Ercan Premiks
Facebook Twitter

Hedef; Rotterdam’da Yapılacak Yatırım İle Wagger’i Avrupa’nın En İyi 5 Ataşman Üreticisinden Biri Yapmak

İngiltere, Hollanda, Polonya, Makedonya, Romanya, Bulgaristan, Dubai, Endonezya ve Mısır’da bayilikler tesis eden Wagger “Think Big Hold The World” markasının büyümesi ve gelişmesi için ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Dünyanın her ülkesine ürünlerini pazarlamak için Rotterdam’da bir tesis kuran Wagger böylece rekabet avantajı sağlamayı düşünüyor.
Bu haber 2021-04-11 01:12:37 eklenmiş ve 71 kez görüntülenmiştir.

 

Firmanın Genel Müdürü Ahmet Haydar Gül, bu yeni oluşumla ilgili bilgiler verdi.

Wagger olarak uzun yıllardan beri devam eden globalleşmeye doğru, dönüşüm hareketimiz var. Güney Asya'da,Endonezya, Ortadoğu ve Afrika için Dubai ve Avrupa noktası için Hollanda’da partnerlerimiz ile gerekli alt yapı çalışmalarını başarıyla sürdürüyoruz. 2018 yılından beri bu ülkelerde pazarı algılayabileceğimiz satışların sonuçlarını aldık. Aynı zamanda  pazarında bizi konumlandırmasını sağlayacak adımlarınıda atmış olduk.

 

 Bu aşamadan sonra temel amacımız bayilerimizin müşterilerinin ihtiyacı olan ataşmanları Dünya’nın her tarafına en hızlı bir şekilde Rotterdam’ da kurduğumuz tesisimizden sevk ederek rekabet avantajı sağlamaktır.

EN İYİ DENEYİMİ SUNAN KAZANACAK!

Müşterilerimizin istekleri her zaman kararlarımızın bir parçası olacaktır. Başarılı bir planın uygulaması, her bir destek grubunun kaygısını dinlemeye, özellikle uzun vade de hangi sonuçları göz önünde bulundurduklarını anlamaya bağlıdır. Kurumun planına müşteri değerini entegre etmek WAGGER Europe un öncelikli amacıdır. Aslında Rotterdam ‘da atılacak bu adımın esas işlevi bu değerleri daha yakından görme ve anlama arzusudur. Müşterileri dinlemek, müşteri değerini yaratmak, yapılacak yenilik ve iyileştirmelere inatçılıkla koruyacağız.

LOKALİZASYON AVANTAJI      

Tüketiciler gün geçtikçe markaların kendileriyle daha çok iletişim içinde olmasını bekliyor ve bu durumda markalar içinde dilsel ve kültürel yerelleştirme ihtiyacını doğuruyor. Bizde Wagger-Europe olarak özellikle Avrupadaki müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha da yakından takip edip çözüm konusunda daha etkili olmak istiyoruz.

Müşterilerinize ne kadar yardımcı oluyorsunuz?

Evet bu yeni bir kavram değil pazarlama uzun bir süredir bu argümanı kullanıyor, yeni olan şey ise Firmaların müşterilerin istediği zaman ve istedikleri şekilde onların ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğidir ve asıl heyecanlı ve keyif veren bu ilişkiyi bu esaslar da kurabilmektedir.

HER ŞEYİN MERKEZİNDE MÜŞTERİLERİMİZ VAR.

Wagger’in çalışma anlayışında, “Memnun edici müşteri deneyimlerini nasıl oluştururuz?” en önemli sorulardan biridir. Günümüzde müşteriler sadece ilişkiyi değil, değeri de satın almak istiyor, işte burada zor olan değer yaratma süreci başlıyor. Wagger Europe olarak biz bu bedelin gerektirdiklerini fazlasıyla yapmaya istekliyiz.

Müşteri ilişkileri yönetimi uygulamada bir şirketin bireysel müşteriler hakkında daha iyi bir hedefsel pazarlama için kullanılabilecek olan ayrıntılı olarak çalışmasına bağlıdır.

Bu daha çok pazarı ve pazardaki davranışları gözlemlemeye bağlıdır.

Bu çaba elbette müşteri ilişkileri yönetiminin teknolojiyide içermesine bağlıdır

Biz Wagger Ailesi olarak bunu sadece istatiksel veri olarak değil, bizzatihi Avrupadaki bayiler ve müşterileri ile hep beraber deneyimlemek ve bu bilgileri işlemek istiyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.