Ercan Premiks
Facebook Twitter

Esan Akü, Yerli Üretim Hedefi İle Endüstriyel Akü Sektörüne Giriş Yaptı…

Türkiye’nin en önemli akü üreticileri arasında yer alan Esan Akü, 2020 yılı başı itibariyle, endüstriyel akü pazarına oldukça hızlı bir giriş yaparak, sektörde ses getiren adımlar atmaya başladı.
Bu haber 2020-10-17 00:53:57 eklenmiş ve 421 kez görüntülenmiştir.

 

Son teknolojiler ile donatılmış modern, “Otomotiv Aküsü “üretim tesislerinin bulunduğu Kocaeli Dilovası yerleşkesinde, ek yatırımları ile yeni Endüstriyel Akü Fabrikası’nın kurulum çalışmalarını da başlatan Esan Akü, aynı zamanda Endüstriyel Akü sektörünün en önemli ve tecrübeli isimlerinin başında gelen Barbaros Kılıç’ı  Endüstriyel Akü Grubu’nun başına getirerek, bu alanda oldukça iddialı olduğunu gösteriyor.

Halihazırda Türkiye’nin 4 büyük akü üreticisinden biri olan ve 5 yıllık süreç içerisinde ürettiği tüm akü gruplarında pazar lideri olmayı hedefleyen Esan Akü’yü, sektörümüzdeki yatırımları ile birlikte Material Handling Dergisi olarak biz de Barbaros Kılıç Bey’den sizin için dinledik…

Sektörün deneyimli isimlerinden birisi olarak önce yeni işiniz hayırlı olsun. Sektörde tanınan birisiniz ama yine de kısaca kendinizden bahsederseniz memnun olurum.

1983 İstanbul Kadıköy Doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezunum. Evliyim ve 8 yaşında bir kız evlat babasıyım. Profesyonel iş hayatımın son 13 yılı, Forklift ve İstifleme sektöründe geçmiş durumda. Akü şarj cihazı satışları ile başlayan serüvenim, daha sonra forklift ve depo içi ekipman kiralama operasyonlarının yönetimi ve daha sonra da, traksiyoner akülerin ithal edilip, sektörün hizmetine sunulması yönetimleri ile devam etti. Bu süre zarfında, sektörün en önemli oyuncuları olan değerli firmalarda görevler alarak,

hem kendimi geliştirme fırsatı elde ederken, hem de sektörümüze üst kalite ürün ve hizmetleri sunabilme imkanları yakalamış bulunuyorum. Özellikle yaklaşık son 9 yılı, traksiyoner aküler üzerine gelişen uzmanlığımı, bugün artık Türkiye’nin en büyük akü üreticilerinden biri olan Esan Akü ailesi altında devam ettirmeye başlamış bulunuyorum.

Peki, bizlere Esan Akü firması hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Esan Akü ailesine ilk geldiğimde, tanıdığımdan daha da büyük, önemli tarihi geçmişi olan ve her geçen gün çok daha hızlı büyüyen bir üretici firma ile karşılaştığımı fark ettim.

Öncelikle, kısa kısa bazı bilgiler vermem gerekirse, 1978 yılında İstanbul Maslak’ta kurulmuş ve 42 yıllık geçmişe sahip olan Esan Akü, 2016 yılında bugünkü modern üretim tesislerine taşındıktan sonra, yılda 2.500.000 adet üretim kapasitesine ulaşmıştır. Bugün Türkiye’ nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu ve yine Türkiye’ nin ilk 1000 ihracatçı firması arasında yer alarak çok önemli başarılara imza atmış bulunmaktadır. Bunun dışında, AKÜDER’in 1 numaralı ve kurucu üyesi olan firmamız, “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi”, “ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” ve “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi” belgelerine sahip olmanın yanı sıra, “ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Kalite Yönetim Sistemi” belgesine de sahip olarak, müşteri odaklı hizmet anlayışını tüm sektöre kanıtlamış bulunmaktadır.

