Ercan Premiks
Facebook Twitter

ERDİL Grubu ROLLS ve BATER Markaları ile Türkiye Traksiyoner Akü Pazarında

Merkezi Balıkesir’de bulunan ve bir aile şirketi olarak 1965 yılında Türkiye’de akü üretimi yolculuğuna başlayan Erdil Akü firması, hafif ve ticari araç, ağır hizmet aracı aküleriyle, jel akü ve solar akülerinin yanı sıra şimdi de Kanada firması ROLLS BATTERY ve Polonya firması olan BATER marka endüstriyel akülerin Türkiye distribütörlüğünü üstlenerek Traksiyoner akü pazarına adım attı.
Bu haber 2020-08-09 01:28:26 eklenmiş ve 71 kez görüntülenmiştir.

 

“Şirket kültürümüzün odak noktasına;  “Mutlu çalışan, mutlu müşteri ve sürdürülebilir geleceği koyduk.  Bu doğrultuda temel değerlerimizi hep koruyarak üretimde teknolojiyi, kaliteyi, güvenliği, çevreyi ve insani değerleri uyum için harmanladık.” diye söze başlayan Erdil Akü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Lider Kebabçıoğlu’na  bu yeni oluşum hakkında bilgi alabilmek için sorularımızı yönelttik.

Erdil firması hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

İşletmemiz 1965 yılında Erdil Kebabçıoğlu tarafından starter akü imalatı amacıyla Balıkesir’de kurulmuştur. Şu an firmamızı 2.nesil 3 kardeş yönetmektedir. Firmamızın ürettiği starter ürünleri iç piyasada bayilerimiz kanalıyla ve fason üretim ile ayrıca ihracat pazarında 4 kıtaya sunuyoruz. Bunun yanında Afrika’da kurşun geri dönüşüm üzerine yatırımlarımız devam etmektedir.

Yıllardır akü sektöründe bulunmanıza rağmen Traksiyoner akü sektörüne  girmenize sebep olan nedenleri izah eder misiniz?

Traksiyoner akü sektörü ülkemizde her geçen yıl büyümekte. Bu büyümenin ithal akü ile karşılanamayacağı aşikar. Ülkemizde çok sayıda kaliteli akü üreten fabrikalar var. Traksiyoner akü ihtiyacının yerli üreticiler kanalıyla karşılanması gerekir. Ayrıca ülkemizin tüm kıtalara yakınlığı ve kaliteli ürün üretebilme becerisi sebebiyle starter akü ihracat potansiyeli çok fazla olan bir ülkedir. Bu başarıyı traksiyoner aküde de yakalanacağını ümit ediyoruz.

Distribütörlüğünü üstlendiğiniz ROLLS ve BATER firmaları ve ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?

ROLLS BATTERY,  ilginçtir ki Erdil Akü gibi kuruluşu çok eskilere dayanan ve bizimle aynı hikayeyi paylaşan Kanada’lı bir firmadır. 1935 yılında kurulan Rolls Battery üretimine demiryolları için akü üreterek başlamış ve şuan Kanada’nın tüzel üretim yapan tek işletmesidir. Rolls Battery’yi Türkiye pazarında temsil etmek istememizin en büyük sebepleri kaliteden ödün vermeyen üretim anlayışı ve üretiminde modern ve klasik üretim proseslerini mükemmel şekilde harmanlayışıdır. Bu iki anlayış ürünlerde kalite ve güvenilirlik olarak zaten kendini göstermektedir. Rolls Battery ürünlerini ülkemizde temizlik makinaları, golf araçları, akülü platform makinaları ve manlift grubunda gururla temsil etmekteyiz.

 

BATER, 1990 yılında kurulan Polonya’lı bir firmadır. Bater, alman ekolünden gelen kalite öncelikli üretim anlayışı ve son dönemde üretim parkurunda kullandığı son teknoloji makinaları ile traksiyoner akü grubunda önemli bir atılım yapmıştır. Forklift ve transpalet ürün grubunu temsil ettiğimiz Bater markası ile ileriye dönük know-how anlaşmalarımız sayesinde röportajımın devamında bahsedeceğim gelecek yatırımlarımızda iş birliği içerisinde olacağız. Hali hazırda geniş ürün yelpazesi ve stoklu şekilde traksiyoner grubunda da satış ve hizmetlerimiz devam etmektedir.

 

ROLLS ve BATER markalarını nasıl bir satış stratejisi ile pazarlamayı düşünüyorsunuz?

Bu markalarımız ile Türkiye pazarında bayi odaklı büyüme hedefimiz var. Hiçbir zaman son kullanıcıya direk satış yapmayı düşünmüyoruz. Traksiyoner akü satış sonrası servisi olan meşakkatli bir iş. Yetkili servis ağı sayesinde piyasaya sunacağımız ürünlerimizin kalitesini ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak istiyoruz.

Türkiye Traksiyoner akü piyasasının bir değerlendirmesini yapar mısınız?

Türkiye Traksiyoner akü piyasası son yıllarda çok hızlı büyümüş. Bu hızlı büyümenin getirdiği bir takım aksaklıkların olduğunu görüyoruz. Bunları akü tedarik sıkıntısı, akünün kalitesi ve bayi kanalları ile son tüketicilerin aynı ürünü aynı fiyata alabilmesi gibi. Bu surecin de önümüzdeki yıllarda sağlıklı bir şekilde düzeleceğini umuyoruz.

Firma olarak bu konuda ileriye dönük ne gibi projeleriniz nelerdir?

Firmamızın Balıkesir Dursunbey OSB bölgesinde 28 000 m2’lik arsasında Traksiyoner akü üretimi için çalışmalara başlamıştır. Şu an ÇED süreci devam etmektedir. Önümüzdeki yıl fabrika inşasına başlayıp 2021 yılında kendi üretimlerimizi piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Bu üretim sürecinde şu an ithalatını yaptığımız fabrikalar ile know-how anlaşmalarımız yapılmıştır.

Erdil Akü olarak yerli üretimin ve istihdamın ülke çıkarlarımız açısından ne kadar hayati bir önem taşıdığının bilincindeyiz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde sanayicimizin, üreticimizin ve sektördeki diğer paydaların karşısında değil her zaman yanında olmayı kendimize bir görev edindik.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.