Ercan Premiks
Facebook Twitter

Robotik forkliftlerin zamanı artık geldi mi?

Robotik endüstriyel forkliftler hala pazarın küçük bir parçası olsa da, operasyonlar yeterli operatör bulma arayışını azaltırken süreçlerini hızlandırmaya çalıştıklarından, bu yöndeki beklentiler artıyor.
Bu haber 2021-02-16 16:36:24 eklenmiş ve 22 kez görüntülenmiştir.

 

Swisslog'un bu yöndeki yeni teknik raporu (iki bölümlük bir dizinin birinci bölümü) COVID-19'un etkileri, iklim değişikliği, karmaşık üretim kısıtlamaları ve yüksek talep belirsizliği dahil olmak üzere yiyecek ve içecek endüstrisinin değişen doğasını araştırıyor.

Robotlu forklift satışlarının artması için bir beklenen an şu an olabilir. Covid-19 pandemisi birçok ürün türü için e-ticareti hızlandırırken, sipariş karşılama merkezlerinin ve üretim tesislerinin, mağazaları stoklarını karşılamak ve e-ticaret sipariş toplama sistemlerini veya manuel toplama yerlerini mallarla doldurmak için yüksek hacimli paletleri taşımaları gerekmektedir.

Ve işsizlik geçen yıldan bu yana artmış olsa da, malların tüketicilere akışını sürdürmek için yeterli sayıda işçiyi - vasıflı forklift operatörleri dahil - güvence altına almak zor olmaya devam ediyor. Sürücüsüz robotik forkliftlerin satışı bu koşullar altında fayda sağlamaktadır.

Satıcılar, otomatikleştirilmiş forkliftler için iki yıl veya daha kısa sürede yatırımın geri dönüşünün (ROI) mümkün olduğunu söylüyor, ancak bunları bir operasyonda nasıl aşamalandıracaklarını bilmek ve en mantıklı otomatikleştirilmiş veya yarı otomatik uygulamaları belirlemek gibi bazı karmaşıklıklar söz konusu.

Bir diğer gerçek ise, otomatik forkliftlerin toplam forklift satışları içerisindeki payının kovadaki damla kadar olduğudur. Kullanıcı şirketler, onları nasıl gerekçelendireceklerini anlamalı ve teknolojinin sadece başka bir forklift türü değil, aynı zamanda otomasyon stratejilerinde nasıl bir araç olduğunu düşünmelidir.

Analiz şirketi Interact Analysis'in genel müdürü Ash Sharma'ya göre 2019 yılında yaklaşık 5.000 otomatik forklift sevk edilmiştir. Bu, kulağa oldukça az gibi gelse de, geçen yıl sevk edilen her tipte 1 milyondan fazla forklift göz önünde bulundurulduğunda pazarın % 0,3'ünü oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bu pandemi yılında e-ticaretteki keskin yükselme ve maliyet verimliliklerini ve sipariş döngü sürelerini iyileştirmek için depolar ve diğer endüstriyel siteler üzerindeki artan baskı nedeniyle Interact Analysis, otomatik yönlendirmeli araç (AGV) teknolojisini temel alan veya otonom navigasyon kullanan araçları temel aldığını kabul ettiği robotik forkliftler açısından sağlam bir büyüme öngörmektedir.

Sharma'ya göre, Interact Analysis, 2028 yılına kadar robotik forkliftler için yıllık bileşik büyüme oranının son birkaç yılda % 20'den % 25'e çıkarak % 64,5 olacağını öngörüyor. Daha fazla maliyet verimliliği elde etmeye yönelik durmak bilmeyen baskı ile otomatikleştirilmiş forkliftlere yönelik daha yüksek bir güvenlik seviyesi, anahtar faktörlerdir.

"Diğer otomasyon alanları gibi, temel faktörlerden birinin maliyet tasarrufu" olduğunu söyleyen Sharma şu şekilde devam ediyor: “Bir şirket, maliyeti daha yüksek olan otomatikleştirilmiş kamyonlara yatırım yaptığında uzun vadede maliyetleri azaltacaktır zira teknoloji, operatör ihtiyacı ve bununla ilgili tüm maliyetleri, eğitim ve çalışan devir hızı gibi tüm maliyetler azaltacaktır. Bir diğer önemli faktör de, robotik forkliftlerle daha fazla güvenlik elde etmenizdir. İnsan tarafından kullanılan forkliftlerde meydana gelen kazalar mevcuttur ve otomatik forkliftlerin kullanılması sadece insan güvenliği açısından değil, aynı zamanda envantere, kamyonlara veya tesis varlıklarına zarar verme riskini azaltma açısından çok daha güvenlidir. "

