Ercan Premiks
Facebook Twitter

Sektöründeki teknolojik gelişmelerde öncü bir firma ENERSYS

Sektöründeki teknolojik gelişmelerde öncü bir firma olan Enersys’in Servis Müdürü Oğulcan Gülderen, aküler, akü şarj cihazları, akü yönetim ve değişim sistemlerini ve kısaca Enersys’i sektörde öne çıkaran faktörleri anlattı. Röportajımıza önce Oğulcan Gülderen’i tanımakla başlayalım.
Bu haber 2021-04-11 01:04:31 eklenmiş ve 56 kez görüntülenmiştir.

 

Öncelikle sizi tanıyalım. Enersys’ten önce neler yaptınız? Ve Enersys ile çalışmanız nasıl başladı?

2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ardından uluslararası bir firmada IT Danışmanlık biriminde çalıştım. Bu esnada Galatasaray Üniversitesi – Mühendislik Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Daha sonra Elektrik Mühendisleri Odası’nda test ve ölçüm mühendisi olarak çalışmaya başladım. Bu deneyimden sonra da üniversite döneminde stajyer olarak 6 ay çalıştığım Enersys firmasında servis ve uygulama mühendisi olarak işe başladım. 2019 Nisan ayından itibaren de servis müdürü olarak çalışmaktayım.

Enersys Servis birimi olarak neler yapmaktasınız?

En genel tabiriyle, müşterilerimize satış öncesi ve sonrasında en iyi hizmeti vermek için yoğun bir biçimde çalışıyoruz. Bu konuda da gün geçtikçe daha iyi bir seviyeye ulaştığımızı görüyoruz. Dijitalleşen iş yaşamı ile biz de müşteri yönetimi, saha servis yönetimi alanlarında yeni yazılımlar ve sistemler kullanmaya başladık. Bu sayede performans ölçümlerimizi objektif bir biçimde yapabiliyoruz. Bu ölçümler de gelişimimizi verilere dayanarak açıkça gösteriyor.

Hizmetlerimize gelecek olursak; şirketimizin satışını yaptığı ürünlerin projelendirme, devreye alma, bakım ve onarım süreçlerinde destek oluyoruz. Yani, satış öncesi gerekli saha, makine, envanter, güç ihtiyacı analizi gibi çalışmaları satış öncesinde tamamlayarak müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda en doğru çözümü buluyoruz. Satış sonrasında ise periyodik bakım, onarım, müşterinin kullanım verilerine dayalı analizler ile gelişim noktalarını bularak projeyi en iyi şekilde sürdürmeye gayret ediyoruz.

Yukarıda bahsettiğiniz, performans ölçümlerini biraz daha detaylandırır mısınız?

Tabii ki. Bu ölçümleri yapmak için belirlediğimiz bazı KPI’lar (Anahtar Performans Göstergeleri) var. Bunlar üzerinden kendimizi değerlendiriyoruz. Örnek olarak, müşteriden gelen servis talebine 24 saat içerisinde yanıt vermek gibi bir hedefimiz var. Kullandığımız yazılım sayesinde müşteriden çağrının geldiği ilk tarih ve talebi yanıtladığımız tarihi görebiliyoruz. Bunun gibi başka parametrelerle birlikte bütünsel bir değerlendirme imkânı buluyoruz.

Müşterilerinize ne vaat ediyorsunuz? Yaptığınız hizmetleri biraz daha detaylandırır mısınız?

Çalıştığımız ürünleri 3 ana başlığa ayırabiliriz. Aküler, akü şarj cihazları, akü yönetim ve değişim sistemleri. Aslında üçü de ayrı ayrı ürünler. Bu nedenle hepsine ayrı ayrı anlatmak gerekiyor.

