Ercan Premiks
Facebook Twitter

2021 Yılı Forklift Tedarikçileri Top 20 Listesi

Zorlu bir pandemi yılı olan 2020 gelirleri nedeniyle bu yılın İlk 20'si ile listemizdeki tedarikçilerin toplam kârlılığında %2'den daha az bile olsa biraz düşüş olması şaşırtıcı değildir. Pandemi yılında bile tüketicilere ve e-ticaret depolarına palet düzeyinde taşınacak malların olması sebebiyle bazı tedarikçiler büyümeyi başarmıştır.
Bu haber 2021-08-31 01:04:16 eklenmiş ve 26 kez görüntülenmiştir.

 

Günümüzün forklift tedarikçileri tarafından sunulan tüm teknolojiler için temel ürünler, depolarda ve diğer tesislerde mal ve malzemeleri taşımak için gerekli olan fiziksel donanım parçalarıdır. Geçtiğimiz pandemi yılı içerisinde, birçok bölgede Covid-19 salgını nedeniyle kesintiler ve hatta üretim kesintileri yaşanırken, operasyonları yürütmek için daha fazla ekipman edinmek, mümkün olmasına rağmen birinci öncelik değildi.

Sonuç olarak, yıllık İlk 20 Forklift Tedarikçisi listemize giren şirketlerin toplam gelirlerinde hafif bir düşüş görülmesi çok da şaşırtıcı değildir. Listedeki 20 tedarikçinin tümü için kümülatif olarak bakıldığında, toplam gelir, tedarikçilerin 2019'daki 43,47 milyar dolarlık toplamına göre %1,3 azalarak 42,89 milyar dolar olmuştur. Ve geçen yılın İlk 20'sinin biraz farklı yapısıyla 2019 toplamını karşılaştırırsak, düşüş 43.61 milyar dolardan  %1.6 nispetinde olmuştur.

Her iki durumda da, küresel pandeminin büyüklüğü göz önüne alındığında, %2'nin bile altındaki düşüş o kadar da kötü bir sonuç değildir. Bu muhtemelen, pandeminin tüm etkilerine rağmen, yiyecek ve içecek gibi endüstrilerin yanı sıra e-ticaret ifa depoları gibi endüstrilerin, tüketicilere mal dağıtmakla meşgul olduğu gerçeğine işaret etmekted olup, beraberinde forkliftlere, özellikle de elektrikli forkliftlere ve kapalı mekanlarda yaygın olarak kullanılan forkliftlere olan ihtiyacı ortaya koymaktadır.

En İyi 20 Forklift Tedarikçisi listemiz açısından gelirdeki bu küçük düşüş, Endüstriyel Forklift Birliği (ITA) tarafından izlenen forklift endüstrisi satışlarına ilişkin Kuzey Amerika verileriyle tutarlıdır. ITA'ya göre, Kuzey Amerika'da 2020 yılındaki forklift satışları 2019'a göre %5,1 düşmüştür. ITA, pazardaki düşüşün kısmen Covid-19'un etkisine bağlanabileceğini belirtmiştir.

ITA yönetim kurulu başkanı ve Mitsubishi Logisnext  Americas Group operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Jay Gusler ITA duyurusu sırasında  "Endüstriyel forklift endüstrisinin 2019'da rekor düzeydeki en iyi üçüncü yılını yaşadığını ve 2020 yılındaki Covid-19 ile satışların düşmesinin beklenmedik bir şey olmadığını" söyleyerek, "Ürünlerimizin temel doğası ve sektörümüzdeki özverili ortaklarımız sayesinde sektörümüz pandemi boyunca iyi bir performans sergiledi" şeklinde ekleme yapmıştır.

