Ercan Premiks
Facebook Twitter

Hasarı Önlemeye Yönelik Yeni Raf koruma Sensörü

Raflarda çarpışma hasarını önleyen raf koruma sensörü ve verimli sürüş kontrolünü, uzanma mesafesini ve kaldırma işlevlerini tek bir kumanda kolu kontrolünde birleştiren çok işlevli kol: Bu iki yeni seçenek artık Linde Material Handling'in çatallı forkliftlerinde mevcuttur. Filo yöneticileri maliyet tasarrufu ve üretkenlik kazanımlarından faydalanırken, forklift operatörleri tüm dikkatlerini yük taşımaya verebilir.
Bu haber 2021-04-11 01:33:38 eklenmiş ve 146 kez görüntülenmiştir.

 

Raf sistemlerinde meydana gelen çarpışma hasarı, önemli miktarda zaman ve para harcaması gerektirdiğinden depo yöneticileri için önemli bir maliyet olabilir. Ön şasi ve kollardaki hasarlar temel olarak yük depolanırken ve geri çekilirken operatörlerin yukarıya doğru odaklanarak çatallı forkliftlere rafın önünde manevra yaptırmalarından kaynaklanmaktadır. "Zeminde olup bitenler kolayca gözden kaçabilir" şekilde konuşan Linde Material Handling Çatallı Forklift Ürün Müdürü Alexander Schmidt, pazar araştırmalarının, hasarların birincil olarak uzayan kollardan kaynaklandığını, yük, çatal veya şasinin daha az sıklıkla dahil olduğunu gösterdiğini ekliyor.

"Küçük bir dikkatsizlik bile depo operasyonlarında büyük kesintilere yol açabilir" diyen Kıdemli Ürün Müdürü Scmidt "Bir raf çerçevesinde bir metrelik bir uzunlukta ve altı milimetre derinlikte bir girinti oluşması halinde, rafın yük taşıma kapasitesinin üçte biri kaybolabilir. Bunun sonucunda da bir dizi raf konumu artık kullanılamayacak depo kapasitesinin düşmesine neden olur. Hasarın onarılması ve raf bileşenlerinin değiştirilmesi zaman alıcıdır zira hasarlı raf çerçevesinin her iki tarafındaki tüm alanlar boşaltılmalı ve ürünler geçici olarak başka bir yerde depolanmalıdır. Bu da ek mesai ve ek depolama alanını gerektirir, operasyonları kesintiye uğratır ve böylece depodaki üretkenliği azaltır. ” sözleriyle olumsuz sonuçların altını çiziyor.

Linde Material Handling, Raf Koruma Sensörü (RPS) sayesinde bu sorunu ele alıyor. Korumalı bir muhafaza içinde uzanma kollarının üstüne monte edilen iki özel ışık sensörü, önlerindeki nesneleri algılamaktadır. Bir engel algılandığında, destek sistemi forklifti otomatik olarak frenleyerek hasarı önler. Sensörler yalnızca, bir rafın önünde manevra yaparken olağan hız olan saatte beş kilometreden daha düşük bir çekiş hızında aktif hale gelir. Operatör, örneğin daha uzun mesafeleri kat etmek için belirlenen bu hız limitini aşarken, patentli sistem kapatılır. Schmidt, kullanılan teknoloji, yapay ışıkta olduğu kadar doğal gün ışığında veya güneş ışığında da çalışabildiğinden tipik depo koşullarına mükemmel şekilde uyuyor, sözleriyle açıklıyor.

Raf koruma sensörünün, personel değişim hızı yüksek olan veya düzenli olarak acente operatörlerini çalıştıran şirketler için özellikle yararlı olduğu kanıtlanmıştır. "Yeni veya acente personeli genellikle deneyimsizdir ve istifleme aracının boyutlarını yanlış değerlendirebilir." diyen Linde ürün müdürü şu şekilde devam ediyor: Burada, "ekstra bir çift göz" olarak, raf koruma sensörü, ağır ekipmanın hızlı ancak güvenli manevraları için değerli destek sağlamaktadır.

RPS destek sistemi, 1,4 ila 2,5 ton yük kapasitesine sahip Linde çatallı forklift serisinin R-14 – R25 yüksek performanslı modellerinde opsiyonel donanım olarak mevcuttur ve yakında bu forkliftler için bir iyileştirme çözümü olarak da sunulacaktır.

 

Mal işleme uzmanı Linde MH'nin ikinci yeni seçeneği, yeni bir çok işlevli kol türüdür. Bu çözüm, Linde çatallı forklif işletimini daha da rahat hale getirmekte olup, operatörlerin konsantrasyonunu ve konforunu korumaya yardımcı olmak ve verimi artırmak için tasarlanmıştır. Ergonomik bir çalışmayı temel alan bu yenilikçi insan-makine arayüzü, Fraunhofer Enstitüsü (IAO) ve Porsche Industriedesign ile işbirliği içinde geliştirilmiştir. Bu işbirliği sonucunda operatörün eli rahat bir şekilde doğal bir konumda dururken, dört yönde de kolaylıkla çalıştırılabilen bir kumanda kolu ortaya çıkmıştır. Sağa yanlamasına uzatılmış bir kanat, daha büyük eller için ek destek sağlamaktadır. Çekiş, uzanma mesafesi ve kaldırma fonksiyonlarının tümü, bilek ve parmaklardan minimum çaba ile sezgisel olarak kontrol edilebilir. Tüm hidrolik fonksiyonlar tek bir kontrol elemanında birleştirilmiştir ve eli yukarı ve aşağı hareket ettirmeye gerek yoktur. Bunun sonucunda verim artışı ve sezgisel kullanım sağlanmış olur. Kaldırma direğini kaldırmak veya indirmek için kolun tamamı ileri veya geri hareket ettirilir. Sola ve sağa hareketlerle direğin uzanma mesafesi yönlendirilir. Yeniden konumlandırılarak kol dayanağından büyük kumanda kolunun  ortasına alınan iki kelebek kol çatallı forkliftin yatırma ve yana kaydırma fonksiyonlarını kontrol etmenin yanında, yatırma ve yatay dengelemeyi de kontrol ettiklerinden artık ek olarak sırasıyla yana kayma operasyonunun hizalama ve ortalanma işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Korna ve yönlendirme kolu çok işlevli kolun sol tarafında bulunmaktadır. Uygun şekilde konumlandırılmış bileşenlerin en büyük avantajı, tüm kontrol komutlarının, eldiven takarken bile sezgisel olarak yapılabilmesi, böylece operatörün dikkatini her zaman yük taşımaya odaklayabilmesidir.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.