Ercan Premiks
Facebook Twitter

ENERSYS ENERJİ YÖNETİMİ Taşıma Kaldırma Ekipmanlarınızın Karlılığı Nasıl Arttırılır?

Modern depolarda elektrikli taşıma-kaldırma ekipmanları konvansiyonel akü, şarj cihazı ve akü değişim aparatları ile çalışmaktadır. Bu çalışma biçiminde optimum performans almak için ekstra maliyetler ortaya çıkmaktadır. Öncelikle bakımı yapılmış akü ve şarj cihazlarının ömürleri uzar, daha güvenilirdir ve doğrudan maliyet tasarrufu sağlar.
Bu haber 2020-08-09 01:29:48 eklenmiş ve 299 kez görüntülenmiştir.

 

Konvansiyonel sistemler gelişmiş akü yönetimi için önemli bilgi birikimi ve yatırım gerektirir. Bu sistemlerde akü çalışma verilerini anlamak ve bunlara göre hareket etmek oldukça zordur. Tüm verileri tek platformda toplamak gereklidir.

Birçok depo yöneticisi çözümlerin mevcut olmadığına veya çok pahalı olduğuna inanıyor olsa da, aslında etkili bir güç yönetim sistemi mevcuttur; elektrikli araç kullanıcılarından operatörlere ve filo yöneticilerine kadar verimlilik iyileştirmeleri ve maliyet tasarrufu yapmak için ihtiyaç duydukları bilgiler, gereksiz risk, kurulum maliyetleri veya çalışma sırasında karmaşıklık olmaksızın sunulmaktadır.

Bu makalede, akü performansını olumsuz etkileyen sorunlara ve enerji yönetim sisteminin bunları nasıl azaltabileceğine değinilmektedir. Bu tür bir sistemin, başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak için sadece sisteme sahip olmak değil, yetkin bir tedarikçiden doğru hizmet almanın önemi ve gerekliliği açıklanmaktadır.

Özet olarak enerji yönetim sistemi kullanıcılarına; karlılık, iş güvenliği, öngörülebilir maliyetler ve sürdürülebilir verimlilik sağlar.

Akü ve Şarj Cihazı Performans Sorunları

Yüksek sıcaklıkta çalışma akünün kullanım ömrünü azaltabilir, hatta arızalara neden olabilir. Yetersiz saf su ekleme, yetersiz dengeleme şarjı ve düşük performans gösteren şarj cihazları da sorunlara neden olabilir. Yetkisiz operatör inisiyatifinde kullanılması durumunda akülerin ömürlerini belirleyen cycle sayısında eşitsizlik meydana gelebilir ve bu akülerin ömürlerini dengesiz bir şekilde tamamlanmasına sebep olabilir. Tüm aküler bir zincirin halkaları gibi eşit yoğunlukta kullanılmalıdır.

Enerji Yönetimi & Filo Yönetimi

Taşıma kaldırma ekipmanlarını yaygın olarak kullanan OEM filo yönetimi sistemlerinde aracın yerini, güvenlik amaçlı şok algılamalarını ve çalışma süresi ölçümünü kapsar. Sistemde akü durumu raporlaması varsa dahi akü ile ilgili çok az bilgi içerir. Bu bağlamda daha iyi bir yaklaşım olarak enerji ve filo yönetimini tercih etmek doğru bilgi akışını sağlayacaktır.

Tek bir entegre çözüm, tüm akü teknolojileri ve şarj cihazları ile IoT kablosuz sensörler ve bulut tabanlı yazılımları birleştirir. Sistem, kolayca okunabilir raporlar sunar. PC, tablet veya akıllı telefon cihazları üzerinden erişilebilen raporlara, kullanıcılar tarafından gerçek zamanlı olarak her yerden ulaşılabilir. Veriler, her bir araca monte edilmiş bir ekran modülüne kablosuz olarak da gönderilebilir, böylece sürücüler akü durumu sorunlarını gerçek zamanlı olarak görebilirler.

 

Bu şekilde kullanım tüm taşıma kaldırma ekipmanlarının akü performanslarının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Ayrıca, tüm bir akü filosunun başarılı bir şekilde nasıl yönetileceği ve performansının nasıl optimize edileceği konusunda tavsiyeler sunar.