ITA'nın rakamlarına göre tüm forklift sınıflarında düşüş görülmemiştir. Sınıf 5 forkliftler %19,7'lik önemli bir düşüş yaşarken, Sınıf 2 ve Sınıf 3 forkliftler 2019 yılına göre sırasıyla %2 ve %1,'lik küçük bir artış kaydetmiştir. Genel olarak, Sınıf 2 ve Sınıf 3 forkliftler, pandemi sırasında bile malların tüketicilere akmasını sağlamakla meşgul olan tüketim malları ve yiyecek ve içecek endüstrilerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bu yılın En İyi 20 listesindeki tedarikçiler arasında da farklı sonuçlar mevcuttur. İlk 20 listesindeki şirketlerin çoğu, önceki yıla göre satışlarda mütevazı bir düşüş yaşarken, bazıları artış yaşamıştır. Listemiz doğası gereği küresel olduğundan, Çin'deki veya Asya'nın diğer bölgelerindeki bazı tedarikçiler, pandemi karantinaların veya kısıtlamalarının daha erken kaldırılması ve yeniden canlanan bir ekonomide malzeme taşıma gereksinimlerini desteklemek için daha güçlü satışlara geri dönüşle birlikte, kilit pazarlarında pandemiyle ilgili daha erken dönemdeki bir eğriden faydalanabilir.

Yıllık forklift anketi, bir anketten elde edilen gelir rakamlarına dayanmaktadır. Önceki yıllarda olduğu gibi, forklift satışı ile ilgili bir önceki yılın takvimini veya son tam mali yıl gelirlerini talep etmektedir (kriterlerimiz hakkında daha fazla bilgi için makalenin sonundaki kutuya bakın).

Forklift pazarının büyümesine ilişkin kapsamlı bir çalışma olmasa da, büyük tedarikçilerin birçoğunun pandemiyi oldukça iyi atlattığını, teknolojilerini geliştirdiğini ve 2021'in geri kalanında yeniden güçlü büyümeye hazır olduğunu göstermektedir.

İlk 10

Toyota Industries Corporation (TICO) yine listemizde 1. sırada yer aldı. Toyota ve Raymond markalarını içeren şirketin, 2019 yılı için 13,35 milyar dolar olan gelirinin 2020 yılına yaklaşık %5 düşüşle 12,67 milyar dolara düştüğünü görülmüştür. Şirket, 2020 yılında tüm forklift sınıflarında 265.501 adet ünite satmıştır.

2020'nin başlarında Toyota, Kuzey Amerika iş birimi entegrasyon sürecini tamamlayarak tek bir iş birimi olan Toyota Material Handling Inc. (TMH) hayata geçirmiştir. TMH'nin yeni ürünlerinden bazıları, Toyota tasarımı AC motorlara sahip elektrikli forkliftlerin yanı sıra bir Merkez Kontrollü Sürücü Otomatik Forklift ve Core Çekici Traktör Otomatik Forklif olmak üzere iki yeni otomatik ürünü içermektedir.

2 numarada, 2019 yılında 7.17 milyar USD olarak listelediğimiz ve 2020 yılında dünya genelinde 6.92 milyar USD hasılar yapan KION yer almakta. KION, dünya genelinde tüm sınıflardan 198.300 adet sattığını bildirmiştir. Şirket yönetimi cephesinde KION, 2020'nin ortalarında kilit başkan yardımcılarını atadı. Brandon Flexsenhar, Temmuz 2020'de müşteri hizmetleri başkan yardımcılığına atanan Daniel Schlegel'in yerini alarak operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görevi devraldı. David LaDue, satış ve deaITA'nın forklift sınıflarından sorumlu başkan yardımcısı olarak görevi devraldı.

ITA'nın forklift sınıfları

Endüstriyel Forklift Birliği (ITA, indtrk.org) motor tipine, çalışma ortamına, operatör pozisyonuna ve ekipman özelliklerine göre tanımlanmış yedi transpalet veya forklift sınıfı tanımlamıştır.

