota Industries Corporation'dan geri alımını finanse etmek için 2016 yılında yaşadığı iyi performansı değerlendirdi. Bu işlem, Aralık 2014'e kadar uzanan iki şirket arasındaki sanayi ortaklıklarının sona erdirilmesini izledi. Diğer üreticiler gibi Manitou da Avrupa'da istikrarlı bir büyüme kaydetti, ancak piyasaların hala zayıf ve rekabetçi baskılar altında olduğu Kuzey Amerika'da zorlukla karşılaştı.

14 Haziran'daki National Forklift Safety Day (Ulusal Forklift Güvenlik Günü), önde gelen ABD şirketlerini üçüncü kez bir araya getirdi. Endüstriyel Forklift Üreticileri Derneği (ITA) tarafından desteklenen NFSD, forkliftlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını ve operatör eğitiminin önemini vurgulamak amacıyla üreticiler için bir odak noktası işlevi görmektedir. Bu arada, İngiltere'de Forkliftçiler Derneği (Fork Lift Truck Association-FLTA) tarafından başlatılan bir girişim kapsamında, Eylül ayı, Forklift Güvenlik Ayı (Safetember) olarak kabul edildi. FLTA, sektör genelinde forklift operasyonlarıyla ilgili tehlikelerin farkındalığını artırmak için, 2008 yılından beri güvenlik kampanyası düzenlemektedir.

 

 Limanların öneminin dünya çapında kaydettiği gelişim, Konecranes ve Kalmar gibi büyük üreticilere bol miktarda siparişler yağmasına yol açtı.

Rasyonalizasyon akımı, özellikle Avrupa'da bazı üretim tesislerinin kapanmasını ve/veya yer değiştirmesini de beraberinde getirdi. Caterpillar, Belçika'nın Gosselies kentindeki fabrikasını kapatacak. Terex Cranes, Almanya'daki Zweibrücken'deki mevcut üç üretim tesisini birleştirme suretiyle ikiye indirecek. Şirket, Dinglerstrasse ve Wallerscheid'deki Demag paletli ve arazi vinç hatlarının üretim faaliyetlerini sürdürecek, ancak 2017'de Bierbach tesisindeki makine üretimini durduracak ve tesis satılacak.

Toyota, sektördeki en büyük oyuncu olarak, DHF'nin 2016 sıralamasında yerini korudu. Toyota’nın büyümesi, Japonya'da %5,4, Avrupa'da %15,3, Kuzey Amerika'da %9 ve Asya, Latin Amerika, Avustralya/Okyanusya, Ortadoğu ve Afrika'da %17'lik bir büyüme göstererek tüm bölgesel pazarları kapsamakta. Toyota sadece premium pazar için rekabet etmekle kalmıyor, satın aldığı Tailift ve CT Power markaları ile ekonomik sınıfta da saldırısını sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri piyasası 2017'de yeni siparişlerde belirgin bir düşüş yaşadı. Aşağı yönlü riskler arasında yerli üretimin yavaşlaması, petrol ve gazdaki durgunluk, nispeten güçlü dolar, küresel büyümenin yavaşlaması, Brexit ve ABD hisse senedi piyasalarındaki oynaklık sıralanabilir.

 

İngiltere'de Mesleki eğitim, F-TEC(Forklift Eğitimi Mühendislik Merkezi)'nin Swindon'daki yeni eğitim merkezinin açılmasıyla Temmuz ayında önemli bir adım attı. 465 m2'lik tesiste, konferans salonları yanı sıra, çırakların çok çeşitli forklift marka ve model türleri üzerinde pratik deneyim kazanacağı ve halen çalışmakta olan mühendislere işverenlerinin ihtiyaç duyduğu özel yeni becerilerin öğretileceği bir atölye alanı yer alıyor. Eski adıyla BITA Academy (İngiliz Endüstriyel Forklift Üreticileri Derneği Akademisi) olarak bilinen F-TEC (Forklift Eğitim Mühendislik Merkezi), sektör tarafından yönetilen ve malzeme elleçleme ekipmanları mühendisliğinde çıraklık eğitimi veren bir organizasyondur.

 

Sektörde Kadınlar...

Başarılı forklift kadınları arasında, Amerika'daki TVH'in CEO'su Els Thermote göze çarpıyor. Belçika'da, TVH kurucularından biri olan babasının yanında zemin süpürüp envanter sayarak çalışıp erken yaşlarda forklift endüstrisinde işe başlamıştı. Bayan Thermote şirketle birlikte büyüdü, zorlu çalışma ve kararlılıkla kariyerindeki aşamaları geçti ve bugün Amerikan operasyonlarını yönetiyor.

Yanmar, üretim hattına şirketin EPA Tier 4 final, EU Stage 3B ve FOEN (İsviçre) sertifikalı common rail motorlarının yer aldığı mevcut TNV ailesine katılan üç yeni turbo şarjlı ve art soğutmalı motor ekledi. Bu yeni modeller, daha katı sınırlar belirlemek suretiyle emisyonları daha da azaltacak olan AB'nin yeni "Aşama V" düzenlemesinin de ötesine geçerek, Avrupa'nın mobil makinalarının dünyadaki en temiz makinalar olmasını sağlıyor. Ayrıca, Avrupa Komisyonu'nun değiştirme motorlarına 20 yıllık bir süre sınırı koyan bir hüküm getirmesi, bu değişim motorlarının takıldığı makinaların kullanımına devam edilmesini sağlayarak AB'nin kaynak verimliliği hedeflerine ulaşılmasına da katkıda bulunacak.

Elektronik hız kontrol cihazları, elektrik motorları, akü şarj cihazları yanı sıra elektrikli ve hibrid araçlar için bağlantılı ürünler üreten İtalyan üreticisi ZAPI, Burnaby, British Columbia, Kanada'daki Delta-Q'nun tedavüldeki tüm hisselerini satın aldı. 

Şimdilik hoşçakalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.