Ercan Premiks
Facebook Twitter

Clark, C Serisinin Uygulama Aralığını Yeni Dizel Motor ile Genişletiyor

Clark, 5. seviye Kubota dizel motora sahip, 4 ila 8 ton yük kapasiteli C40-55sD ve C60-80D900 serisi dizel forkliftleri artık piyasaya sürüyor.
Bu haber 2020-08-09 01:45:00 eklenmiş ve 30 kez görüntülenmiştir.

 

Dizel partikül filtresi ve dizel oksidasyon katalitik konvertörü ile donatılmış Clark dizel forkliftler, dizel partikül filtresinin olmaması nedeniyle giremedikleri uygulama alanlarına artık girme imkanı buluyor.

Common rail yakıt enjeksiyonlu yeni güçlü 4 silindirli motorun, daha çevre dostu teknolojiye ek olarak şimdiye kadar kullanılan motorlara göre başka avantajları da bulunmaktadır.

Tam elektronik motor yönetimine sahip V3800-CR-TE5B Kubota motor, selefine göre sadece daha çevre dostu değil, aynı zamanda optimize edilmiş tork eğrisi ve daha ekonomik çalışma ile de beğeni toplamaktadır. Bu sayede operatörün forklifti kullanırken daha yüksek verimlilik elde etmesini sağlanmaktadır.

Düşük emisyon ve ekonomik tüketim

Egzoz gazlarının optimum şekilde filtrasyonu için Kubota, dizel oksidasyon katalizörünü (DOC) egzoz gazı devridaimi ve bir dizel partikül filtresi (DPF) ile birleştirmektedir. DOC ve DPF ile entegre egzoz gazı arıtımı sayesinde Kubota motor, 2016/1628 (AB) yönetmeliğine göre AB Seviye 5’in katı egzoz gazı standartlarını karşılamaktadır.

Seviye 3b motorlarla karşılaştırıldığında Kubota Seviye 5 motor, kurum partiküllerinin boyutunu tekrar küçültmekte ve yayılan partikül sayısını sınırlamaktadır. Ayrıca, Kubota seviye 5 motor, daha önce kullanılan dizel motora göre çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Verimlilikteki artış sayesinde operatör, yakıt tüketimi açısında yüzde 5’lik bir tasarruf elde eder. Kubota Seviye 5 motoru çalıştırmak için AdBlue gerekmemekle birlikte, sadece sülfür içeriği yüzde 0.0015’ten (15 ppm) az olan yakıt gerekmektedir.

Buna ek olarak, Kubota motor sessiz çalışmasıyla beğeni toplamaktadır. Bu amaçla üretici, soğutma sistemini optimize etmiş ve özellikle fan ve hava bölmesini gürültü oluşturma açısından revize etmiştir. Buna ek olarak, emiş havasının ön ısıtmaya tabi tutulması sayesinde kış mevsimindeki soğuk başlangıç süresi iyileştirilmiştir.

Otomatik DPF rejenerasyonu

Forklift normal şekilde çalışırken motor, çalışma sırasında duraklama yapmadan rejenerasyonun otomatik olarak gerçekleşmesi için yeterli ısıyı üretmektedir.

İlgili durma süreli rejenerasyon işlemi sadece hafif operasyonlar ve kısa çalışma süreleri için gereklidir.

Sürücü, Clark sürücü ekranı üzerinden bilgilendirilmekte ve rejenerasyon süreci boyunca görsel olarak yönlendirilmektedir. Bir rejenerasyon işlemi gerekiyorsa, dizel partikül filtresinin hasar görmesini önlemek için bu işlem hatasız olarak yapılmalıdır.

Clark, yeni Kubota dizel motorlarla birlikte klima, hız sınırlayıcı ve çeşitli egzoz varyantları gibi alışılmış seçenekleri de sunmaktadır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.