Covid-19 bu yıl işsizliği artırırken, yeterli vasıflı operatör bulma konusu, otomasyon kararlarını etkileyen bir endişe olmaya devam ediyor. Sharma, bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "İstihdam açısından pazar ortamı geçen yıla göre biraz değişti, ancak uzun vadede işgücü kullanılabilirliği sorunu bu pazar segmentini yönlendirmeye yardımcı olacak bir endişe."

Göz alıcı büyüme

Forklift tedarikçileri, devam eden zorluklar göz önüne alındığında, otomatik araçların popülerliğinin artacağı konusunda hemfikirdir. Depo verimliliği çabaları genellikle otomatik sipariş toplama çözümlerine odaklanırken, malların da palet seviyesinde işlenmesi, aşamalandırılması veya depolanması gerekmektedir ve bu durum palet hareketlerini otomatikleştirmek için fırsatlar sunmaktadır.

"Bu salgının otomatikleştirilmiş forkliftlerin yanı sıra diğer birçok malzeme taşıma otomasyonunun benimsenmesini hızlandıracağına kesinlikle inanıyorum" diyen Toyota Material Handling North America (TMHNA) başkan ve CEO'su ve TMHNA'nın ana şirketi olan Toyota Industries Corporation (TICO) Kıdemli İcra Kurulu Başkanı olan Brett Wood şu şekilde devam etti: "Bu kısmen yeterli vasıflı operatör bulmanın zorluğundan kaynaklansa da, bunun ötesindeki temel neden, hızlı ve kusursuz bir malzeme işleme süreci etrafında artan müşteri beklentileri seviyesidir. Müşteri gereksinimleri, her zamankinden daha fazla verimlilik talep etmektedir ve bu da, otomasyon dahil olmak üzere daha fazla süreç optimizasyonuna olan ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. "

Wood, otomatik forkliftlerin, paletli yüklerin tekrarlayan hareketinin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için uygun olabileceğini ekliyor ve şöyle devam ediyor: "Otomatikleştirilmiş forkliftlerin daha yüksek verimlilik hedeflerini karşılama ihtiyacına yardımcı olacağını düşünüyorum, çünkü malların düzenli olarak A Noktasından B Noktasına taşınması gereken tekrarlayan süreçler mevcutsa, bu neden otomatikleştirilmesin?"

Wood, geleneksel forkliftler için kurulu tabanın büyüklüğü ve sağladıkları değer ve esneklik göz önüne alındığında, filoların otomatik forkliftlere geçişinin kademeli olacağını ekliyor. Bazı şirketler, başlangıçta yarı otomatik forklift özelliklerini kullanarak yalnızca belirli iş akışları veya geçişler için otomatikleştirilmiş forkliftleri kullanmayı seçebilir. Yarı otomatik bir forklift ile, yönlendirme teknolojisi bir forklifti belirli bir rota boyunca otomatik olarak sürebilir, ancak uygulanabilir olduğunda operatör devralabilir.

"Otomatik forkliftler kesinlikle bir trend, ancak forklift kullanan bir operatör asla ortadan kaybolmayacak" diyen Wood şu şekilde devam ediyor: “İnsan operatörler tarafından kullanılan forkliftlere her zaman talep olacaktır. İnsan tarafından işletilen bir varlık, doğası gereği esnektir ve telematik gibi teknolojiler, artan verimlilik ihtiyacına yardımcı olmak için kullanımları hakkında veri odaklı içgörüler sağlayabilir. "

Yale Materials Handling Corp'un yeni gelişen teknoloji ticarileştirme müdürü Kevin Paramore, pandemiden önce rekor düzeyde düşük işsizlik ve yükselen ücret oranları gibi faktörlerin robotik forkliftleri bazı operasyonlar için çekici hale getirdiğini söylüyor.

Artık ekonomi ve malzeme işleyen dünya, daha yüksek işsizlik gibi pandemik etkilerle uğraşırken, istihdam durumu farklı olsa da, kendini hasta hisseden çalışanları evde tutan sağlık ve güvenlik politikaları nedeniyle, DC'lerin yeterli işgücüne güvenmeleri zor olmaya devam etmektedir.  Nihai sonuç olarak, işgücü azalmasına yanıt verilen otomasyon yanıtının bir parçası olarak daha fazla operasyonda robotik forkliftler görülecektir.

