Ercan Premiks
Facebook Twitter

HYSTER Elektrikli Forklift Çözümleri İle Metal Endüstrisinde Maliyetler Aşağı Çekiliyor

METAL ENDÜSTRİSİNDE ÜRETİMİN HER AŞAMASINDA HYSTER GÜCÜ SİZİNLE! Hyster, sağlam ve güvenilir yapıya sahip geniş elektrikli ürün hattı ile metal üreticilerinin üretkenliğini yüksek tutarken, operasyonlarının her aşamasında hasar riskini ve diğer maliyetleri azaltmalarına yardımcı oluyor.
Bu haber 2020-10-17 00:52:09 eklenmiş ve 356 kez görüntülenmiştir.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomilerin önemli bir lokomotifi olan demir çelik endüstrisi metalin her türlüsünü işleyen çok geniş bir yelpazeye sahip. Hyster’in bu geniş endüstriye yönelik ürettiği ürünler hakkında bilgiler veren Hyster Avrupa Endüstri Müdürü Botros Hanna, "Metal işleme sadece çelik boru ve levhaları taşıyan büyük forkliftler veya sıcak dökümhane uygulamalarında çalışan sert forkliftlerden ibaret değildir" diyerek endüstrinin genişliğine işaret etti. "Akla gelebilecek hemen hemen her endüstri bir noktada bir çeşit metal ürün kullanıyor" diye konuşan Hanna, sektörün büyüklüğünün altını çizdi. Dünya çapında sayısız üretim operasyonu, alüminyum, bakır veya çinko gibi metallerin, küçük parçalardan araba parçaları gibi büyük parçalara kadar bitmiş ürünlere dönüştürüldüğüne vurgu yapan Botros Hanna, “Hyster ürün grubunun, sürecin her aşamasında bu işlemleri güvenilir bir şekilde desteklediği görülebilir” dedi.

Malzemeler Bobin Olarak Gelir

Metal işleme ile ilgili süreci anlatan Hanna, “İlk taşıma zorluğu, bir treyler üzerinde küçük metal bobinlerin teslim edilmesidir. Burada Hyster forkliftler, genellikle standart çatallarla elleçlenebilecek kadar küçük bobinlerin kamyondan indirilmesine ve depoya taşınmasına yardımcı olur” diye konuştu. Hanna, bu işlem için kullanılan yaygın bir forklift modelinin ise olası darbe hasarına karşı koruma sağlayan güçlü yan kapaklara sahip, sağlam bir şasesi olan Hyster’in 3-3.5 ton sınıfı dört tekerlekli J3.0XN veya J3.5XN elektrikli forklift modelleri olduğunu dile getirdi.

Yapılan bu işlemin önemine değinen Botros Hanna, "Bu aşamadaki hasar, metalin istenen üretimde kullanılamayacağı anlamına gelebilir ve bu da gereksiz maliyetlere yol açabilir" diye konuştu. Hanna, "Hyster J serisi forkliftler, standart olarak iyi bir denge, güçlü bir mast ve sorunsuz taşıma sağladıkları ve yüklerin sallanmasını veya hasar görmesini önlemeye yardımcı oldukları için bu operasyonlarda popülerdir" dedi.

Güvenilir ve sağlam Hyster J3.5XN elektrikli forklift, Hyster dizel forklift ile karşılaştırıldığında eşdeğer performans sunar ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanım için uygundur. Bu özellik, metal bobinleri açık bir yükleme alanından kapalı bir depoya taşımak için ideal forklift haline getirir.

Tahrik ve kaldırma için üç fazlı motor teknolojisi sayesinde, forkliftler özellikle uzun vardiyalar sırasında zorlu uygulamalar için çok uygundur. Kolayca erişilebilen bileşenler ve yerleşik tanılama da arıza süresinin azaltılmasına yardımcı olur.

