Ercan Premiks
Facebook Twitter

FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek, “Aküler de Tıpkı İnsanlar Gibi Doktora İhtiyaç Duyar”

Aküler zamanla sülfatlanarak şarj ve deşarj için gerekli kimyasal re- aksiyonu gerçekleştiremezler. Akülerinizin verimi gittikçe düşer ve ömürlerinin yarısını bile doldur- madan sizlere yeni akü alımı olarak döner.
Bu haber 2020-10-17 00:33:25 eklenmiş ve 333 kez görüntülenmiştir.

 

Zamanında tespit edilip müdahale yapılmazsa sülfatlanma artacak ve akünün kurtarılamaz olmasına yol açacaktır. Kısaca aküler tıpkı in- sanlar gibi doktora ihtiyaç duyarlar.

Ankara’da faaliyet gösteren Profesyonel akü çözüm merkezi FMS AKÜ firmasının Genel Müdürü Süleyman Şimşek, FMS akü’nün müşterilerine sağladığı avantajları, akü arızalarının nedenleri ve akü rejenerasyonu teknolojisi hakkında bilgiler verdi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

FMS Akü Kimya ve Mühendislik Hiz. Ltd. Şti. iki elektrik elektronik mühendisi ve bir kimya mühendisi olmak üzere üç girişimci mühendis tarafından ortaklaşa kurulan bir firmadır. Firmanın kuruluş amacı son yıllarda dünyada hızla gelişen ve değişen enerji sistemlerinde özellikle enerjinin depolanması konusu üzerinde faaliyet göstermektir. Özellikle ülkemizde stasyoner ve traksiyoner aküler konusunda yaklaşık %75 yurtdışına bağımlıyız. Aslına bakarsanız diğer kalan %25 oranında temel girdileri yurt dışına bağlı (kurşun, seperatör, pp vb).

Dolayısı ile kullanılan akülerin servis  ve bakımı çok önem arz etmektedir. İşte bu noktada firmamız son yıllarda dünyada hızla yaygınlaşan “BATTERY REGENERATION” sistemini Ankara’da kurarak, son teknolojik ve sistematik yöntemler ile akülerin reaktif olan plakaları ( sülfatlanmış plakaları ) Yüksek Frekanslı Pulse sistemi ile tekrar aktif hale getiriyor ve raporluyoruz. Böylelikle halen kullanılabilme potansiyeli olan aküler tekrar kullanılabilecektir.

Akü sektörü ile tanışmanız ne zaman ve nasıl oldu anlatır mısınız?

1990 yılında Yiğit Akü AŞ’de çalışmaya başladım. Üretim, Proses ve Kalite Kontrol başta olmak üzere tüm departmanlarında yaklaşık 10 yıl çalıştım. Yiğit Akü’de akü imalatı ve akülerin performans testleri (Akü kalite kontrol) konularında yeterli bilgi ve deneyimlerimi edindim. 20 yıl süre ile yurt içinde ve dışında akü sektörü ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettim. Özellikle son yıllarda yurt dışında hızla yaygınlaşan “AKÜ REJENERASYON” dikkatimi çekti ve bu sistemi Ankara’da 2019 yılında FMS Akü Kimya ve Müh. Hiz. Ltd. şirketi ile hayata geçirdik.

FMS firmasının çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Dünya’da 40 Milyar usd büyüklüğünde bir akü pazarı mevcuttur.  Arızalanan ve hurdaya gönderilen akülerin %75 oranında sülfatlaşmadan kaynaklandığı bilinmektedir. Akü Rejenerasyon Sistemi ile Sülfatlaşan aküler %60 oranında kurtarılabildiği göz önüne alınırsa boşa giden enerji ve paranın büyüklüğüne dikkatinizi çekmek isterim. İşte FMS Akü Kimya ve Müh. Hiz. Ltd teknoloji ve bilgi birikimi ile burada kendini gösteriyor.

Müşterilerinize Ne Avantajlar  sağlıyorsunuz?

İş gücü kayıplarını azaltıp verimliliği arttırıyoruz; Akü rejenerasyonu sistemimiz akü kapasitesinin  orijinal seviyesinde  tutulmasına yardımcı olur. Forklift, madencilik kamyonu veya ups gibi kesintisiz  güç gerektiren akülerde pahalı kesintilerden kaçınabilecekler.

Akü maliyetlerini düşürüyoruz;

Bir traksiyoner akünün maliyeti  1.000 - 8.000 USD’dir. Ve tipik olarak 3 ile 6 yıl içinde ömrünü doldurur. Rejenerasyon hizmetimiz sayesinde traksiyoner akülerin ömrü 6 ile 12 yıl arasında iki katına çıkar ve akü maliyetleri yarı yarıya azalır.

Akü verimliliğini ve ömrünü uzatıyoruz;

Sertleşmiş sülfat, yalıtım malzemesi  işlevi görerek  elektrik akımının akışına güçlü bir direnç sağladığı  için, aküyü tamamen şarj  etmek daha uzun sürecektir. Elektrik enerjisi ısı olarak dağıtılacak ve enerji kaybı olurken daha fazla güç tüketecektir.

Karbon ayak izini azaltıyoruz;

Bir akünün ömrünün uzatılması, akü tüketiminin azalması ve dolayısıyla çevresel faydalar anlamına gelir. Madencilik, kurşun ve diğer hammaddelerin taşınması CO2 emisyonları, ticari dağıtım için nakliye, kullanılmış akülerin geri dönüşümü vb şeyler bir akünün ömrü uzadığında azalır.

Yukarıda Rejenerasyon sisteminden bahsettiniz Rejenerasyon teknolojisi nedir?

Rejenerasyon teknolojisi yüksek frekanslı darbe teknolojisi ile sülfatlanmadan dolayı reaktif olmu  (şarj/deşarj olamayan) bir akünün, sülfatlaşmasını gideren, akünün şarj/deşarj kapasitesini ve kimyasal reaksiyonunu aktif olarak yeniden üreten, bir geri dönüşüm teknolojisidir.

Rejenerasyon teknolojisi akü ömrünü iki ile üç kat uzatan çevre dostu bir teknolojidir. Küresel ısınma, enerji kıtlığı ve çevre kirliliğinin önlenmesinin yanı sıra maliyet tasarrufuna katkıda bulunan bir atılımdır.sıra maliyet tasarrufuna  katkıda bulunan  bir atılımdır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.