Konuyla ilgili olarak "Depolardaki yüksek devir oranı ve artan iş gücü oranları gibi faktörleri, bazılarının Amazon etkisi olarak adlandırdığı şeyin bir parçası olarak göz önünde bulundurduğunuzda, yatırımın geri dönüş süresinin robotik forkliftler için çok vardiyalı operasyonlarda iki yıl veya daha kısa bir sürede olacağını" söyleyen Paramore şu şekilde devam etti: "Tüm bu trendlerin bir sonucu olarak, robotik forklift satışlarının yılın geri kalanında ve 2021 ve sonrasında artacağını görmeyi bekliyoruz."

Paramore bu durumu "Robotik kamyonları göz önünde bulunduran şirketler, bir robotik birim için geleneksel bir eşdeğerine göre çok daha yüksek bir fiyat etiketi ile karşı karşıya kalıyor olsa da, aslında birim maliyetleri karşılaştırmak gerçekçi değil, zira robotik birimler hem araç hem de operatör kapasiteleri sağlayan bir sistemdir." sözleriyle açıklamaktadır.

Robotik forkliftin maliyetinin geleneksel bir fokliftin maliyeti artı iki veya üç tam zamanlı operatörün maliyeti artı çalışan dönüşümü ve eğitim gibi operatörlerle ilgili diğer maliyetlerin toplamıyla karşılaştırılması robotik forkliftler açısından daha uygun bir karşılaştırma olacaktır. Robotik ile varlıklara ve envantere daha az zarar veren daha güvenli operasyonlar gibi diğer faktörler de hesaba katılabilir.

"Robotik forkliftler tam bir sistemdir" diyen Paramore şu şekilde devam ediyor: “Onlarla pazara girdiğimizde, her müşteri organizasyonunda,  neyi otomatikleştirmek ve başarmak istediklerini bulmaya dair bir çok keşif yapılmaktadır. Otomasyonla ilgili hedeflerini anlamak için onlarla birlikte çalışıyoruz ve bunu iki yıl veya daha kısa sürede düşen YG açısından konumlandırıyoruz. "

"Son birkaç yılda, pek çok şirket robotlu forkliftleri denedi ve bunlardan bazıları artık ek sahalara veya daha fazla iş akışında bunları kullanıma sunuyor." sözleriyle ekleme yapan Paramore şu şekilde devam ediyor: “Teknolojiyi kanıtlamak ve bilinmeyenler olup olmadığını görmek için belirli bir süreç için iki ila sekiz robotla başlayalım şeklindeki 'demo zihniyetini [robotik forkliftlere] seçen epeyce müşterimiz oldu." "Bu ilk projelerin iyi çalıştığını gördüklerinde, aynı tesis içinde daha fazla forklift sürecini otomatikleştirmeye veya bunları ek tesislere yerleştirmeye hazır olacaklar."

Robotik evrim

Robotik forklift türleri de son yıllarda genişlemiştir. Öyle ki robotik forkliftler sadece yatay hareketler veya kısa kaldırmalar yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek raf pozisyonlarında da kaldırma ve taşıma işlemi gerçekleştirebilirler.

Paramore, Yale'in 30 feetten daha yüksekteki yüklere erişebilen ve bunları kaldırabilen sürücüsüz bir forklifte sahip olduğunu, yani otomatikleştirilebilen forklift uygulamalarının "kapsamının" eskisinden daha az sınırlı olduğunu söylüyor. Teknik engellerin robotik forkliftler için daha az sorun olduğu düşünüldüğünde geriye kalan, mevcut iş gücü, artan işçilik oranları ve artan çevrim süreleri gibi operasyonel faktörlerdir ve bunların tümü otomatikleştirilmiş forkliftlerin artan kullanımını teşvik edecektir.

Otonom mobil robot (AMR) teknolojisine dayanan robotik forkliftlere sahip bazı satıcılar, altyapısız çözümlerin piyasayı robotik forkliftlerin daha geniş kullanımı için açacağını söylüyor. AMR tabanlı forkliftler, son yıllarda daha fazla uygulamayı kapsayacak şekilde gelişmiş olup, otonom çekicilerle taşımadan AMR tabanlı palet istifleyicilere ve raf ve toplama konumları için kılavuz altyapı ipuçlarını kurmaya gerek kalmadan otonom olarak paletleri kaldırabilen yüksek raflara uzanabilen modellere doğru ilerlemiştir.