Forklfit sınıfları şu şekildedir:

Sınıf 1: kalın etli dolgu veya pnömatik lastikli elektrik motorlu forkliftler

Sınıf 2: dolgu lastikli elektrikli motorlu dar koridor forkliftleri

Sınıf 3: elektrikli el transpaletleri veya dolgu lastikli el transpaletleri/sürücülü forkliftler

Sınıf 4: kapalı alanlarda sert yüzeylerde kullanıma uygun, kalın etli dolgu lastikli, içten yanmalı motorlu, sürücülü forkliftler

Sınıf 5: açık alanlarda bozuk yüzeylerde kullanıma uygun, pnömatik lastikli, içten yanmalı motorlu, sürücülü forkliftler

Sınıf 6: elektrikli veya içten yanmalı motorla çalışan, en az  450 kg çekme (kaldırma yerine) yeteneğine sahip sürücülü birimleri

Sınıf 7: neredeyse sadece dizel motorlarla çalışan pnömatik lastikli  bu üniteler engebeli araziler için uygundur ve açık alanda kullanılır.

Öncelikle bir ile beş arasındaki sınıflar, dört duvar arasında malzeme taşıma uygulamalarında kullanıldığından, Modern yalnızca tedarikçi tablomuzdakileri belirtmiştir. 31 Temmuz 2020.

Mitsubishi Logisnext, bir önceki yıla ait 4,15 milyar dolarlık geliriyle karşılaştırıldığında, 2020 yılında eld eettiği 3,78 milyar dolarlık gelirle listemizde dördüncü sıradaki yerini korudu. Şirket, geçen 85.000 adet ürün sattığını rapor etmiştir.

Geçen yıl Mitsubishi Logisnext açısından organizasyonda değişimlerin yaşandığı bir yıldı. Ekim 2020'de Mitsubishi Caterpillar Forklift America Inc. (MCFA) ve UniCarriers Americas Corporation'ın (UniCarriers) ana şirketi Mitsubishi Logisnext Americas, Mitsubishi Logisnext Americas grubu olarak devam ederek bu grup şirketinin operasyonlarını Amerika kıtasına entegre ettiğini duyurdu. O sırada Mitsubishi Logisnext Americas başkanı Ken Barina, entegrasyonun müşterileri ve bayileri desteklemek için daha güçlü ve daha verimli bir organizasyona izin verdiğini söyledi.

Crown Equipment, 2020 mali yılı için dünya genelindeki satışlarında bir önceki yılki 3,72 milyar $'lık satışına karşılık %2,7'lik bir düşüşle 3,62 milyar $'lık satış bildirdirerek beşinci sırada yer aldı. Ürün cephesinde, şirket tarafından yapılan önemli duyurular arasında, düşük seviyeli sipariş toplamada verimliliği artırmayı amaçlayan yarı otomatik bir özellik olan QuickPick Uzaktan Kumandalı Crown MPC Serisi ve manuel ile otomatik operasyon arasında geçiş yapabilen yeni bir çekici yer aldı. Şirket ayrıca “V-Force” pil serisini genişleterek ve yeni bir çevrimiçi mağaza açtı.

Hyster Yale, 2019 yılında gerçekleştirdiği 3,29 milyar dolarlık gelirden 2,81 milyar dolara gerileyerek altıncı sırada yer aldı. 2019 yılında 100.300 ürün satan Şirket 2020'de 85.500 adetlik ürün satışına geriledi.

Hyster Yale'nin ürün yaklaşımı, hem içten yanmalı hem de elektrikli forkliftleri kapsayan modüler ve ölçeklenebilir ürün ailelerini içermektedir. Birkaç isim vermek gerekirse, 2020 yılında şirket, yeni bir lityum iyon pil içeren 7 ton ila 9 ton arasında kapasiteli elektrikli karşı dengeli forklifti tanıttı. Bu forklift, yine 2020'de piyasaya sürülen 2 ton ila 3,5 tonluk daha düşük kapasiteli lityum iyon versiyonunu tamamlamaktadır. Şirket, 2020 yılında Amerika pazarı için yeni bir çatallı istif aracı modelini piyasaya sürdü.

