Ercan Premiks
Facebook Twitter

Men from Marr's 1915 Çanakkale Köprüsünde Dünya Rekoru Kırdı

Marr Contracting Pty Ltd (The Men From Marr's), Çanakkle 1915 köprüsü inşaatında dünya rekoru olan bir kaldırışı gerçekleştirdi.
Bu haber 2021-02-16 16:34:37 eklenmiş ve 39 kez görüntülenmiştir.

 

Avustralya merkezli ağır yük kule vinç uzmanları Marr Contracting,  1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında dünya rekoru olan bir kaldırışı gerçekleştirdi. Rekor kıran kaldırışta Marr's'ın 330 ton kaldırma kapasitesi ile dünyanın en büyük kapasiteli kule vinci olan M2480D Ağır Yük Vinçlerinden (HLL) birisi kullanılarak, dünyanın en uzun asma köprüsü olacak köprüde 318 metre yüksekliğe dünyanın en ağır parçasını (155 t) kaldırma işlemi gerçekleştirildi.

Su seviyesinden 328 metre yükseğe konumlandırılmış M2480D vinçle, 155 tonluk üst kirişin (UCB) deniz seviyesinden 318 metre yüksekteki konumuna kaldırılması yaklaşık 30 dakika sürmüştü.

Çanakkale Boğazı'nın Asya yakasına asma köprünün orta kısmının montajında, 7 Haziran 2020 Pazar gece yarısı kaldırma operasyonun gerçekleştirilmesi ile köprünün yapımında önemli bir kilometre taşı geçilmiş oldu. Avrupa yakası da 24 saat sonra tamamlandı ve son merkez parçalar 8 Haziran 2020 Pazartesi günü 318m nihai yükseklikte Köprünün her iki tarafına monte edilmişti.

Dünya rekoru kıran kaldırma operasyonun mümkün kılan mühendislik çözümü, DLSY'nin (Daelim – Limak – SK E&C – Yapi Merkezi) 2017 yılında dünyanın önde gelen kaldırma şirketlerinden bazılarının katıldığı rekabetçi bir ihale süreci sonrasında Marr Contracting International'a kaldırma ihalesini vermesinin nedenlerinden bir tanesiydi.

Epeyce zorladı.

Marr ekibi, DLSY proje ekibiyle birlikte, daha küçük bileşenleri tek tek kaldırma ve daha sonra yerinde kaynak yapma gibi daha geleneksel bir yaklaşım yerine, M2480D HLL vincin daha ağır modüler bileşenleri kaldırma kapasitesini kullanan bir kaldırma yöntemi geliştirme üzerinde çalıştı.

Marr'ın M2480D vinçlerinden iki tanesi geçen yıldan beri şantiyede köprünün 318 metre yüksekliğindeki kulelerini inşa ediyor ve daha büyük parçaların daha az sayıda kaldırma operasyonuyla kaldırılması sayesinde, kaldırma çözümü daha az şantiye temelli faaliyet ve daha yüksek şantiye emniyetiyle inşaat programını kısalttı. Proje Müdür Yardımcısı Alper Alemdaroğlu'na göre DLSY Ortak Girişimi, Köprüyü nasıl inşa etmek istediklerine dair vizyonlarını gerçeğe dönüştürmek için alışılmışın dışında düşünebilen ağır yük kaldırma ortağı istiyordu.

Alemdaroğlu konuyla ilgili olarak "The Men From Marr’s, bu ölçekteki projelerde ağır yük kaldırma stratejileri geliştirmede teknik yeterlilik ve yenilikçi düşünme konusunda bir üne sahiptir, ancak bizi en çok etkileyen, inşaat metodolojimize ve programımıza uygun bir çözüm bulmaya yönelik işbirlikçi yaklaşımları ve daha sonra bunu teslim etmeleri oldu ”şeklinde konuştu.

Marr ile Ortak Girişim ortakları arasında güçlü çalışma ilişkisinin ve uyumun projenin bugüne kadarki başarısının anahtarı olduğunu vurgulayan Marr Contracting genel müdürü Simon Marr  “DLSY ne istediklerini biliyordu ve aynı zamanda, geleneksel olmayan bir ağır yük kaldırma çözümüne de açıktı. İnşaat uzmanları olarak Ortak Girişim ortakları, ağır yük kaldırma konusundaki uzmanlığımıza saygı duydular ve birlikte projenin kule aşamasını rekor sürede inşa edebildik”.

"M2480D HLL vinçlerimizin benzersiz kaldırma kapasitesi, bu proje için bir oyun değiştirici oldu ve endüstrimizin köprülerin nasıl inşa edilebileceğine bakışını ve diğer birçok büyük ölçekli projeyi de potansiyel olarak değiştirecek. Metro tren istasyonları, veri merkezleri, büyük ticari inşaatlar, enerji inşaatı ve çalışma rafinerileri gibi diğer projelerin inşasındaki metodolojiye meydan okumak için aynı düşünme şeklini kullanıyoruz ”şeklinde konuştu.

Rekor kıran kaldırış, The Men From Marr'ın bu uluslaşma projesinin yapımında tamamladığı bir dizi mühendislik başarısından biridir. Kasım 2019'da, bir kuru havuzda tam olarak monte edildikten sonra, Marr'ın her biri 600 ton ağırlığındaki M2480D HLL vinçlerinden ikisi,  yüzer bir vinçle komple ünite olarak kaldırıldı ve Çanakkale Boğazı'nın ortasındaki köprü kulesi temeline bir kilometre taşındı ve bir günlük bir operasyonla başarıyla montajı yapıldı.

Türk-Kore konsorsiyumu ÇOK A.Ş.'nin kurduğu anonim şirketin CEO'su Mustafa Tanrıverdi, “Ortak girişimin ortağı olan 4 şirket (Türkiye'den Limak ve Yapı Merkezi, Güney Kore'den Daelim ve SK E&C) dünya çapında çeşitli projelerde çalışmaktan edindikleri teknik uzmanlıklarını projenin tüm aşamalarına aktararak projeye katkıda bulunuyorlar. Türkiye ile Avustralya arasındaki böylesine güçlü tarihsel bağlarla, bu önemli uluslaşma projesine uzmanlıkları ve yenilikçi düşünceleriyle katkıda bulunan Avustralyalı bir ekibe sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Proje hakkında

1915 Çanakkale Köprüsü, tamamlandığında toplam 4.608 metre köprü uzunluğu, 2.023 metre orta açıklık ve toplam 318 metre köprü kulesi yüksekliği ile dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü olarak dünya mühendislik tarihindeki yerini alacak.

Köprü, Türkiye'nin Avrupa yakasındaki Gelibolu (Gelibolu) ilçesi ile Asya yakasındaki Lapseki ilçesini birbirine bağlayarak, yerel toplum için güçlendirilmiş ekonomik potansiyel ve sosyal bağların yanı sıra bölgeye daha hızlı ve daha uygun maliyetli yük taşımacılığı anlamına gelecek ve İstanbul Boğazı geçişine alternatif yeni bir ağır transit rotası sunacak.

The Men From Marr'ın proje üzerindeki çalışması Aralık 2020 / Ocak 2021 tarihinde tamamlanacak. Köprünün 18 Mart 2022 tarihinde açılması öngörülmektedir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.