Ercan Premiks
Facebook Twitter

İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü CİHAN ELBİRLİK

“Traksiyoner aküde hem yurt içi hemde ihracatta sektör lideriyiz”
Bu haber 2020-03-12 22:46:24 eklenmiş ve 67 kez görüntülenmiştir.

 

2019 yılının 3 çeyreğinde yaptıkları yatırımlarla ülke ekonomisine katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirten İnci GS Yuasa  A.Ş. İcra Kurulu Direktörü Cihan ELBİRLİK Traksiyoner  aküde hem yurt içinde hemde ihracatta sektör lideri olduklarını, Dünyanın en güvenilir enerji depolama şirketi olma vizyonuyla  bunu daha iyiye taşıyabilmek  için gerekli yatırımları yapmaya devam edeceklerini  söyledi.

Cihan Elbirlik, İnci GS Yuasa ve akü sektörü hakkında kendisine yönelttiğimiz soruları cevapladı.

1)  Kişisel olarak sizi tanıyabilir miyiz?

1979 yılı İzmir doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl Hayyes Lemmerz firmasının Michigan kentindeki tesislerinde Üretim Mühendisi olarak kariyerime başladım. Burada 2 yıl süren görevim sonrasında 2004 yılında İnci Akü CIS Bölge ve İhracat Satış Müdürü olarak çalışmaya başladım. 2008- 2011 yılları arasında İnci Holding İş Geliştirme Müdürlüğü görevim süresince İnci Akü Endüstriyel tesis kurulumu, AutoPro Projesi ve İnci Holding Üst Yönetim Yeniden Yapılanma Projesi’ni hayata geçirdim. 2011 yılında aynı zamanda Insead MBA programını tamamladım. İş yaşamım boyunca Şirket Birleşme ve Satın Almaları, Üst Düzey Yöneticiler için Finans, Pozitif Değişim, Koç Gibi Lider, Çok Boyutlu Liderlik, Strateji Kampı gibi eğitimlere katıldım.

2011-2014 yılları arasında İnci Lojistik Genel Müdürlüğü, 2014-2016 yılları arasında ise İnci Lojistik Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttüm. 2011 yılından bu yana sürdürdüğüm İnci Holding İcra Kurulu Üyeliği görevlerimin yanı sıra 2014 Ağustos ayı itibariyle İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.

2)   İnci GS Yuasa A.Ş. hakkında bilgi verir misiniz?

Temeli 1952 yılında atılan İnci Holding’in önemli iştiraklerinden İnci Akü A.Ş., kurucumuz Cevdet İnci tarafından 1984 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. 1984 yılındaki kuruluşunun hemen ardından 1985 yılında araç üreticileri ile ilk çalışmalarına başladı. 2009 yılında Akü sektöründe ilk Ar-Ge merkezini kuran firmamız, 2010 yılında sektöründe ilk TURQUALITY belgesini aldı. İnci Akü olarak, yıllık hazırlanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500, Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 2006’dan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl açıklanan ‘ilk 1.000 ihracatçı’ sıralamasında ise 2005 yılından bu yana her yıl yer alıyoruz. Uluslararası marka değerlendirme şirketi BrandFinance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesinde 7 yıldan bu yana ilk 100 arasında bulunuyoruz. Ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, 2014 yılında ilk kez düzenlediği İnovaLİG yarışmasında, başvuru yapan 400 şirket arasından “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisinde ‘Birinci’ olmayı başardık.

İnci Holding’in öncü şirketlerinden İnci Akü olarak, gücümüzü Japon devi GS Yuasa’nın küresel deneyimi ve yeni nesil akü teknolojileri konusundaki birikimi ile birleştirerek 2015 yılı itibariyle İnci GS Yuasa Akü Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Manisa’da 3 üretim tesisimiz ve İstanbul’da Merkez Satış & Pazarlama Ofisimiz, Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yurtdışı temsilcilik ofislerimiz bulunuyor. İnci Akü, Yuasa, EAS, Hugel, GS, Blizzaro

ve İnci markalarımızla üretim yapıyor, yurt içinde 80 ana bayi, 200 Enerji Uzmanı, 3.500 perakende satış noktası ve 210 yetkilendirilmiş servisimizle tüketiciye ulaşıyoruz. Yurtdışında ise güçlü distribütör ağımızla, 6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz.

