Ercan Premiks
Facebook Twitter

Motorunuzu nasıl istersiniz?


Bu makale 2016-10-15 23:26:10 eklenmiş ve 407 kez görüntülenmiştir.
Sadi GÜLER

Türkiye İstif makinaları sektörünün baş döndürücü bir hızla büyüdüğünü anlatmak için 20 yıl öncesine dönmek gerekir.evet..dünya her zaman ki hızla dönüyor ancak,hayat dünyadan daha hızlı dönüyor,dönüşüyor.

Bilimde,teknikte gerçekleştirilen buluşlar hayatın hızına hız katıyor. Bugün yeni olan yarına kadar başka yeninin gelişiyle eskiyor.

Hayatın hızı insanları da değiştiriyor,dönüştürüyor bilim,teknoloji ve ekonomide ki hızlı gelişmeyi yakından izleyip fırsatları değerlendiren isimler; iktisadi içtimai alanda kendine yer açıyor yaşadığı yerin yeni yüzleri oluyor.

Fazla değil dergimizin 1999 yılından bu yana hızlı bir gelişme gösteren sektörümüzde özellikle 2009 yılında başlayan forklift,istif makinaları ve makinalar için gerekli olan alet edevat ithalatı hızını kaybetmeden devam ediyor.

Türkiye İstif makinaları sektörü kabuğunu kırmış,dünya üzerindeki istif makinaları sektöründeki firmaların gözlerini Türkiye’ye çevirmesini sağlamış tüm dünya ile alış verişe geçmiş yeni yeni markaların distribütörlükleri alınmış ve alınmaya da devam ediliyor.

Akülü forkliftler dizel motorlu forkliftleri tahtından indirecekmi?  diye kendi  kendimize sorarken kullanım alanları birbirinden farklı olan bu makinaların dizel motorlu olanların % 50’ye varan miktarı Çin ve uzak doğu ülkelerinden ülkemize giriş yapıyor.kısaca ülkemizde satılan Çin malı dizel  motorlu ürünlerin Avrupalı dizel motorlu ürünlerden daha fazla olduğu görülüyor.

Ama tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Akülü forkliftlerin satışında önemli ölçüde artış  var.

Bu hızla gidilirse ki gidilecektir... Dizel’in tahtı sallanmak şurada dursun...devrilecektir.

İşte burada Avrupa’lının farkı ortaya çıkıyor.zira, Akülü konusunda Avrupalı ürünler tercih ediliyor.

 Avrupa’lı forklift imalatçılarının Çin’de üretim yaptırdığını herkes biliyor. Avrupalı Çin’de sadece iş gücünden faydalanabiliyor. Kalitesinden asla taviz vermiyor.Çin markalı ürünlerden HELI-HANGCHA-HYTSU gibi markalar dünya forklift klasmanında ilk yirmi sıralamasında oldukça iyi  sıralarda yer alabiliyorlar.

Çin’den forklift ithalatına sözümüz yok ama, kalite aranmalıdır.

Bir restorantta garsonun müşterisine sorduğu “ Kebabınız acılımı olsun acısızmı?” sorusuna eş değer bir soru olarak  forkliftinizin motorunu nasıl istersiniz?  Çin motorlumu  yoksa Avrupa motorlumu?

Çin motorlu isteyenler 11-12 bin dolar karşılığı  bol acılıyı tadabilirler.

Bu acıyı tatmamak için önce kalite aramalıyız.

Yerli üretime yönelmeli ve destek vermeliyiz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.