Ercan Premiks
Facebook Twitter

And Filtre Sahibi Fidan TAŞKIN: Kadın yapamaz tabusunu filtreledim

Kendimi sektöre kabul ettirinceye kadar ciddi zorluk çektim. “Bir kadın sanayide olamaz, kadınlar anlamaz” gibi eleştiriler aldım. Artık böyle yaklaşımlarla karşılaşmıyorum. Galiba başardım.
Bu haber 2021-06-29 01:32:07 eklenmiş ve 21 kez görüntülenmiştir.

 

“Yapamaz dediler. Ben bu sözü çok duydum. Peki, ben ne yaptım? Kadın yapamaz tabusunu filtreledim. Hayatımdan çıkardım.” Bu sözler, And Filtre’nin sahibi Fidan Taşkın’a ait.

Bugün erkeklerin yoğun çalıştığı filtre sektöründe gösterdiği başarıyla taktir edilen Fidan Taşkın, liseyi bitirince evlenmiş. Sonrasında üç çocuğu olmuş. Çocukları biraz büyüyünce üniversite eğitimini tamamlamış. Bununla da yetinmeyip serbest muhasebeci mali müşavir (SMMM) sınavına girmeye karar vermiş. Çevresinden yine “Yapamazsın” demişler. Aldırmamış, girdiği ilk sınavı kazanmış. Ardından muhasebe denetim alanında yüksek lisans yapmış. 2016 yılında mütevazi bir şirket kimliğinde olan And Filtre’yi, bugün yıllık 10 milyon üretim kapasitesiyle, Orta Doğu, Afrika, Rusya gibi ülkelere sürekli ihracat yapar hale getirmiş. And Filtre’nin sahibi Fidan Taşkın ile girişimcilik serüvenini ve bu yolda aştığı zorlukları konuştuk.

Filtre sektörü erkek egemen görülen sektörlerden birisi. Bu sektörü neden seçtiniz? Ne gibi fırsatlar gördünüz?

And Filtre’yi 2016 yılında satın aldım. Piyasada tanınan bir firma değildi. Ailemde filtre sektöründe çalışan olduğu için bu sektörü tercih ettim. Filtre sektörüne sürekli ilgim vardı. And Filtre’yi satın alarak sektöre dahil oldum. Filtre sektöründe endüstriyel grup, jeneratör, iş makinesi ve forklift grubunun filtrelerini üretiyoruz. Özel üretim gerektiren kimsenin bir adım önde olduğumuzu düşünüyorum.

Nasıl başardınız?

Kadın yapamaz tabusunu filtreledim. Hayatımdan çıkardım. Bu cümlenin benim hayatımı tam anlamıyla ifade ettiğini düşünüyorum. Lise mevzunuydum. Evlendim. Üç çocuk annesiyim. Çocuklarım biraz büyüyünce üniversite okumaya karar verdim. Eşim ve ailem bana destek oldu. Birinci sınıftan ikinci sınıfa geçince kendime güvenim geldi. Derken üniversiteyi bitirdim.

2013 yılında SMMM sınavına girmek istedim. Kendi hemcinslerimden “Sen yapamazsın. Sınav çok zor. Çalışma hayatın hiç olmamış kazanamazsın, boşa uğraşma” diyen çok oldu. Ben daha çok hırslandım. SMMM sınavını ilk girişte kazandım. Muhasebe denetim alanında yüksek lisans yaptım. Ben inanıyorum ki kadının yapamayacağı hiçbir şey yok. Kadın isterse her şeyi başarır.

Sektörde kadın olmanın zorluklarını yaşadınız mı?

Araç ve iş makineleri sektörü erkeklerin yoğun olduğu bir sektör. Sektör de bayan olunca ciddi bir ön yargıyla karşılaştım. Kendimi sektöre kabul ettirinceye kadar ciddi zorluk çektim. “Bir bayan sanayide olamaz. Kadınlar anlamaz” gibi eleştiriler aldım. Artık böyle yaklaşımlarla karşılaşmıyorum. Galiba başardım.

