Ercan Premiks
Facebook Twitter

Dünya Forklift Klasmanında TOP 20

Kuzey Amerika forklift pazarı, arka arkaya rekor kıran birkaç yılın ardından 2019'da hafif bir daralma yaşadı. Kuzey Amerika'daki 242.398 adetlik forklift satışı % 6,8 düşüş yaşasa da 2019 yılı Endüstriyel Forklift Birliği'nin (ITA) kayıt tutmaya başlamasından bu yana geçen yarım yüzyıldaki en iyi üçüncü yıl olmaya devam ediyor. İlk 20'nin toplam gelirleri, yıllar süren çift haneli büyümenin ardından % 2,9 arttı.
Bu haber 2020-10-17 00:35:05 eklenmiş ve 461 kez görüntülenmiştir.

 

"2020'ye girerken üzerimizde ihtiyatlı bir iyimserdik vardı" şeklinde konuşan ITA'nın şu anki başkanı ve Mitsubishi Logisnext America'da (eski adıyla Mitsubishi Caterpillar Forklift America (MCFA)) operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Jay Gusler sözlerine şu şekilde devam etti:  "2019 gibi bir yıl daha sektörümüz için harika olurdu."

Piyasa Mart ortasından önce bile düşüş eğilimindeydi, ancak Gusler 2020'nin ilk yarısında 2019'un aynı dönemine göre yalnızca % 10 azalma olduğunu söylüyor.

Şaha kalkan trendler

Pandemi dönemi endüstriyel forklift pazarı için hiç de fena geçmedi. Gusler'e göre, elektrikli forklift segmenti, daha fazla Sınıf 2 ve 3 ekipman satın alan büyük çevrimiçi perakendeciler tarafından yönlendirilen bir talep patlaması yaşadı. Bunların çoğu karantina döneminde gerekli olarak görülen ve sektörü yakalayabilmek için operasyonlarını genişletmeye çabalayan şirketlerdir.

Yılbaşından bugüne kadar satılan elektrik / içten yanmalı birimlerin oranı 2019'da 66:34 ve 2018'de 64:36 iken 73:27 oldu. "Önceki ekonomik gerilemelerde içten yanmalı segmentindeki düşüşün elektrikten daha fazla olduğunu görürdük," diyen Gusler şu şekilde devam etti: “İçten yanmalı modeller inşaatta olduğu kadar kiralama segmentinde de yaygındır ve bunların yarısı etkinlikler içindir. Nisan ayında, bu tür kiralama talepleri için musluk kapatıldı. "

Gusler, ITA'nın üreticilerden bayilere ve parça distribütörlerine kadar forklift endüstrisinin federal ve eyalet düzeyinde temel iş listelerinde yer almasını sağlamak için çalıştığını söylüyor.

"Temel işletme listeleri geliştikçe, ITA malzeme işleme endüstrisinin de dahil edilmesini sağlamak için çok çalıştı" şeklinde devam ediyor. “Herkes ülkenin ihtiyaç duyduğu bakkaliye, sağlık hizmetleri ve tıbbi malzemeleri düşünüyordu. Malzeme işleme ürünleri, tüm bu temel ürünleri ülke çapında hareket ettiren şeydir. "

Forklfit sınıfları şu şekildedir:

Sınıf 1: kalın etli dolgu veya pnömatik lastikli elektrik motorlu forkliftler

Sınıf 2: dolgu lastikli elektrikli motorlu dar koridor forkliftleri

Sınıf 3: elektrikli el transpaletleri veya dolgu lastikli el transpaletleri/sürücülü forkliftler

Sınıf 4: kapalı alanlarda sert yüzeylerde kullanıma uygun, kalın etli dolgu lastikli, içten yanmalı motorlu, sürücülü forkliftler

Sınıf 5: açık alanlarda bozuk yüzeylerde kullanıma uygun, pnömatik lastikli, içten yanmalı motorlu, sürücülü forkliftler

Sınıf 6: elektrikli veya içten yanmalı motorla çalışan, en az  450 kg çekme (kaldırma yerine) yeteneğine sahip sürücülü birimleri

Sınıf 7: neredeyse sadece dizel motorlarla çalışan pnömatik lastikli  bu üniteler engebeli araziler için uygundur ve açık alanda kullanılır.

Öncelikle bir ile beş arasındaki sınıflar, dört duvar arasında malzeme taşıma uygulamalarında kullanıldığından, Modern yalnızca tedarikçi tablomuzdakileri belirtmiştir.