2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescil edilen Esan Akü, Endüstri 4.0 hedefi doğrultusunda, üretim hatlarında oluşturduğu akıllı üretim sistemleri, robot ve otomasyon sistemleri, yüksek teknoloji ürünü şarj sistemleri ve özel tasarım makinaları ile sektöründe öncü bir konuma gelmiştir. Mottosu, “Pozitif Enerji” olan Esan akü, bugün hizmet vermekte olduğu otomotiv ve endüstriyel akü sektörlerinin tamamında, 5 yıl içerisinde sektör lideri olma hedefi ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Starter akü sektöründe ülkemizde önemli bir konuma sahip olan Esan Akü firmasının Traksiyoner akü sektörüne giriş çalışmalarını bizlere anlatır mısınız? Esan Akü bu konuda nasıl bir yapılanma içerisindedir?

Evet, otomotiv sektöründe, üretiminin %75’ini 65’in üzerinde ülkeye ihraç ederek çok önemli bir konuma ulaşmış olan Esan Akü, 2020 yılı başı itibari ile Endüstriyel Akü sektörüne adım atarak, bu alanda da kısa zaman içerisinde söz sahibi olmak için çalışmalarını başlatmış bulunmaktadır.

Bu konuda, ilk adımlarımızı, Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri konumunda olan çözüm ortağımız ile yaptığımız özel bir anlaşma neticesinde, akülerimizi yurt dışında ürettirerek atmış bulunuyoruz. Akülerimiz, çözüm ortağımız tarafından Esan markası ile üretilmekte olup, tamamen orijinal şekilleri ile değerli müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Buradaki en önemli husus, yurt dışından hücre tedariki yaparak, Türkiye’deki montaj işçiliğinden kaçınmış olmamızdır. Bunu neden özellikle söylüyorum, maliyetleri düşürmek adına, yurt dışından hücre ithal edip, uluslararası normlara tam anlamı ile sahip olmayan kasa imalatları yaptırıp, basit yöntemler ile akü montajından kaçınarak, olası arıza sıklıklarının ve müşteri memnuniyetsizliklerinin önüne geçmiş bulunuyoruz.

Asıl hedefimiz ise mevcut fabrika lokasyonumuzda, şu an inşası devam eden Endüstriyel Akü üretim tesisimizde dünyadaki son teknolojileri kullanarak, maksimum 2 yıl içerisinde tamamen yerli ve milli traksiyoner forklift akülerimizin üretimini yapar hale gelmektir.

Bugün tedarik ettiğimiz akülerde, dikkat ettiğimiz bu hassas ayrıntılar ile bu işte ne kadar üst kaliteyi hedeflediğimizi müşterilerimize ispatlamak istiyoruz. Bu nedenle de, şu an için tamamen Avrupa üretimi olan ve kusursuz işçiliğe sahip Esan Traksiyoner Akülerimizi, sektörün hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Bununla birlikte, yurt dışından gelen akülerimizi, garanti belgelerini ve kullanım kılavuzu çantalarını, ince detaylarda farklılaşmamızı sağlayacak olan, basit ve kullanışlı müşteri bilinçlendirme yönergelerimizi akülerimize yerleştirdikten sonra müşterilerimize sevk etmeye özen gösteriyoruz.

Ayrıca rakiplerimizden farklı olarak, akülerde saf su ilave edilmesi gereken zamanı işaret eden led seviye gösterge sistemini akülerimizde standart donanım olarak sunuyoruz. Esan Akü’nün Traksiyoner Akü pazarına ne kadar iddialı girdiğinin en önemli kanıtlarından biri de, ciddi stok yatırımı yapıyor olmasıdır.