- Yedinci sırada, 2019 yılındaki 1.43 milyar USD'lik gelirini 2020 yılında %34 artışla 1.93 milyar USD'ye yükselten Anhui Heli Co. yer almaktadır. Şirket, 2020 yılında dünya genelinde 220.678 adet ürün satmıştır.

Sekizinci sırada yer alan Hangcha'nın gelirleri, yayın tarihi itibariyle mevcut değildi, bu yüzden onları geçen yıl sağladıkları rakam olan 1,26 milyar dolarda sabit tutuyoruz. Aynı politikayı listedeki diğer beş satıcıya da uyguladık.

Dokuzuncu sırada yer alan Manitou, forkliftlerin yanı sıra havai çalışma platformları ve ve teleskopik yükleyiciler gibi bir dizi başka malzeme taşıma ekipmanı üreten Malzeme Taşıma ve Erişim (MHA) bölümü için (Euro'dan dönüştürülmüş)2020 yılında 1,25 milyar ABD doları tutarında gelir bildirmiştir. Geçtiğimiz yıl, şirketin liste sıralaması bir önceki yılın yanıtına dayanırken, bu yıl MHA bölümünün 2020 yılın için dolara dönüştürülen toplamına dayanmaktadır.

2019 yılında elde ettiği 1,16 milyar dolar gelirden 2020 yılında 981,2 milyon dolara gerileyen Doosan bu yıl 10. sırada yer alıyor. Bazıları yukarı çıksa da, çoğu düşüşte

İlk 20'nin geri kalanı da bazı düşüşler yaşadı, bazıları ise sabit kaldı. Ayrıca, bu yılın ikinci yarısının listesinde yeni bir katılımcı yer aldı.

2019 yılında elde ettiği 783 milyar dolar gelirden 2020 yılında 705 milyon dolara gerileyen Clark Material Handling bu yıl listemizde 11. sırada yer alıyor. Mart 2021'de Clark, lityum iyon pil içeren WPL40 Elektrikli Transpaletini tanıttı. 2020 yılının Ağustos ayında şirket, bayilerine ve son kullanıcılara lityum iyon güç seçenekleri sunmak için Flux Power ile ortaklık kurdu. Şirkete göre, şu anda Kuzey Amerika'da 250.000'den fazla Clark forklift ve dünya çapında 350.000 ünite faaliyet göstermektedir.

12. sırada, 2019'da 642 milyon dolar gelir elde ederken 2020 yılında 605 milyon dolar gelir elde eden Komatsu yer alıyor. Ürün cephesinde, şirket ABD pazarı için büyük, içten yanmalı, hidrostatik bir forklift (22.000 ila 35.000 pound kaldırma kapasiteli) ve Japonya pazarı için bakımı kolay bir akülü elektrikli forklifti (5.000 ila 6.000 pound kapasiteli) tanıttı. Bu yıl aynı zamanda şirketin 100. yıl dönümü.

Hyundai Material Handling'i içeren Hyundai, basım tarihine kadar yanıt vermediği için forkliftle ilgili gelirini 406 milyon $'da sabit tuttuk ve bu gelirle listemizin 13. sırasında yer buldu. 2021 yılının Nisan ayında şirket, Lewis Byers'ı Hyundai Malzeme Taşıma Forklift Bölümünün başkan yardımcısı ve COO'su olarak atadı.

Ayrıca, sayıları mevcut olmasa da  gelir konusunda istikrarlı olan Longking Forklift Co., 343 milyon dolarlık gelirle, bu yılki listemizde 14. sırada yer aldı.