Gusler, diğer trendlerin geçen yıla çok benzer olduğunu söylüyor. Daha fazla müşteri, bir filo yönetim sistemine bağlı bir tür telematik çözümüne ihtiyaç duyuyor. "Büyük bir müşterinin RFQ'sunun bir telematik sistemi gerektirmesi bir standart haline geliyor, oysa geçmişte bu eğilim yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştı" şeklinde konuşan Gusler şu şekilde devam etti: "Teknoloji daha standart ve uygun fiyatlı hale geldikçe, orta ölçekli müşterilere de ulaşacak."

Depo yönetim sistemi (WMS) entegrasyonu, daha fazla kullanıcı WMS'ye bağlı forklifte monte ekranlar ekledikçe ilerliyor. Gusler, lityum iyon ve yakıt hücreleri gibi alternatif yakıt seçeneklerinin zamanının geldiğini ekliyor. Lityumun giderek ucuzlayacağını ve her yıl daha fazla kullanılacağı söylüyor. Otonom veya yarı otonom işlevsellik elde etmek için daha fazla forklift üreticisi mevcut modelleri otomatikleştirdiği veya otomasyon şirketleriyle ortak olduğu için, otomasyon da pazarın yükselen bir bölümüdür.

Güvenlik birinci öncelik. Gusler, güvenlik ve operatör eğitim mesajını yıl boyunca pekiştirmeyi amaçlayan, ITA tarafından düzenlenen Ulusal Forklift Güvenlik Günü'nün başarısını vurguluyor. Etkinlik bu yıl, çevrimiçi olarak düzenlendi ve Washington DC'deki olağan törenlere göre daha fazla katılım sağlandığından IITA'nın Eylül ayındaki yıllık toplantısı da sanal olacak.

İlk 10

Toyota birinci sırada. Şirket, 2019'da Toyota ve Raymond markaları da dahil olmak zere 282.000 adet satarak 2018'e göre % 7'lik bir artış gerçekleştirse de, 2018'deki % 16'lık artıştan sonra gelirleri yatay seyretti. Geçen yıl aynı zamanda Toyota Industrial Equipment Manufacturing (TIEM) ve Toyota Material Handling USA'nın (TMHU), Toyota Material Handling (TMH) altında entegrasyonuna da sahne oldu.

2019'un başlarında Toyota, Hoist Liftruck'u (adı Hoist Material Handling olarak değiştirildi) satın aldı. Merkez ofisi East Chicago, Indiana'da bulunan ve 550.000 metrekarelik bir fabrikaya sahip olan Hoist, 7 ila 57 ton arasında değişen ağır hizmet tipi kalın etli dolgu lastikli ve pnömatik forkliftler, istifleyiciler, konteyner yükleyicileri ve başka ürünleri üretme konusunda yaklaşık 25 yıllık deneyime sahiptir.

2019'un sonlarında şirket, yerinde danışmanlık, çevresel destek, batarya ve alternatif enerji kaynakları, şarj cihazları ve aksesuarlar ile servis ve onarımı içeren bir paket olan Toyota Industrial Energy Solutions'ı tanıttı. Bunu, yeni lityum iyon pil seçenekleri serisinin ve 7/24 çevrimiçi parça mağazasının lansmanı takip etti.

2. sırada yer alan KION, endüstriyel forkliftlerde dünya genelindeki gelirinde % 8.2 artış, yıllık raporunda 7.173 milyar $ raporlamış olsa da, dünya genelinde satılan birim sayısında % 2.1 düşüş bildirdi. Kuzey Amerika pazarı % 7.6'lık sert bir düşüşle 266.800 adetlik satışa sahne oldu. 2018 yılında bu rakam 288.000 birimdi. KION'un Asya-Pasifik iş kolu ise 2019'da % 3,9 artış gösterdi.

Üçüncü sıradaki Jungheinrich, gelen siparişler ve satılan birimlerde benzer bir düşüşe rağmen gelirlerinde % 7'lik bir artış bildirdi ve 2018'de 121.000 olan satış 2019'da 112.900'e düştü.

Brexit'i çevreleyen belirsizliklere rağmen Avrupa, Almanya, Avusturya, İtalya ve Birleşik Krallık'taki artışlardan kaynaklanan gelirin % 87'sini oluşturdu. Yeni forklift sektörü % 6 artış gösterirken, kısa vadeli kiralama ve kullanılmış ekipman segmenti değişmedi. Satış sonrası hizmetlerden elde edilen gelir % 8 arttı ve finansal hizmetler segmenti bir önceki yılın rakamını % 20 oranında aştı.

Şirket 2019 yılında, 46 fit toplama yüksekliği ve saniyede 1,6 fit kaldırma hızına sahip yeni nesil EKS orta / yüksek seviyeli sipariş toplayıcıları da dahil olmak üzere birkaç yeni ürün piyasaya sürdü. Ayrıca Bulut tabanlı bir filo yönetimi çözümü ve yeniden tasarlanmış bir modüler Web aracını yayınladı.