Üretim Sürecinde Hyster

Metal eşya imalat uygulamalarında, bobinleri depodaki istif alanından almak ve üretim hattına götürmek için mutlaka bir Hyster çözüm seçeneği olduğunu söyleyen Hanna, bu çözüm alternatiflerinin işletme ihtiyaçlarına göre değerlendirilebileceğini kaydetti. Hanna, Hyster’in dokunmatik ekran ve kumanda kolu aracılığıyla verimli çalışma sağlayan ergonomik bir sürücü kabini ve konfor için ayarlanabilir bir direksiyon kolonuna sahip R2.5 Reach Truck modelinin tercih edilebileceği gibi, Hyster düşük, orta veya yüksek seviye sipariş toplayıcılarının da kullanılabileceğini belirtti. Depo yapısına göre elektrikli forklift seçeneğinin de tercih edilebileceğini söyleyen Hanna, seçeneklerin geni olduğunun altını çizdi.

Botros Hanna, "Uygulama hangi tip elektrikli forklifti seçerse seçsin, sıfır emisyondan yararlanacaklar. Bu da metal endüstrisindeki müşteriler için giderek daha da önemli hale gelen bir konu” şeklinde konuştu. Hanna, "Elektrikli forkliftler aynı zamanda daha sessiz çalışma eğilimindedir ve daha iyi bir depo çalışma ortamına katkıda bulunur” dedi.

Tesislerin genel anlamda işleyişi hakkında değerlendirmelerde bulunan Hanna, operasyonun bu kısmının oldukça tekrarlı olduğundan, yaya çekicileri, denge ağırlık forkliftler ve düşük seviyeli sipariş toplayıcılar gibi uygun bütçeli Hyster robotik çözümlerle uygulamaları otomatikleştirme potansiyelinin de olduğunu kaydetti. Hyster ‘Driven by Balyo’ teknolojisi, güvenilir Hyster forkliftleri robotik kontrol sistemleriyle birleştirerek verimliliği artırmaya ve hasarı azaltmaya yardımcı olacağının altını çizen Hanna, yoğun üretim hatlarının sorunsuz çalışmasını sağlarken maliyetlerin düşürüleceğini ifade etti.

Mamul Ürünlerin Taşınması

Üretim hattı ile ilgili açıklamalarına devam eden Hanna, metal bileşenler veya ürünler tamamlandığında üretim hattından bir Hyster forklift ile toplanacağını ve son kullanıcıya nakledilmek üzere kamyonlara yükleneceğini söyleyerek bitmiş ürünlerin paletler üzerinde paketlenebileceğini veya doğrudan çatallar üzerinde taşınabileceğini kaydetti.

Botros Hanna, "Bu aşamada en büyük zorluk manevra kabiliyetidir, çünkü üretim alanındaki alan ve yükleme alanı genellikle yüksek seviyededir. Üç tekerlekli Hyster elektrikli forkliftler harika bir çözüm olabilir" diye konuştu.

“Örneğin, iki ton kapasiteli J2.0XNT modeli, forkliftin dar koridorlarda ve yoğun yükleme ve boşaltma rampalarında kullanılmasına olanak tanıyan dar bir dönüş dairesi ile dönmesine yarayan Sıfır Dönüş Yarıçapı (ZTR) aksa sahiptir” şeklinde konuşan Botros Hanna sunduğu diğer avantajlara da değindi. Kompakt tasarımına rağmen, forkliftin, sürücü konforunu koruyarak üretkenliği destekleyen ve uzun vardiyalarda bile odaklanmalarına ve doğru şekilde çalışmalarına yardımcı olan ergonomik tasarımına dikkat çeken Hanna, bunun operatör için önemli bir avantaj olduğunu kaydetti.

Hyster Avrupa Endüstri Müdürü Botros Hanna, "Metal işleme operasyonlarının zorlu olabileceğini biliyoruz. Ancak, üretim ve tedarik zincirinin her aşamasında özel ihtiyaçları karşılayacak doğru forkliftleri düşük bir yatırım maliyeti ile seçerek, metal uygulamalarında hasarı azaltabilir, verimliliği artırabilir ve maliyetleri düşürebilirsiniz" şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.