Ercan Premiks
Facebook Twitter

Mars Logistics – NexSys Core ve NexSys Pure Kuru Tip Akü Projesi

Mars Logistics, EnerSys®‘in NexSys TPPL teknolojili aküleriyle, depo operasyonlarındaki üretkenliği ve güvenliği artırıyor.
Bu haber 2020-12-13 14:26:15 eklenmiş ve 123 kez görüntülenmiştir.

 

Mars Logistics , toplamda 1.500’ün üzerinde profesyonel çalışanıyla merkezi İstanbul Güneşli'de olmak üzere Hadımköy, Tuzla, Tepeören, Esenyurt, Kocaeli, Bursa, İzmir, Manisa, Adana, Ankara, Eskişehir, Mersin, İskenderun, İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda, yurtdışında ise Barselona, Madrid, Irun, Lüksemburg, Trieste, Guangzhou ve Shanghai'da şubeleri bulunan kara, hava, deniz, fuar ve etkinlik lojistiği, demiryolu nakliyesi, gümrükleme, sigorta ve lojistik hizmetlerinin kusursuz olarak sunulduğu, sektöre sayısız yenilikler getirmiş olan kurumsal bir lojistik firmasıdır.

Mars Logistics  bu kusursuz hizmetin sürdürülebilirliği için forklift ve depo ekipmanlarında “Gerçek Lithium Alternatifi” NexSys aküleri kullanıyor. Nexsys aküler TPPL (Thin Plate Pure Lead) bakım gerektirmeyen kuru tip akülerdir.  Yedek akü kullanılmayan ve akü değişimine gerek duyulmayan bu teknoloji sayesinde zaman ve iş gücü ve maliyet tasarrufu sağlanıyor.

Nexsys aküler 3 vardiya çalışılan Mars Logistics  depo operasyonlarında, fırsat şarjına uygun kimyasal yapısı ile operasyonel verimliliğini zirveye çıkarıyor. NexSys Core akülerini kullanan Mars Logistics  son yatırımlarında karbon takviyeli, yüksek döngü sayısına sahip uzun ömürlü NexSys Pure akülerini tercih etti.

Beklenti ve Hedefler

 • Lojistik merkezlerinde kullandıkları ekipmanlarda yedek akü ihtiyacını ortadan kaldırarak tek bir akü ile vardiyalı çalışmayı sağlamak
 • Akü bakımları için ekstra personel istihdamını ortadan kaldırmak
 • Depo içerisinde şarj odası alan ihtiyacını ortadan kaldırarak yeni depolama alanları yaratmak
 • Akü değişim ihtiyacını tamamen ortadan kaldırarak işçi sağlığı ve iş güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmak
 • Akü kullanım ömrünü uzatmak
 • Enerji tasarrufu sağlamak
 • Yeni nesil HF şarj cihazları ile yüksek enerji verimliliği sağlamak
 • Maliyetleri düşürmek ve yapılan yatırımın karşılığını kısa sürede geri kazanmak

Seçim Aşaması

Yeni yatırımlarında performans beklentilerini karşılayacak ve operasyonel verimliliği artırabilecek bir akü teknolojisi arayışında olan Mars Logistics  TPPL teknolojisine adım atmaya karar verdi. Tüm maliyetler göz önünde bulundurulduğunda önerilen performans ile ihtiyaçlar arasında en iyi dengeyi sağlayabilecek akü ve redresör teknolojisine sahip NexSys ürünlerini tercih ettiler.

NexSys ürünlerini tercih etmelerinin bir başka nedeni de geleneksel sulu tip akülerin bakım zorluğundan ve maliyetlerinden kurtulmak istemeleriydi. Böylece yedek akü ihtiyacını da ortadan kaldırılarak, zaman ve alan tasarrufu da sağlanacaktı.

Kullanılan Çözüm

Kurşun asit akümülatörlerin yeni nesli olarak tanımlanan TPPL (İnce Plakalı Saf Kurşun aküler) 2007 yılından itibaren EnerSys tarafından Traksiyoner akü pazarı için üretilmeye başlandı. Bu teknoloji material handling ekipmanları ve otonom araçlar için dünya genelinde birçok önemli müşteride kanıtlandı ve teknoloji dönüşüm süreci içerisinde önemli bir konuma ulaştı.

İstif makinelerinde sıkça rastlanan akülerin düzenli şarj edilememesi, akü değiştirme için zamanlarının planlanamaması, gün sonunda mesailerin uzaması, yüksek enerji maliyetleri, gibi kronik hale gelmiş olan sorunlar NexSys akülerle çözülebilmektedir.

EnerSys’in TPPL teknolojisi ile ürettiği Nexsys CORE ve Nexsys PURE aküler, yedek akü olmaksızın kullanım ve gerçek Lithium alternatifi olma konseptiyle her türlü uygulamayı destekleyebilmektedir. İster hafif ve orta yoğunlukta isterse ağır hizmet koşullarında NexSys aküler işletmelerin ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılar.

NexSys CORE ve NexSys PURE, %35’e kadar yüksek enerji verimliliği sunar. Sıfır akü değiştirme (Zero Battery Change) uygulamaları için tercih edilmeye başlayan NexSys aküler geleneksel sulu akülerin aksine, esnek çalışmaya izin vermekle kalmayıp aynı zamanda hızlı şarj avantajı da sunmaktadır.