And Filtre, kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim gösterdi? Bugün ulaştığınız büyüklük nedir? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

And Fitre satın aldığımda mütevazi bir firmaydı. Firma olarak imalatı geliştirebilmek için ilk önce hammadde tedarik sorununu çözdüm. Bugün firmam hammadde ihtiyaçlarını aracı olmada direkt ithalatını yaparak sağlıyor.Üretim kapasitemizi geliştirdik. Yıllık bir milyon adet üretimi, yıllık 10 milyon adet olarak arttırdık. Ürettiğimiz filtreler hava ve hidrolik filtresi grupları. Firmamıza ait olan And Filtre, Forkliftlift, MF Power Filter patentli markalaırımız bulunuyor. 14 çalışanımız var. Zaman zaman çalışan sayımız artabiliyor ya da azalabiliyor. Orta Doğu ülkeleri, Afrika, Rusya gibi ülkelere sürekli ihracat yapıyoruz.

And Filtre; 2 bin 500 metrelik depo, bin metrelik filtre üretim tesisiyle her tür inşaat, nakliyat, denizcilik, güç üretimi, endüstriyel tarım ve enerji piyasasına hizmet verebilecek yapıda çalışıyor.

Salgın sizi nasıl etkiledi? İş planlarınızda ne gibi değişiklikler yapmak zorunda kaldınız?

Covid 19 tüm dünyayı olduğu gibi bizi de etkiledi. Üretimde hammadde sıkıntısı, kısıtlı çalışma saatleri, personel eksikliği gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. İş planlarımızda çalışma saatlerinde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Sosyal mesafeye uygun olarak çalışma sağladık. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ediyoruz.

Sektörünüzde nasıl gelişmeler yaşanıyor?

Dünya genelinde hammadde sıkıntısı var. Bu bize de yansıyor. Filtre üretiminde kullandığımız poliüretan, metal sac gibi hammaddelerin hem fiyatları çok yükseldi hem de tedarik kısmında sıkıntı yaşıyoruz.

2021 için planlarınız nedir? Daha uzun vadede And Filtre’yi nerede görüyorsunuz?

2021’deki ilk hedefimiz; imalat kapasitemizi ve istihdam kapasitemizi yüzde otuz oranında arttırmak. İhracatımızı bu orantıda yükseltmek, üretime devam etmek ve farklı pazarlara yönelmek ilk hedefimiz.

Kadın girişimciler yer almak istedikleri sektörü iyi

analiz etmeliler. Sektördeki boş alanları, ihtiyaç

önceliğine göre talepleri araştırıp analiz etmek bence bir yol haritası olacaktır.

Kadın girişimciler için önerileriniz neler olabilir?

Kadınlar iş dünyasında çok başarılı. Ülkemizde de bir çok başarılı örnekleri var. Kadınların son yıllarda iş dünyasında aktif olarak yer almaları sonucunda farklı ve yeni iş fikirlerinin ortaya çıktığını gözlemliyorum.

Kadın girişimciler hangi sektörde yer almak istiyorlarsa sektörü iyi analiz etmeliler. Sektördeki boş alanları, ihtiyaç önceliğine göre talepleri araştırıp analiz etmek bence bir yol haritası olacaktır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sizce bugün neredeyiz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumun her katmanında karşımıza çıkıyor. Cinsiyet eşitliği demek, kadınların erkeklerle aynı olmak değil, aynı gibi değerlendirilmesi demektir. Kadınların erkeklere göre çalışma şartları daha zor olmasına rağmen kadınlar yine de zoru başarabilecek güce sahipler. Toplumumuzda geçmişten günümüze değerlendirirsek “Kız çocukları okutulmaz, kadınlar çalışmaz, kadın kısmı evdedir” gibi tabular varken, bugün kız çocuklarının okutulduğu, kadınların her sektörde yer aldığı, ekonomiye katkı sağladığı bir toplum haline geldik. Bu anlamda çok güzel gelişmeler var. Ama maalesef her gün kadının eşi veya erkek akrabası tarafından öldürüldüğü günümüzde, kadına şiddetin önlenmesi ve kadınların değerlerinin korunduğu, kadınların ekonomiye katkıda bulunduğu, hak ettiği yerde olması çağdaş toplum olma yolunda en önemli unsurlar. Kadına şiddet önlenmeli ve ağır yaptırımlara tabi tutulmalıdır. Kadın annedir, kadın eşittir, kadın emektir, kadın herşeydir…

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.