Şu anda sektörde en hızlı hareket gören akü tiplerini stoklarında bulundurmaya özen gösteren firmamız, aynı zamanda stoklarında olmayan aküleri 4 – 6 hafta arasında müşterilerine tedarik edebilecek proaktif yapıya sahiptir. Şahsım olarak da yaklaşık 10 ay önce başlayan bu büyük projenin yönetimine 1,5 ay öncesinde katılarak, yeni ama hızlı başlayan bu sürecin daha fazla ivmelenmesi için önemli çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Tabi burada, sektöre daha önce girmiş ya da yeni giren firmaların birçoğuna göre en önemli avantajımız, hali hazırda çok önemli bir akü üreticisi olmamız ve tüm Türkiye’de yaygın, oturmuş bir bayi organizasyon yapımızın bulunuyor olması diyebilirim.

Açıkçası göreve 1,5 ay önce başlamış olmama rağmen, Türkiye çapında karşılaştığımız ilgi ve talep beklediğimin kat kat üzerinde diyebilirim. Esan Akü, marka gücü ve kurulan yapıdaki tüm profesyonellerin üst düzey sektör tecrübesi, bu önemli projenin Türkiye’de yakın zamanda nasıl bir ses getiriyor olacağını tüm sektöre ispatlıyor olacaktır.

Basit bir örnek vermem gerekirse karşılaştığımız talep o kadar fazla ki; mevcut stoklarımızın dışında yeni stoklarımız için ürettirdiğimiz ve gelmekte olan konteynırlarda yer alan akülerimiz daha yolda iken satılmış oluyor. Dürüst olmak gerekirse, bu da bizleri hem çok memnun ediyor hem de bu işte neleri başarıyor olacağımızı bizlere bugünden işaret ediyor diyebilirim.

Yerli ve ithal markaların bulunduğu Türkiye Traksiyoner Akü piyasasında Esan akü olarak yüzde kaçlık bir pay hedefliyorsunuz?

Açıkçası bu konuda öncelikle şunu söylemek isterim ki, daha önce bu sektörde ithal bir akünün tedarik süreçlerini yönetirken de hep söylediğim gibi, Traksiyoner Aküler Türkiye’de rahatlıkla üretilebilecek ürün gruplarıdır ve yerli üreticilerimizin bu aküleri daha fazla üretmesi gerekmektedir. Bu ürünleri, çok daha kaliteli şekilde üretebilecek alt yapıya sahip olan üreticilerimiz olmakla birlikte, ithal etmek yerine Türkiye’de üretip hem iç piyasaya tedarik etmeli, hem de yurt dışına ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlamalıyız düşüncesindeyim. Ülkemizde son yıllarda bunun tersi yönünde gelişmeler olsa da, yerli üretim konusunda adımlar atan firmalarımızın varlığı söz konusudur.

Bu adımları atan firmalardan biri olan Esan Akü’nün teklifini kabul etmemdeki ve projenin başına geçmemdeki en önemli ana neden de, yaklaşık 2 yıl içerisinde bugün ithal ederek sektörün hizmetine sunduğumuz Traksiyoner Akülerimizi, tamamen yerli ve milli olarak üretecek olmamızdır. Bu büyük projenin bir parçası olma hedefi, beni oldukça heyecanlandırmış ve heyecanlandırmaya devam etmektedir.

Bugün için ana hedefimiz, fabrikamızda üretim sürecinin başlayacağı 2 yıllık süreç içerisinde tabana yayılmak ve sektörün en önemli 3-4 oyuncusu arasına girmiş olmaktır. Fabrika üretime başladıktan sonraki hedefimiz ise, bugün için sizlere ütopik gelebilir ama kısa süre içerisinde sektör lideri haline gelmektir.

Süreç içerisinde sizlerle yapacağımız yeni röportajlarda, bunları anlatıyor olacağımıza hep birlikte şahit olacağımızı düşünüyorum.

Uzun yıllar Traksiyoner Akü sektöründesiniz bize Türkiye Traksiyoner Akü pazarının genel bir tablosunu çizebilir misiniz?