AutoGuide Mobile Robots başkanı Rob Sullivan konuyu şu sözlerle açıklıyor: "Sunduğumuz şey, yönlendirme altyapısına ihtiyaç duymadığınız tamamen otonom robotlardır." "Görevlerini gerçekten özerk bir şekilde yerine getiren birimlere sahip olmak, depo verimliliği vaadini yerine getirmede kilit unsurdur."

Sullivan, AMR tabanlı AutoGuide'ın aynı temel araç birimi ve otonom teknolojiden yararlanma olanağı sunduğunu, ancak farklı "adaptörlere" sahip olduğunu belirtiyor. Bu, aynı temel AMR'nin müşteri ihtiyacına bağlı olarak bir çekici, palet istifleyici veya yüksek tavanlı bir forklift olabileceği anlamına gelmektedir. Sullivan, bununla ilgili olarak "Farklı görevler için farklı uç efektörlere sahip temel bir ünite kullanan [kol tipi toplama] cobot'lara benzer bir tasarım yaklaşımıdır." açıklamasını yapmaktadır.

AutoGuide kısa süre önce, geleneksel otomatik depolama ve geri alma sistemi (AS / RS) altyapısını kullanmak yerine, AutoGuide'ın AMR'lerini, yazılımını ve geleneksel rafları kullanan Mobil ASRS adını verdiği çözümü piyasaya sürdü. Sullivan'a göre palet istifleyiciler veya birim yük AS/RS çözümlerine göre daha düşük maliyetli olan bu çözüm, benzer verimlilikler sağlamaktadır.

Genel olarak, işgücü kullanılabilirliği sorunlarının üstesinden gelmek için paletlerin hareketini otomatikleştirmek adına her boyuttaki operasyon ihtiyacının arttığını ekliyor ve şu şekilde devam ediyor: "Yeterince insanı işe alamayan ve yüksek ciro ile mücadele eden birçok operasyon var."  "Otonom robotlar, bazı temel iş akışlarını otomatikleştirerek, operasyonların en iyi çalışanlarını almasını ve onları daha değerli görevlere koymasını sağlayarak bu zorlukları azaltabilir."

Sullivan ayrıca, geri dönüş süresi işgücü oranlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişse de, hem kiralama hem de satın alma seçenekleriyle otonom robotlar için iki yıl veya daha kısa süreli ROI'yi öngörmektedir. Sullivan, AutoGuide'ın bir hizmet veya "RaaS" olarak robotik forkliftler için ödeme yapmak için nasıl işe yarayabileceğine baktığını, ancak modelin karmaşık hale geldiğini ve mevcut çekici ekipman kiralama oranları ve AMR'ler için nispeten kısa geri ödeme süreleri göz önüne alındığında gerçekten gerekli olmadığını söylemektedir.

Oraya Ulaşma

Mitsubishi Logisnext Americas Depo ve Otomasyon Ürünleri Grubu genel müdürü Perry Ardito da otomatikleştirilmiş forkliftler açısından güçlü bir büyüme bekliyor, ancak birçok müşteri bunları belirli iş akışları için kullanırken diğer görevler için daha geleneksel forkliftler kullanarak aşamalı olarak devreye alacak. Tam otomatik forkliftlerin kullanılması için bir başka basamak taşı, yarı otomatik sipariş toplayıcılar veya taretli kamyonlar gibi yarı otomatik ürünlerin kullanılmasıdır.

Ardito, yarı otomatik bir aracın hala bir operatörü bulunduğunu ancak aynı zamanda bir depo yönetim sisteminden görev ve konum talimatlarını almak için depo navigasyon ve algılama teknolojisine sahip olduğunu ve aracı ve operatörü otomatik olarak en verimli rotadan doğru konuma götürdüğünü söylüyor. Ardito, bu tür taşıtların aynı türden tam otomatik bir araca göre daha ucuz bir fiyat noktasında sunulduğunu, ancak en uygun rotaların kullanılması ve doğru konuma ulaşmada tam doğruluk gibi bazı faydaları sağladığını söylüyor.