15. sırada yer alan Combilift, büyüme yılı geçirerek 2019 elde ettiği 355 milyon USD'lik gelirini %9,3 artırarak 366 milyon USD'ye taşıdı. ABD genel merkezi Greensboro, NC'de bulunan şirket, büyümesinin, forklfitlerin doğası ve dar koridor ortamlarında hızlı teslimatı destekleme yetenekleriyle desteklendiğini söyledi. 2021 yılında şirket, dar koridorlarda aynı ünite ile paletlerin toplu taşımasını veya sipariş toplama işlemlerini yapabilen Aisle Master OP forklifti piyasaya sürdü. Şirket, 2020 yılında 6.477 adet ürün satarken, 2019 yılında 6.400 ürün satmıştır.

16 numarada, Big Joe marka forkliftleri sunan EP Equipment yer almaktadır. Şirket, sağlıklı bir büyüme göstererek 2019 yılında 310 milyon USD olan satışlarını, %16 artışla 2020 yılında 359 milyon USD'ye yükseltmiştir. Şirket, 2019 yılında 130.000 adet ürün sattığını rapor etmiştir.

İlk 20 listesinde 17. sıradan yeni giren şirket, Kuzey Amerika organizasyonu Chicago yakınlarında bulunan Noblelift'tir. 2019 yılında 136.4 milyon USD olan satışlarının, %10 artışla 2020 yılında 150 milyon USD'ye yükselttiğini rapor etmiştir.

Listemizin 18. sırasında  94 milyon dolarlık gelirle Luigong yer almaktadır. Ürün yelpazesinde elektrikli forkliftler, içten yanmalı forkliftler, çekiciler ve otomatik yönlendirmeli araçlar bulunmaktadır.

19. sırada, beyan ettiğin değişmeden 72 milyon $ seviyesinde olan Hubtex yer almaktadır.

20. sırada yer alarak listeyi tamamlayan Godrej & Boyce Mfg. Co., 2020 yılında gelirini 2019'daki 77,3 milyon dolardan 60,6 milyon dolara düşürdü. Şirket, 2019 yılında 2.469 adet endüstriyel forklift sattığını rapor etmiştir.

Pandemi yavaşlama trendine girmişken, forklift pazarı yeniden canlanan ekonomilerden ve önümüzdeki yıllarda giderek artan daha fazla mal taşıma ihtiyacından faydalanacaktır. Çoğu endüstri analizi firması, 2020'lerin ortalarına kadar forklift pazarında makul, tek haneli büyüme öngörmekte olup, önümüzdeki birkaç yıl içinde bileşik yıllık büyüme oranı açısından %3 ila %7 arasında değişen tahminlerde bulunmaktadır.

Listemizdeki tedarikçiler, daha büyük tedarikçiler tam otonom forkliftler de dahil olmak üzere sundukları teknolojileri genişletse bile, bu hızda büyümenin yeniden başlamasından istifade etmeye devam etmektedir. Artan bir şekilde, forklift pazarındaki en iyi tedarikçilerden bazıları artık sadece "donanım" satıcıları değil, aynı zamanda yerine getirme operasyonlarını ve malzeme taşıma süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olan teknoloji çözümlerinin tedarikçileridir.

Tedarikçiler nasıl sıralanır?

Modern'in yıllık en iyi 20 forklift tedarikçisi sıralamasına katılabilmek için şirketler, Endüstriyel Forklift Birliği'nin yedi forklift sınıfından en az birinde forklift üretmeli ve satmalıdır: elektrik motorlu sürücülü; elektrikli motorlu manuel transpalet; içten yanmalı motorlu; pnömatik lastikli; elektrikli ve içten yanmalı motorlu çekiciler; ve engebeli arazi forklifti.

Sıralamalar, her bir şirketin en son mali yılı boyunca dünya çapındaki elektrikli forkliftlerden elde edilen gelirlerine dayanmaktadır. Yabancı para cinsinden verilen gelir rakamları 31 Aralık 2020 kuru kullanılarak hesaplanmıştır. Belirli satıcılar için yüzde değişiklikleri, para birimi dönüştürme sorunları ve zamanlama nedeniyle yıllık raporlardaki veya diğer kaynaklardaki rakamlardan veya yüzdelerden farklı olabilir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.