Jungheinrich ayrıca bir anahtar teslim otomasyon çözümü uzmanı olan ISI Automation'ı satın aldı. Şirketin ürünleri, kurumsal kaynak planlaması ve üretim alanı arasındaki alanda Jungheinrich'in dijitalleştirme portföyünü genişletecek.

Jungheinrich ve Triathlon, JT Energy Systems'i oluşturmak için lityum iyon teknolojisi alanında ortak bir girişim başlattı. Fricke Group ile ikinci bir ortak girişim, iki şirketin bağımsız satış sonrası ve e-ticaret kanalında büyüme potansiyeli gördüğü uluslararası yedek parça satışını destekleyecek.

Mitsubishi Logisnext, bir sözcünün döviz kurundaki istenmeyen hareketlerden kaynaklandığını belirttiği gelirlerindeki hafif düşüşün ardından dördüncü sırayı korudu. Bir önceki yıl 116.000 ürün satan Şirket 2019'da 103.000 adet ürün sattı.

Mitsubishi Caterpillar Forklift America Inc.'in (MCFA) holding şirketi olan Mitsubishi Logisnext Americas Inc. (MLA), Ekipman Deposu olarak faaliyet gösteren bir ABD malzeme taşıma ekipmanı satıcısı olan Pon Material Handling NA'yı satın aldı. Satın alma, dokuz eyalette tam servise sahip malzeme taşıma operasyonlarını ekliyor. MCFA'nın şu anda Kuzey, Orta ve Güney Amerika'da 730'dan fazla lokasyonu kapsayan 110 yetkili bayisi bulunmaktadır.

Mitsubishi Logisnext, şu anda birkaç yeni ve mevcut Avrupalı modele erişime sahip bir pazar olan Kuzey Amerika'da Jungheinrich'i temsil ediyor.

Şirket, yeni Mitsubishi 2 ila 3 ton kapasiteli elektrikli kalın etli dolgu lastikli forklift serisini ve hem Cat hem de Mitsubishi'nin 1.3 ila 1.8 ton kapasiteli elektrikli kalın etli dolgu lastikli forkliftleri piyasaya sürdü. Tüm forklift yelpazesini, otomatik kılavuzlu elektrikli çekici ve otomatik yönlendirmeli orta ila yüksek seviyeli istifleyici olmak üzere iki AGV çözümü de dahil olarak yeni nesil otomasyon yeteneklerini içerecek şekilde genişletti.

Crown Equipment, gelirini % 7'lik bir artışla 3.72 milyar $ seviyesine yükseldiğini bildirerek beşinci sırada kaldı. Hyster Yale, %4 büyüme ve 3,29 milyar dolar gelirle altıncı sırayı aldı. 2018 yılında 101.900 ürün satan Şirket 2019'da 100.300 adet ürün satışına geriledi.Hyster-Yale'nin yeni ürün programları, içten yanmalı motorlu ve elektrikli forkliftleri kapsayan ürünleri içermektedir. Bu yıl şirket, yeni bir karşı dengeli forklift yelpazesini tanıttı. Ayrıca, düşük yoğunluklu müşteri uygulamalarına hizmet etmek için Hyster UT ve Yale UX markaları altında dünya genelinde piyasaya sürülen ve Çin'de Hyster-Yale Maximal tarafından üretilen bir forklift serisi de tanıtıldı. 2019'da, Kuzey Amerika pazarında yeni bir end rider ve yeni bir otomatik çatallı istif aracı piyasaya sürüldü ve bazı pazarlarda telsiz ve istifleyici global ürünler dahil olmak üzere bir dizi yeni düşük maliyetli Sınıf 3 forklift satıldı.

2020'nin başlarında Hyster-Yale, Amerika ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarları için yeni bir 3 ila 5 tonluk entegre lityum iyon motorlu forklifti piyasaya sürdü ve 2020'nin sonraki dönemlerine 7-9 tonluk bir versiyonun piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şirket, 2020 yılında Amerika pazarı için daha yeni bir çatallı istif aracı modelini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Dünya Çapında Endüstriyel Forklift İstatistikleri (WITS) organizasyonu, üç aylık ve aylık bazda forklift satışlarını istatistikleri izlemektedir ve raporu, Kuzey Amerika, Brezilya, Japonya, Kore, Avrupa ve Çin merkezli altı ticaret grubu tarafından derlenmektedir.