"Henüz tam otomatik bir çözüme geçmeye hazır olmayan işlemler veya tam otomasyonu gerekli görmeyen uygulama için, yarı otomatik bir araç, üretkenlik söz konusu olduğunda tam otomasyonla elde ettiğiniz verimli Rota ve toplama doğruluğu gibi faydaların tamamını sağlamaktadır ”diyen Ardito şu şekilde devam ediyor:

Yarı otomatik forklift teknolojisi kanıtlanmıştır ve yıllardır kullanılmaktadır. Mitsubishi Logisnext Americas tarafından sunulan çok sayıda forklift markası altında Jungheinrich, sipariş toplayıcılar ve taretli kamyonlar için yarı otomatik seçeneklere sahiptir ve bu türdeki ilk yarı otomatik ürünler 10 yıldan daha uzun bir süre önce piyasaya sürülmüştür.

Operatörlerin yarı otomatik bir aracı hareket ettirmek için hala gaza basmaları gerekmektedir, ancak yarı otomatik bir araç, operatörün diğer görevlere ilgili dikkatini dağıtabilmesi olası raf pozisyonlarını veya numaralandırılmış afişleri saymasına gerek kalmadan her konumu doğru bir şekilde bulur. Yarı otomatik bir araç, paletlerin hızlı, doğru bir şekilde takılması ve kaldırılması için çatalları önceden konumlandırabilir.

"Yarı otomatik teknoloji operatörü ve aracı daha üretken hale getiriyor" diyen Ardito şu şekilde devam ediyor: “Geleneksel forkliftlerden tam otomatik kamyonların büyük ölçekli kullanımına geçiş büyük bir adım olabilir. Yarı otomasyon, tam otomasyon için bazı faydaları elde etmenin bir yolu olabilir, tıpkı belirli iş akışları için tam otomatik forkliftlerin kullanması ve faydaları görmeye başladığınızda bu kullanımın genişletilmesi gibi.

Raymond Corp.  iWarehouse Teknoloji Çözümleri direktörü Jack Kaumo, yarı otomatik araçların, tam otomatik araçların avantajlarından yararlanmanın iyi bir yolu olabileceğini kabul ediyor. Yarı otomasyon, operatörlerin optimum rotalar hakkında düşünmelerine veya doğru toplama veya bırakma noktalarını bulmaya odaklanmalarına gerek kalmamasını sağlamakta olup - tek yapmaları gereken basit bir hareketle aracı ilerletmektir. "Yaptığı şey, bir süreçte meydana gelebilecek hata miktarını azaltmaktır" diyen Kaumo şu şekilde devam ediyor:

Doğal özellik tanıma tabanlı altyapısız, otomatikleştirilmiş forkliftler de pazarın büyümesine yardımcı olacaktır, zira dağıtım ayrıntılarını kolaylaştırmaktadır. "Altyapı gerektirmeyen parça, müşterinin tam anlamıyla otomatikleştirilmiş bir kamyonu bir günde hazırlayıp çalıştırmasını sağlamaktadır."

Kaumo, Raymond'un tam otomatik araçlarının da ivme kazandığını  ancak geleneksel forkliftlerden tam otomatik olanlara geçişin, sadece mevcut ihtiyaçları karşılayan geleneksel forkliftler için kurulu devasa taban ve hangi iş akışlarını değerlendirme ihtiyacı nedeniyle kademeli olacağını ekliyor ve şu şekilde devam ediyor: "Otomasyona geçişte kademeli bir süreç olacak, ancak sorun değil, çünkü süreçleri otomatikleştirmeden önce optimize etmek istiyorsunuz."

Robotik forkliftler, bir dizi malzeme hareketini otomatikleştirmek için bir sistem görevi gördüğünden, raf ve depolama düzeni veya aşamalı noktalar gibi faktörleri daha önce mevcut olanlara karşı dikkatlice değerlendirmeniz gerekir. Genelde geleneksel endüstriyel forkliftlerin donanım odaklı satıcılarından evrimleşen forklift satıcıları için bu sorun değildir. Wood, robotik forkliftler için optimum malzeme akışlarına ulaşma ihtiyacını özetlerken "Otomatik sistemlerin ancak destekledikleri diğer tesis süreçleri kadar verimli olduğunu" söylüyor ve devam ediyor: "Otomasyon, bu süreçleri tanımlamanın ve optimize etmenin yerini tutmaz ve otomasyon, bozuk bir süreci düzeltmez. Yalnızca daha hızlı ve daha büyük ölçekte bozuk veya hatalı sonuçlar elde edersiniz "

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.