Aküler işimizin en zor kısmını oluşturuyor diyebilirim. Çünkü akü yapısı itibariyle elektrokimyasal bir üründür. Dolayısıyla akü performansını etkileyen birçok dinamikten bahsedilebilir. Operatörün aracı kullanma biçimi bile akü performansında bir etkendir. Bu nedenle, yan yana çalışan iki aküden birinde arıza çıkabilirken, diğerinde çıkmayabilir. Biraz önce en zor kısmı dememin sebebi de tam olarak burada başlıyor. Bu durumu müşteriye anlatmak çoğu zaman meşakkatli bir süreç oluyor. Fakat akü yönetim sistemleri ile aküye dair ‘bilinmezliği’ ortadan kaldırıyoruz. Örneğin akü üzerinde takip ve haberleşme işlevi olan Wi-IQ cihazı sayesinde akünün tüm verilerini alarak olası hataları raporlayabiliyoruz. Böylece kanaate dayalı raporlama yerine veriye dayalı raporlama yapıyoruz. Diğer yandan, asıl amacımız ise akülerin verilerini yorumlamak suretiyle olası arızaları proaktif bir şekilde önlemek. Yani, arızadan sonra müdahale etmek yerine, arıza öncesi müdahale ederek operasyonu etkileyecek potansiyel tehditleri bertaraf etmeye çalışıyoruz.

Akü şarj cihazları ise, elektronikteki yetkinliğimizi kullandığımız alan. Buradaki en büyük şansımız, ürünlerimizin tasarımı. Modüler yapıdaki yüksek frekanslı şarj cihazlarımızın modüllerinden birinde dahi arıza çıksa diğer modüller çalışmaya devam ederek operasyonu aksatmıyor. Bu sayede onarım için gerekli sürede, müşterilerimiz operasyonlarını sürdürebiliyor.

Akü yönetim ve değişim sistemleri başlığında ise, akü filo yönetim sistemlerimiz, akü üzerindeki elektronik aksesuarlar ve akü değişim sistemleri bulunmaktadır. Biraz önce dijitalleşen iş dünyasına referans vermiştik. Bu değişimin bizim sektörümüze de çeşitli yansımaları var. Örneğin, Xinx ismini verdiğimiz sistem ile müşterilerimiz akü filolarını bulut temelli bir sistem üzerinde takip etme şansı buluyor. Dahası sistemin arka planında çalışan yapay zekâ sayesinde olası problemlere karşı çözüm önerilerini de görebiliyorlar. Ürünler ile anlattıklarımı toparlayacak olursak, sadece akü değil müşterilerimize uçtan uca çözüm sunuyoruz. Bu da bizim niteliğimizi arttırıyor. Sürece bir bütün olarak yaklaşarak, sorunları daha hızlı ve doğru tespit etmemize olanak sağlıyor.

Çalışma metodumuzu ise ikiye ayırabiliriz. Birincisi, kurulum ve servis çağrıları; ikincisi ise önleyici bakım ve danışmanlık hizmetleri diyebiliriz. Bu kapsamda önleyici bakım hizmetlerine özellikle değinmek istiyorum. Periyodik olarak kontrolümüz altında ilerleyen projelerin, çok daha sağlıklı ilerlediğini görüyoruz. Proje içerisinde yaşanacak olası arızaları vb. ihtimalleri minimuma düşürmek suretiyle olası büyük kayıpların da önüne geçmekteyiz. Derginiz aracılığıyla sektöre bir kez daha hatırlatalım: yaşanması olası büyük kayıplarla karşı karşıya gelmemek için önleyici bakım hizmetlerini ihmal etmemelerini kuvvetle öneriyoruz.

Enersys’i sektörde öne çıkaran faktörler nedir?

 Öncelikle Enersys global bir firma. Yurtdışında da operasyonları bulunan müşterilerimizin çoğu ile küresel çapta partnerlik ilişkimiz var. Dahası Enersys sektöründeki teknolojik gelişmelerde öncü bir firma. Biraz önce bahsettiğim ürünlere ek olarak; Nexsys (İnce plaka saf kurşun), Ironclad gibi aküleri ile geleneksel akülerden farklı çözümleri de mevcut. Farklı özellikleri ve teknolojisi olan ürünler sayesinde terzi usulü çözümler sunabiliyoruz.

Pandemi döneminin servis departmanına yansımaları nasıl oldu?

Enerji depolama sektöründe çalışıyoruz. Ürünlerimiz operasyonların kilit parçalarından. Bakım, onarım işlerinin de yapısı gereği sahada veya servis merkezinde yürütülmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu dönemde maksimum tedbir ile durmadan çalışmaya devam ettik.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Konuştuklarımızı özetleyecek olursak, nitelikli bir kadro ile müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için hazırız. Sürekli gelişime inanıyoruz ve hep daha iyisini hedefliyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.