Doğrusunu söylemek gerekirse bu konuda net değerler ile ifadede bulunmak oldukça zor. Akülü ekipman satışlarının, yıllık olarak net sayılar ile ölçümlendiği gibi, aküler için yapılan net ölçümlemeler maalesef söz konusu değil.

Ancak yıllık satışı yapılan forklift ve depo için ekipman sayılarından yola çıkarak sektörün hacmi ile ilgili bir değerlendirme yapmak mümkün olabilmektedir. 2018 döviz krizi öncesi, 13.500 adetlere çıkan forklift ve depo içi ekipman satışları, kriz sonrası yarı yarıya düşüş göstermişti. Hali ile traksiyoner akü satışları da aynı paralelde ciddi düşüş gösterdi.

2020 yılında pandemi sürecinin de eklenmesi ile 2018 ve 2020 yılları arası için yüksek satış hacimlerinden bahsetmek mümkün olmasa da, daralan piyasalarda bekletilen ihtiyaçların bir noktadan sonra mecburiyet teşkil edecek olması sebebi ile pazarında yakın bir zaman sonra ivmelenerek hareketleneceğini belirtmek doğru olacaktır. Her ne kadar, 2018-2020 yılları arasında forklift ve depo içi ekipman satışlarında gerileme yaşansa da, bu süreçte müşterilerin 2. el ekipmanlarında revizyonlar yaparak süreçlerini yürütmeleri kendilerini yeni akü tedariklerine yöneltmiş ve akü satış rakamlarındaki düşüşlerin, ekipmanlarınkine göre daha az yaşanmasına neden olmuştur.

2018 öncesi, sadece forklift ve depo içi ekipman sektöründe, makine satışlarının yarısının akülü olduğunu düşündüğümüzde, satılan toplam akülü araç sayının yarısı kadar da yedek akü tedariki yapıldığını ön gördüğümüzde, yıllık olarak sadece forklift ve depo içi ekipmanlar için, 30 ile 50 milyon Euroluk bir Traksiyoner Akü tedariki yapıldığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Yeni gelişen ve gelişmekte olan akülü platform ve endüstriyel temizlik makineleri pazarları için tedarik edilen Traksiyoner Aküleri de göz ardı etmemek gerekmektedir. Bu pazar 2018-2020 yılları arasında bir miktar düşüş göstermiş olsa da, Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve artan nüfusunu göz önünde bulundurduğumuzda, krizlerden arındırılmış bakış açısı ile 10 yıl içerisinde forklift ve depo içi ekipman satışlarının 20 bin adetlere ulaşacağını ön görmek ve bu ekipmanların da %75 ininin akülü olacağını yorumlamak yanlış olmayacaktır. Bu da bize Traksiyoner Akü pazarının kısa vadede Türkiye’de 100 milyon Euro gibi bir hacme ulaşacağını, yerli üretimin bu alanda teşvik edilmesi ve yerli üreticilerimizin sayısının artması ile Türkiye’den dünyaya ihraç edilebilecek Traksiyoner Akülerin bu hacmi çok daha yüksek rakamlara ulaştırabileceğini bizlere göstermektedir.

Sizlerle yine çok güzel bir söyleşi gerçekleştirmiş olduk. Yeni Görevinizde tekrar başarılar dileyerek, son olarak söylemek isteyeceklerinizi sizlerden rica edelim…

Açıkçası yıllardan bu yana Material Handling dergisinde sizlerle birçok röportajımız, söyleşimiz söz konusu oldu. Her seferinde bizlere teveccüh gösteriyorsunuz. Başta sektöre ve biz temsilcilerine verdiğiniz tüm katkılar için, ayrıca Esan Akü ailesine bu sayınızda gösterdiğiniz ilgi için, sizlere teşekkür etmek istiyorum. Son olarak da, tüm İstifleme sektörüne, kaliteli ve etik rekabet içerisinde başarılı çalışmalar diliyorum…

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.