Ercan Premiks
Facebook Twitter

Kalyon Holding Lojistiğe Kargoyla Giriyor

Kalyon Grubu, kargo için gereken altyapıyı kurmak üzere. Holding, bu girişimini Kalyon’un medyadaki yatırımı olan Turkuvaz üzerinden gerçekleştirecek.
Bu haber 2020-10-17 00:50:58 eklenmiş ve 423 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye’de yabancıların en fazla ilgi gösterdiği sektörler arasında loijstik ve kargo taşımacılığı da bulunuyor. Avustralya’dan Avusturya’ya, Japonya’dan Dubai’ye birçok yabancı, Türkiye’deki ağını büyütüyor ya da ülkeye satın alma ile giriyor.

İstanbul’un yeni havalimanında 135 milyon Euro’luk yeni yatırım yapan Alman DHL, Türkiye’de sıfırdan şirket kurarak büyüyen Dubai merkezli Körfez’in en büyük lojistik şirketlerinden Aramex en dikkat çekenleri. Bir de satın alma yolunu tercih eden firmalar var ki bunların sayısı hızla artıyor.

Japon devi Yusen ve Hitachi, Alman devi Kühne-Nagel, Güney Koreli CJ Group, Dubai merkezli Abraaj Capital, Avustralyalı Toll Global en dikkat çekenlerden. Hitachi, Mars Lojistik’in ana hissedarı oldu. Bir diğer Japon devi Yusen önce Türk şirketi Catoni Hava ve Deniz Taşımacılık’tan varlık alımı yaptı, ardından İnci Lojistik’in yüzde 32’sini bünyesine kattı. Türk denizcilik taşımacılığının en büyüğü olan U.N Ro-Ro. Danimarkalı DFDS’ye devredildi, Türkiye’ye 2011 yılının eylül ayında ofis açarak giren Avustralyalı Toll Group İstanbul merkezli Megatrans Uluslararası Nakliyat ile iştiraki Makro Lojistik’i satın aldı. Son 3 yılda hızla el değiştirmeler yaşayan sektörde MNG Kargo, Netlog Aras Kargo, Çaba& Misnak gibi alanının dev firmaları çoğu yerli birçok dev firma ve fonla işbirliği kararı aldı.

Avusturyalı ve Türk firmalar masada

Lojistik ve kargo taşımacılığında yeni oluşumlar ve satın almalar önümüzdeki günlerde de devam edecek. Buna yönelik iki önemli adım atılmak üzere. Avusturyalı bir dev firmanın bir Türk karayolu taşımacılığının önemli bir şirketini satın almak için görüştüğünü öğrendim. Henüz görüşmeler devam ettiği için, bu satılma süreci ile ilgili detayları önümüzdeki günlerde sizinle paylaşmak isterim.

Turkuvaz'ın altyapısını kullanmak istiyor

Bir diğer gelişme ise Kalyon Holding’in bu sektöre sıcak baktığı. İnşaat, enerji, eğitim gibi alanlarda hızla büyüyen Kalyon Holding, taşımacılık sektörüne kargo alanında adım atmayı planlıyor. Edindiğim bilgilere göre bu girişimini Kalyon’un medyadaki yatırımı olan Turkuvaz üzerinden gerçekleştirecek. İstanbul’daki 3’üncü Havalimanı’nı da inşa eden ve işleten konsorsiyumda yer alan, ayrıca yeme içme bölümlerinin kiralanmasında da söz sahibi olan Kalyon Grubu, kargo için gereken altyapıyı kurmak üzere. Turkuvaz Medya’nın dağıtım ağını da bu yatırımda kullanmak isteyen şirketin ne kadarlık bir yatırım planladığı ise henüz belli değil. Özellikle COVID-19 süreci, bizlere sağlık ve e-ticaretin olduğu kadar lojistiğin de önemini gözler önüne serdi. Global sermayesinin bu alana ilgi duyması boşuna değil. Sektör pek çok açıdan yeni yatırım ve görüşmelere daha çok ortam yaratacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.