Ercan Premiks
Facebook Twitter

Lityum İyon Akülü Forkliftlerdeki Hızlı Büyüme

Akü değişimlerinin ve akü odalarının ortadan kaldırılması gibi avantajlar sağlayan DC'ler için Li-ion seçenekleri genişlese bile, uygun, düzenli bakım, herhangi bir elektrikli forkliftin performans vermesine yardımcı olacaktır.
Bu haber 2021-02-16 16:28:51 eklenmiş ve 44 kez görüntülenmiştir.

 

Elektrikli forklift söz konusu olduğunda, en büyük trend lityum iyon (Li-ion) akülerle çalışan forkliftlerdeki hızlı büyümedir. Analistler yalnızca Li-ion ile çalışan üniteler açısından güçlü bir büyüme öngörmekle kalmıyor, aynı zamanda forklift OEM'leri, enerji yoğunluğu ve küçük bir form faktörü ile Li-iyon'u fırsat şarjı için uygun hale getiren  hızlı şarj gibi Li-iyon özelliklerinden yararlanmak için tasarlanmış daha fazla model geliştiriyor.

2028 yılında forkliftler %75 Li-ion akülü olacak

Analiz şirketi Interact Analysis'e göre, 2028 yılı itibariye satılan elektrikli forkliftlerin çoğu Li-iyonlu olacak ve tüm güç kaynakları açısından 2020 yılına göre %16.2 artışla piyasanın %47.3'üne sahip olacaktır. Interact ayrıca, dünya genelinde Sınıf 3 pazarının 2028 yılı itibariyle %75'inin Li-iyon akülü forkliftler olacağını ve bunların çoğunun da Çin pazarında olacağını tahmin etmektedir. Analiz şirketi, Li-iyon güç kaynağının daha yüksek bir başlangıç fiyatına taşınırken, büyümenin üstün enerji yoğunluğu, çevrim ömrü, verimlilik, düşük bakım ve daha kısa şarj gibi avantajlarla destekleneceğine dikkat çekiyor.

Bazı forklift  imalatçıları , Li-iyon için tasarlanmış elektrikli forkliftlerini piyasaya sürdü. Genel olarak bu tasarımlar, daha küçük bir pil paketinin getirdiği ek alandan yararlanmak için yeniden tasarlanmış bir kabin düzenine sahiptir ve farklı pil boyutuna ve bunun dengeyi nasıl etkilediğine bağlı olarak gelişmiş görüş, ergonomi ve stabilite açısından başka değişiklikler içermektedir.

Mitsubishi Logisnext Americas gelişen teknolojiler ürün pazarlama müdürü Jenna Reed, Bir Li-ion akü ile birçok geleneksel elektrikli forklifti çalıştırmak mümkün olsa da, değişimin aracın stabilitesini veya güvenliğini olumsuz bir şekilde etkilemediğinden emin olmak için forklift OEM veya bayisine danışmanın en iyi çözüm olduğunu söylüyor. Li-iyon için tasarlanmış forklift modelleri söz konusu olduğunda kullanıcı kuruluşlarının da artan seçenekleri olduğunu ekliyor.

Yeni forklift tasarımlarının önü açılıyor

Reed şu şekilde devam ediyor: "Tüketici elektroniği alanında gördüğümüz gibi, ürünler büyük, daha hacimli pillerden daha hafif, daha küçük ve enerji yoğun lityum iyona geçerken, bu ürünlerin tasarımı da değişiyor" “Lityum iyon aküler belirli bir şekille sınırlandırılmadığından, forkliftlerin artık bir akü kutusu etrafında tasarlanmasına gerek kalmayacak. Bu da yeni forklift tasarımlarının ve olanaklarının önünü açıyor."

Örneğin, Jungheinrich ETV216i gibi Li-iyon modeller, daha iyi operatör ergonomisi ve görüş için operatör kabininde daha fazla alan yaratırken, aynı zamanda aracı kompakt ve dengeli hale getiriyor. Bazı Li-iyon forkliftler ayrıca enerji verimliliğini daha da artırmak için rejeneratif frenleme özelliğine sahiptir.

Li-iyon aküler , geleneksel kurşun asit akülere  göre çok daha hızlı şarj edildiğinden, Li-iyon ile çalışan üniteler fırsat şarjı sayesinde bir vardiya sırasında durup pilleri değiştirmeye gerek kalmadan haftanın 7 günü 24 saat çalışabilir.

Bu, yalnızca akü değiştirme görevlerini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda DC'lerde bir akü odası oluşturması için gereken alanı serbest bırakır. Sektörde müşteri konsantrasyonlarına yakın konumlandırılmış daha küçük gerçekleştirme merkezlerine doğru bir eğilim olduğundan, Li-iyon'un bu yerden tasarruf sağlayan doğası, bu akülerin benimsenmesini artırmalıdır.

Bunun da ötesinde, bu aküler sabit voltajı korurlar ve aküye su ekleme gibi eylemlere gerek kalmaz. Genel olarak Reed, kullanıcıların Li-iyon'un toplam sahip olma maliyetini değerlendirmeleri ve filolarını genişletirken veya eski elektrikli forkliftleri emekliye ayırırken onları yakından incelemelerini tavsiye ediyor ve "Entegre bir lityum iyon aküye sahip olmanın getirdiği tüm faydalar ve avantajlarla birlikte, entegre lityum iyon akülere sahip daha fazla forklift görmeyi umuyorum." sözleriyle devam ediyor.

Reed, kurşun asitle çalışan elektrikli forkliftlerin, birçok DC için yıllarca iyi seçenekler olmaya devam edecek kanıtlanmış seçenekler olduğunu ekliyor. Bununla birlikte, Li-iyon ile ilgili bir sorun olmayan uygun akü su ekleme aralıkları ve prosedürlerinin oluşturulması söz konusu olduğunda ek bakım uygulamaları gerektirmektedirler.

Hiçbir elektrikli forklift türü, hatta bir Li-iyon modeli bile tamamen bakım gerektirmez nitelikte değildir ve bu nedenle kabloların ve bağlantıların görsel kontrollerini yapmak iyi bir uygulamadır. Reed, bir operasyonun aynı zamanda, kullanılacağı görevler için doğru forklift tipini seçme ve forkliftleri, zemindeki malzemeleri itmek veya dürtmek ya da römorkları çekmek için kullanmak gibi ilk etapta tasarlanmadıkları işler için asla kullanmama gibi adımlarla daha uzun ömürlü, daha yüksek enerji verimli bir filoya ulaşabileceğini belirtiyor.

Reed, forklift telematiği, akü yönetim sistemleri veya bazı yeni forkliftlerdeki özelleştirilmiş performans özelliklerini (hız gibi) bireysel operatörlerin eğitim seviyesine veya tercihlerine göre programlayabilme yeteneği gibi çözümlerin elektrikli forklift performansına daha da yardımcı olabileceğini, ancak bunların uygun şekilde bakım yapılmasına dayandığını söylüyor ve şunları ekliyor:

"Herhangi bir filo sahibinin enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için yapabileceği en önemli eylemlerden bazıları, ekipmanlarının bakım ve servis işlemlerini düzenli olarak yaptırmaktır." "Bir forklifte yerleştirilen enerji kaynağı ne olursa olsun, uygun ekipman bakımı çok önemlidir."

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.