Enerji Yönetim Sistemi Hangi Bilgileri Sağlayabilir?

Her araç aküsüne yerleştirilmiş WiiQ akü izleme cihazları, sıcaklığı, su seviyesini, deşarj akımını, şarj akımını, hücre voltaj dengesizliğini ve şarj durumunu ölçer.

Bu veriler bulut tabanlı bir akü yönetim sistemine aktarıldığında operasyonda bulunan akülerin mevcut ve potansiyel problemlerini önceden uyararak rapor oluşturur.

Sistem, bireysel akü sorunlarını vurgulamanın yanı sıra süreç iyileştirmeye de katkıda bulunur. Optimum akü şarj sürelerini ortaya çıkararak, fazla cycle problemlerini pratik olarak ortadan kaldırılabilir; aküler daha eşit şekilde kullanılır hale gelir.

Sistem aynı zamanda hızlı ve fırsat şarj etme zamanlarını ve akü doluluk oranını (SOC) sürekli ölçmektedir.

Akülerin çalışma sürelerini, su dolum zamanlarını sürekli kontrol altında tutarak oluşması muhtemel hataları engeller.

Taşıma kaldırma ekipmanları çalışması sırasında kullanılan kWh tüketimini sürekli ölçerek, filonun genel enerji kullanım durumunu gösterir.

Sistemin Avantajları Nelerdir?

Xinx – Akü İzleme ve Takip Sistemi

Sistem akü ve şarj cihazlarının operasyonda ve şarj anında tüm verileri Wi-iQ akü izleme ve takip cihazı üzerinden bluetooth ile alarak Xinx, akü izleme ve takip yönetim sistemine aktarır. Bu veriler bulut tabanlı sistem içerisinde güvenli bir şekilde kaydedilir.

Xinx sistemi tüm hatalı kullanım ve potansiyel arıza durumlarını anlık olarak kaydederek rapor haline getirir. Ayrıca sistem sayesinde filonuzda bulunan tüm verilerin analiz edilmesi ve grafikli görsellerle tarafınıza raporlanmasını sağlar. Sistemde tarafınızca belirlenecek performans ölçüm kriterlerine göre güncelleme yapılabilir ve tüm KPI larınızı ölçümleyebilirsiniz.

ENS Connect

Cep telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile akü, şarj cihazı ve sensörlere direkt bağlanabilir ve anlık olarak ulaşmak isteyeceğiniz tüm verilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca telefonunuz ile aldığınız datayı yetkili Enersys servis personeli ile paylaşarak hızlı bir şekilde teknik destek alabilirsiniz.

Truck IQ

Truck iQ ™ akıllı akü kontrol paneli, aracınıza monte edilmiş ise operatör tüm çalışma verilerine anlık olarak ulaşabilir. Etkin görsel grafikler sayesinde operasyonunuz güvenli bir şekilde yönetilmiş olur.

Sonuç

Enerji yönetim sistemlerimizle, işletmesinin verimliliğini artırmak isteyen depo operatörlerine & yöneticilerine nasıl yardımcı olunabileceğine dair entegre çözüm önerilerimiz mevcuttur. Araçtan başlayarak bulut sistemine aktarılan süreçte, kapsamlı ve daha önce mevcut olmayan anlık akü durumu hakkında derinlemesine bilgi sağlanır.

Yönetim sistemleriyle hem akü durumu hem de operatör davranışı ile ilgili sorunları vurgulayarak, akünün çalışma süresi ve ömür beklentisi büyük ölçüde geliştirilebilir. Ayrıca, yine bu yönetim sistemi tarafından uygulamaya geçirilebilir bilgiler, üst düzey yatırım kararlarını ve yönetim süreçlerini destekler.

Sonuç olarak, akü ve şarj cihazı filoları reel kullanıma göre doğru şekilde ölçümlenip, yönetilebilir.

Daha fazla bilgi edinmek için enerji yönetimi sistemimizi takip edebilirsiniz.

https://powermanagement.enersys.com/en/

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.