Ercan Premiks
Facebook Twitter

2017 için Dilek ve temennilerimiz.


Bu makale 2017-02-11 11:40:54 eklenmiş ve 339 kez görüntülenmiştir.
Sadi GÜLER

2017 yılının ilk sayısı ile yine birlikteyiz. Artık iki ayda bir değil her ay derginiz her zaman olduğu gibi elinizde olacak. Bu sayımızda yurt içinden ve yurt dışından derlediğimiz sektörle ilgili haber ve röportajları ilgi ile okuyacağınızı ümit ediyorum.

Son yıllarda herkes her zamankinden daha fazla barış huzur ve umut istiyor.Dünya buna çok ihtiyaç duyuyor. Artık huzura ve barışa susadık.

Bu özlemin dışa vurumu olarak insanlar, toplumlar ve ülkelerin de birbirlerine karşı daha anlayışlı,uyumlu,işbirliğine açık bir hava içine girmelerini beklemek artık hayalcilik değil.

İnsan olan herkes insanlık yönünde bir tavır içinde  olacaktır.diye düşünüyorum.2017’de

 2017’nin geçtiğimiz yıllara göre  umut dolu,dipten yavaş yavaş yükselişe geçmeye başladığımız bir dönem olacağı inancı ve beklentisindeyim.Bu inanç ve beklentiyi ne kadar çok herkes sahiplenir ve bu yönde tavır koyarsa  2017’nin bize,insanlığa,huzura,barışa ve güzelliklere  daha çok hizmet edeceğini göreceğiz.

Ekonominin özellikle geçtiğimiz yıl çokta iyi seyretmediğini hepimiz deneyimledik,Gerek yatırımlar,gerek istihdam,gerek büyüme ve gerekse istikrar açısından makro dengelerimiz büyük ölçüde sarsıntı yaşadı.

Sektörlerimiz, özellikle de turizm sektörü çok kötü etkilendi.

2017’de barış,huzur,iyi ilişkiler ve diplomasiye ağırlık vererek olumsuzlukların peyderpey aşılacağı ve tüm sektörlerimizin yeniden yükselişe geçeceği umudunu taşıyorum.

2017 ‘ye büyük bir tecrübe birikimiyle girdik.Hepimizin bildiği gibi tecrübe çok güzel,değerli br şeydir,ama ne yazık ki acıların, zorlukların meyvesidir aynı zamanda ... kimileri acılar ve zorluklar sonrasında isyankarlaşır, kimileri de o acının, zorlukların içinde yatan gizli anlamı,değeri,mesajı,tecrübeyi alır ve kendini toplumunu bir adım üste taşımak için “sermaye” olarak kullanır. Biz ikincilerdeniz.

Ne yapabiliriz?

Sosyal ve kültürel düzeyde barış ve huzuru hem ülke içine hem de ülke dışına yayacak politikalar ve tavırlar geliştirebiliriz.Kültürel,inançsal ve etnik zenginliğimizi saygıyla koruyarak hem ülke içinde hem de dünyada sürdürülebilir kılmaya dönük yaygın sosyal projeleri hayata geçirebiliriz.

Ekonomik düzeyde hazır ithalata dayalı tüketim yerine ülke içinde yerli üretime,yerli istihdama ağırlık verebiliriz.Katma değeri yüksek,inovatif,yeni ürünleri üretmeye odaklanabiliriz.Düşen büyüme ve istihdam oranlarını bu yolla yeniden yükseltme şansı yakalayabilir,ülke dışına gitmekle burada kalmak arasında kararsız kalmış nitelikli nufusumuzu, emek emek yetiştirdiğimiz yeteneklerimizi ülkemizde tutmanın yollarını inşa edebiliriz.

Tüm bunlar beni dileklerim,temennilerim. Kalın sağlıcakla.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.