2019 WITS rakamlarına göre, küresel siparişler % 2, dünya genelinde sevkiyatları % 0.3 artmıştır. Yedinci sıradaki Anhui'nin gelirleri, birim satışlarda % 14'ün üzerinde artışla 152.380 adede yükselerek hafif şekilde artmıştır.

Sekizinci sıradaki Hangcha, gelirlerini yerel para biriminde % 4,9 artırmış ve bu da dolar bazında % 3,2 artışla 1,27 milyar dolara denk gelmektedir. Şirket, 2019 yılında 139.436 adet ürün satmıştır. 2019 yılında şirket, 40'tan fazla ürün serisinde yaklaşık 200 modelini yeni pazarlara tanıttı.

2019 yılında Hangcha, lityum pil kapasitesini genişletmek ve Hangzhou Manitou Machinery Equipment Co.'daki tüm Fransız hisselerini satın almak için Pengcheng New Energy'de arttırılan sermaye yatırımı dahil olmak üzere varlık edinimi ve özsermayeye 150 milyon dolar yatırım yaptı. Listemizin dokuzuncu sırasında 2019 yılında cirosunu % 4 artıran Doosan bulunmakta.

İlk 10'u tamamlayan Clark Material Handling  2019'u 783 milyon $ ile neredeyse hiç değişmemiş gelirle bitirdiğini bildirdi.

Dikkat çeken performanslar

12. sıradaki Hyundai, 2019 yılında, 2018 yılın göre düşüşle 16.515 adet ürün satmasına rağmen, Hyundai Construction Equipment (HCE) ayrıca sürücüsüz otonom forkliftler geliştiren Kore merkezli ilk şirket oldu. Şirkete göre, otonom forklift, optimum rotaları belirleyebilir ve geliştirdiği bir yönlendirme kontrol sistemi kullanılarak uzaktan kontrol edilebilir. Ayrıca araç çevresini algılayabilen, engelleri tespit edebilen ve çarpışmaları önleyebilen 2D güvenlik lazer tarayıcıları içeren bir araç kontrol sistemine sahiptir.

Combilift 6.400 adet ürün satışı, 2018'e göre %13'lük artışla 335 milyon $ gelir elde ederek 14. sıraya tırmandı. Şirketin ürün yelpazesinin satış açısından özellikle depolama sektörünün Combilift'in Aisle Master ve yüksek kapasiteli Elektrikli Transpaletlerine (PPT) ilgi gösterdiği Kuzey Amerika pazarında ciddi bir artış sergilediğini söyleyen Combilift sözcüsüne göre Şirket cironun %7'sini Ar-Ge ve inovasyona geri yatırarak politikasını devam ettirmektedir. 2019 yılında Şirket kompakt, elektrikli 4 ton kapasiteli çok yönlü forklifti olan yeni Combi-CBE modelini tanıttı.

Listemize yeni katılan LiuGong, 94 milyon dolarlık gelirle 18. sırada yer alıyor. Şirket, 2018 yılında dünya genelinde 2017 yılına göre % 18,1 artışla 10.935 endüstriyel araç satışı gerçekleştirmiş ve 2019 yılında % 12 artışla 12.262 adet satış gerçekleştirmiştir. Şirket, Amerika pazarı için tasarlanan yeni nesil Sınıf 5 pnömatik lastikli forkliftlerin yanı sıra yeni nesil Sınıf 1 ve Sınıf 4 kalın etli dolgu lastikli forkliftleri tanıttı.

19. sırada yer alan Hindistan merkezli Godrej & Boyce, 2019 yılında 3.668 adet elektrikli endüstriyel forklift satmış ve şirketten edinilen bilgiye göre Şirketin bir sonraki mali yıl öncesinde Hindistan forklift pazarının %20'sini eline geçirmesine yardımcı olması için üç tekerli elektrik forklift pazarına gözünü dikmiştir. Ürün, 24 aylık Ar-Ge çalışmalarının ardından Hindistan'da tasarlanmış ve üretilmiştir. 

Tedarikçiler nasıl sıralanır?

Modern'in yıllık en iyi 20 forklift tedarikçisi sıralamasına katılabilmek için şirketler, Endüstriyel Forklift Birliği'nin yedi forklift sınıfından en az birinde forklift üretmeli ve satmalıdır: elektrik motorlu sürücülü; elektrikli motorlu manuel transpalet; içten yanmalı motorlu; pnömatik lastikli; elektrikli ve içten yanmalı motorlu çekiciler; ve engebeli arazi forklifti.

Sıralamalar, her bir şirketin en son mali yılı boyunca dünya çapındaki elektrikli forkliftlerden elde edilen gelirlerine dayanmaktadır. Yabancı para cinsinden verilen gelir rakamları 31 Aralık 2019 kuru kullanılarak hesaplanmıştır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.