NexSys Core ve NexSys Pure aküler NexSys+ redresörleri ile birlikte kullanılmaktadır. Bu redresörler modüler yapısı gereği hem daha az yer kaplamakta hem de çalışma esnekliği sağlamaktadır. NexSys+ şarj üniteleri IQ özelliği sayesinde akü ile haberleşmekte böylece şarj profilini akünün son durumuna göre ayarlayabilmektedir. Bu özellik, akülerin beklenen ömürlerinin uzamasını ve yüksek enerji verimliliği elde edilmesini sağlamaktadır.

NexSys CORE ve NexSys PURE aküler ile birlikte sunulan Wi-IQ akü izleme adaptörü, akü filosunun kontrol edilmesine, operasyonun ölçülebilmesi ve optimize edilmesine olanak sağlamaktadır. Böylece büyük masraflara yol açabilecek hasar riskleri ortadan kaldırılır. Akü ve filo yönetim raporları sayesinde işletmeler envanterlerinde ciddi yer tutan akülerinden maksimum faydayı elde ederler. Wi-IQ cihazları aynı zamanda ENS Connect isimli mobil uygulama tarafından kolaylıkla gerçek ve geçmiş zamanlı olarak takip edilebilmekte ve akülerle ilgili bilinmezliği ortadan kaldırmaktadır. TPPL aküler Li-ion akülerin geri dönüşüm zorluklarının aksine kolayca ve neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir. Li-ion akülerin imha ederken kullanıcılara ek maliyetler çıkartabilirken, TPPL NexSys akülerin kolay geri dönüşümü ile şirketler gelir elde edebilmekteler.

NexSys Kullanılarak Elde Edilen Kazançlar

 • İşletmelerde akünün şarj edilebilmesini kısıtlayan zaman ve yer problemleri bu teknoloji sayesinde aşılmıştır. Araçların kullanımı için gereken güç sürekli hazır ve ulaşılabilir duruma gelmiştir.
 • Yedek akü kullanıma ihtiyaç olmadığı için zaman ve yer tasarrufu sağlanmıştır
 • Akü değişiminden kaynaklı oluşabilecek riskler ortadan kaldırılmış, iş güvenliği kalitesi artırılmıştır.
 • Kullanım ve bakım aşamasında asit taşması/dökülmesi gibi riskler ortadan kaldırılmış, güvenli ve temiz bir çalışma alanı sağlanmıştır.
 • Şarj odası ihtiyacı ortadan kaldırılarak depolarda asıl faaliyet için ekstra alan sağlanmıştır.
 • Akü takip cihazları (Wi-IQ) ve mobil uygulama ile akülerin kullanım verisi ulaşılabilir hale getirilmiştir.
 • Operasyonel süreçlerde hız ve verimlilik sağlanmıştır.

Gelecek Planları

Mars Logistics  tüm lojistik merkezlerinde geleneksel sulu tip aküleri ve akü değişim işlemini ortadan kaldırmayı ve bakım gerektirmeyen NexSys aküleri kullanmayı planlıyor. Bu aküler ile birlikte şarj ünitelerini de yeni nesil yüksek frekanslı redresörlerle değiştirip enerji tasarrufunu yüksek seviyelere çıkarmayı amaçlıyor. Ayrıca öngörülmeyen maliyetleri minimize ederek, operasyonel süreçlerini uçtan uca, hızlı ve güvenli yönetebilmelerine olanak sağlayan uzaktan izleme konseptinden faydalanmaya devam etmeyi planlıyor.

"Mars Logistics  sektörün en yenilikçi ve teknolojiyi takip eden firmalarındandır. Bu nitelikleri sayesinde 4 yıl önce yeni depo merkezlerinde kullanacakları akü teknolojisinde NexSys kullanmaya karar verdiler. Enerji depolama ve kullanma süreçleri her sektörde olduğu gibi material handling sektöründe de özel dinamikler barındırıyor. Bu sektördeki kullanıcılar için enerji depolamada, maliyet ve zaman yönetimi konuları yüksek önem taşıyor.

EnerSys olarak biz tüm sektörlerde kullanılan aküleri, “çok bilinmeyenli bir kara kutu” olmaktan çıkararak ölçülebilen, öngörülebilen ve yönetilebilen ekipmanlar kategorisine taşıyoruz. Böylece Mars Logistics , farklı lokasyonlarında bulunan akülerini, herhangi bir ilave ekipmana ihtiyaç duymadan ENS Connect cep telefon uygulaması ile takip edebilmekte.

Ayrıca yakın zamanda Bulut teknolojisi tabanlı XINX akü yönetim sistemine adım atarak mevcut verilere uzaktan erişme ve analiz edebilme olanağına da sahip olacaklar. Nexsys ürünleri sayesinde 4 yıldır akü kullanımlarında sorun yaşamayan Mars Logistics , bu özellikler sayesinde akü kullanım ömürlerini arttırıp, operasyonel maliyetlerini büyük ölçüde düşürmüş olacak."

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.