Ercan Premiks
Facebook Twitter

MST İŞ VE TARIM MAKİNALARI TESİSLERİNDE, HASTANELER İÇİN BİYOLOJİK ÖRNEK ALMA VE ENTÜBASYON KABİNLERİ İMAL EDİLİYOR

MST İş ve Tarım Makinaları Üretim Tesislerinde yeni Koronavirüsün (COVİD 19) Bulaş riskini azaltmak amacıyla hastaneler için “Biyolojik Örnek Alma” ve “Entübasyon” kabinleri imal etti. Kabinler Sanko Üniversitesi hastanesinde kullanılmaya başlandı.
Bu haber 2020-05-25 01:55:29 eklenmiş ve 139 kez görüntülenmiştir.

 

MST – BAŞAK İş ve Tarım Makinaları Yönetim Kurulu Başkanı Sami Konukoğlu, tamamen sosyal sorumluluk anlayışından hareketle MST tesislerinde ürettikleri kabinlerin ilk örneklerinin SANKO Üniversitesi Hastanesi’ne teslim edildiğini söyledi.

Koronavirüs pandemisine karşı her kişi ve kurumun sorumlulukla hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Konukoğlu, “Bu süreçte görevli sağlık personeli en büyük risk grubunda yer alıyor. Sağlık personelinin virüsten korunması amacıyla TOFAŞ’ın hazırladığı ve MST Ar-Ge birimimizin geliştirdiği Biyolojik Örnek Alma ve Entübasyon kabinlerinin üretimine başladık” dedi.

Örnek alma kabininin içerisinde ultraviyole temizleme özelliği bulunduğunu kaydeden Konukoğlu, “Böylece hem sağlık personeli korunmuş oluyor hem de ultraviyole temizleme sayesinde hasta güvenliğini sağlıyor. Bu vesile ile kabinlerin projelerini hazırlayan ve üretimde kullanımımıza izin veren TOFAŞ yönetimine kurumum ve sağlık teşkilatı adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Entübasyon kabininin hastanın havalandırılması için gerçekleştirilen bir işlem olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, “Bu işlem sırasında sağlık çalışanı hasta ile yakın temas halinde oluyor. Bu işlem sırasında kullanılan entübasyon kabini sayesinde personel koronavirüsün bulaşma riskine karşı korunuyor” şeklinde konuştu.

Koronavirüs hastalarının solunum sorunundan dolayı hastaya hava yolu desteği sağlandığını anımsatan Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Entübasyon kabini uygulaması ile hastaya hava yolu desteği sağlanırken, sağlık çalışanları ve hastane ortamının bulaşma riski azaltılarak maksimum önlem alınıyor. Bu risk yapay solunum desteği sunulması gereken hastalarda entübasyon denilen solunum yollarına ağızdan bir tüp yerleştirilmesi sırasında daha da artmaktadır. Entübasyon kabinleri işlem sonrası dezenfekte edilerek güvenle kullanılabiliyor.”

BİYOLOJİK ÖRNEK ALMA KABİNİ NASIL KULLANILIYOR

Konukoğlu, biyolojik örnek alma kabininin, nasıl kullanıldığını şöyle özetledi:

“Hasta veya virüs şüphesi olan kişi, hastaneye geldiğinde riski azaltmak amacıyla kabine alınıyor. Kabinin izole edilmiş deliklerinden eller içeriye uzatılarak temas olmaksızın örnek alınıyor. Hem sağlık çalışanı hem de kabine giren kişinin, virüsten etkilenme riski azaltılıyor. Kabin, içinde bulunan ultraviyole ışık sistemi ile her kullanım sonrası çok kısa sürede temizlenerek, bir sonraki hasta için hazır ediliyor.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.