Ercan Premiks
Facebook Twitter

Forklift Sektörü Bir Çınarını Kaybetti

40 yılı aşkın süredir Forklift sektöründe faaliyet gösteren Formak Forklift Pazarlama Kiralama Ltd. Şti. ve Translift Makine San. ve Tic. Ltd. Şti. firmalarının kurucusu Mehmet Ünsal Kuyucu’nun vefat haberi tüm sektörde üzüntü ile karşılandı.
Bu haber 2021-04-11 01:08:40 eklenmiş ve 63 kez görüntülenmiştir.

 

Baoli, Om Pimespo, Attack ve On marka forkliftleri Türkiye pazarına sunan Kuyucu aynı zamanda sektöre sayısız insan ve iş gücü kazandırmıştı.

Forklift sektörüne 22 yaşında yedek parça ticareti ile başlayan Kuyucu, servis ve ikinci el alım-satımı faaliyetlerinin ardından 1984 yılında forklift kiralama işine girdi.

90’lı yıllarda Bulgaristan’dan Balkancar marka forkliftlerin ithalatını 2000’li yıllarda yurt dışından İngiltere ,Belçika ve Japonya’dan ikinci el forklift ithal ederek çalışmalarını sürdüren Ünsal Kuyucu 2003 yılında  o zaman Çin markası olan  Baoli  Forklift’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendi  bu marka ile iyi satış trendi yakalayarak Avrupa, Afrika ve Orta Doğu Bölgesinin en iyi distribütörü ödülünü kazandı.

Bir dönem İSDER’in Yönetim Kurulunda da görev alan Kuyucu daha sonra görevinden ve İSDER üyeliğinden ayrılmıştı.

İstif-Material Handling Dergisi olarak Kuyucu ailesine, forklift sektörüne ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Allah rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun.

Fuat Aktüre’nin Kaleminden

M. Ünsal KUYUCU

Seksenli yılların sonları…

İlk kez o zaman kesişti yollarımız Ünsal’la.

Kadıköy Vişne sokakta kendi halinde bir muhasebeci iken ‘bilmeden’ Forklift yedek parça işine başlamıştı.

Bir akrabası bir dönem montaj ve imalatı yapılan Lancer Boss ve Fenwick marka Forklift’lerin elde kalan parçalarını Bebimot (o zaman ki Koç gurubunun imalatçı firması) tarafından uygun fiyatla satışa çıkarıldığını söylemiş ve satın almasına öncülük etmişti. (aynı kişi bir bölüm malzemenin de Selahattin Tunç tarafından alınmasını sağlamıştı.)

Ünsal ile  tanıştığımda bırakın parçaları tanımayı, parça isimlerini bile bilmiyordu. Her ziyaretimde bir şeyler sorup belleğine kazırdı. Ben hem ondan parça alarak para kazanıyor ve hem de ona piyasayı öğretiyordum.

İlerleyen yıllarda Bulgaristan macerası başladı ve Ünsal Kuyucu Balkancar Record modeli getirip satan birkaç kişiden biriydi artık. Diğerleri ise  Halit Soyubelli, Sezai Hivel, Sönmez Yazıcı, Mehmet Ballıkaya gibi sektörün önde gelen isimleriydi.

Doğru zamanda doğru yerde olmak diye bir tabir vardır, bu tabir sanki Ünsal için söylenmiştir. Bulgaristan macerası bitmeye yüz tutunca bu kez kendisini Avrupa ve özellikle İngiltere’den ikinci el Forklift getiren bir ithalatçı olarak gördük.

Firması Formak’ın ismi artık piyasada iyiden iyiye duyuluyordu.

Nebii Yalçın ile birlikte çok fazla kaliteli ikinci el  Forklift’i getirip pazarladılar. Ta ki 2003 yılına kadar. O yıl sonundan itibaren ikinci el Forklift ithalatı da yasaklanmıştı.

Ünsal, Bir gece beni aradı ve;

-Doktor ikinci el makine ithalatı yasaklandı, yarın bana gelsene dedi,

Europart’ın temeli işte o görüşmenin ertesi günü atıldı…

2004-2009 yılları arasında Ünsal ile ortak olarak Türkiye’nin o zaman ki tek Forklift  yedek parça firmasını oluşturduk.

2004 yılında yaptığımız bir görüşmede;

-Çin malı Forklift getirsek ne olur diye sordu,

Ben, oğlu Batuhan ve Doğan Aziret internetin adeta  cılkını çıkardık ve birçok forklift markası alternatifi bulduk.

Batuhan, “Ben bu makineyi beğendim”  dedi ve Çin’e giderek

Baoli’nin mümessilliğini aldı.

Bu arada Doğan Aziret de EP firmasını bulmuştu.Artık Ünsal KUYUCU stoktan Baoli Forklift satmaya başlamıştı. Baoli öyle tutuldu ki birçok Avrupa ülkesine bile ihraç edildi.

2009 yılında Europart’ın ve Almanya’da ki şirketimiz olan  BTU GABELSTAPLER GMBH.’ In TVH firmasına satılmasıyla Ünsal ile yollarımız ayrıldı.

Uzun süredir bir rahatsızlığı olduğunu biliyorduk ama bu lanet hastalığın Ünsal’ı ailesinden ve bizden koparacağını tahmin edemedik. Artık Ünsal KUYUCU yok ama en büyük eseri olan Formak yine hizmetlerine devam edecek ve arkadaşımızın ismini yaşatacaktır.

Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.

Hoşça kal kardeşim…

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.