3)  Starter ve Endüstriyel alanda yer alan ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Starter grupta binek, hafif ticari ve ağır vasıta; endüstriyel grupta ise traksiyoner akülerimiz ve

endüstriyel müşteri çözümleri alanında faaliyet gösteriyoruz.

Ön plana çıkan ürün gruplarımızdan İnci traksiyoner akülerimiz, uzun ömürleri, güvenli kullanımları, kısa sürede şarj olmaları ve daha düşük enerji maliyetiyle, elektrik enerjisiyle çalışan araçlar için en uygun çözümü GS Yuasa’nın bilgi birikimi ve İnci Akü’nün kalitesiyle sunuyor. DIN standartlarının yanı sıra 2018 yılında BS (British) standardına uygun hücre üretimini de eklediğimiz ürün portföyümüz; forklift başta olmak üzere istif makineleri sektörünün tamamında kullanılmaktadır.

Ayrıca akülerimizle beraber İnci endüstriyel müşteri çözümleri kapsamında müşterilerimizin

işletmelerinde akü şarj istasyonları kurulumu, periyodik servis, yedek parça temini gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel çözümler üretiyoruz.

4) İhracatınız var mı? İhraç ettiğiniz ürünler hangileri ve hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Starter ürünlerimizi zaten kuruluşumuzdan beri geliştirdiğimiz ihracat ağıyla 80 ülkenin üzerine ihraç ediyoruz. Endüstriyel ürünlerimizle ise 2014 yılında başladığımız ihracat atağımızla hızla büyümeye devam etmekteyiz. Coğrafi konumumuzun sağladığı avantaj ve sunmuş olduğumuz kaliteli ürün ve hizmet garantisiyle Avrupa ağırlıklı olmak üzere Çin’den Güney Afrika’ya kadar ihracat yapmaktayız. Global Pazarda her geçen gün portföyümüze yeni bir müşteri ekleyerek ağımızı genişletmeye devam etmekteyiz. İnci markasına artan talebi karşılayabilmek için yaptığımız yatırımlarla üretim kapasitemizi 2019’un üçüncü çeyreğinde %40 arttırdık. Hedefimiz, yılda 1 milyon traksiyoner hücre üretimine ulaşarak global pazarda öncü oyunculardan biri olmak ve bu hedef için durmadan çalışıyoruz.

5) Traksiyoner akü ihracatında yıllık ortalama rakamınız nedir?

İnci GS Yuasa olarak Türkiye’deki traksiyoner akü ihracatının yaklaşık %95’ini gerçekleştiriyoruz.

6) Sektörde nasıl bir rekabet yaşanıyor rekabet koşullarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye endüstriyel akü sektöründe hem yerel üreticiler hem de ithal ürünler mevcut, pazarda rekabetin oldukça yoğun olduğunu söyleyebiliriz. İnci GS Yuasa olarak müşteri memnuniyetini esas alarak kaliteli üretimimiz ve yaygın servis ağımızla yıllardır yurtiçi pazarda liderliğimizi korumaktayız. Global Pazarda ise uzun zamandır traksiyoner akü üreten büyük oyuncular bulunmaktadır. İnci GS Yuasa olarak dünyadaki enerji depolama sorununa çözüm odaklı projeler geliştiren bir yaklaşımla global oyunculardan biri olabilmek için çalışıyoruz. GS YUASA ile ortaklığımızdan gelen kalite esaslı üretim anlayışı ile İnci‘nin akü üretiminde köklü bir geçmişe sahip olmasından gelen uzmanlık, güç, kalite ve dayanıklılık ile ürettiğimiz traksiyoner aküler sayesinde markamızın bilinirliği küresel pazarda her yıl daha da artmaktadır.

7) Sizi rakiplerinizden ayıran en belirgin özellikler nelerdir?

Traksiyoner aküler yarı bakımlı akü olduğu için satış öncesi olduğu kadar satış sonrası da kullanıcılara teknik destek sağlanmalıdır. Dolayısıyla iş ortağımız olarak gördüğümüz müşterilerimizin bizden temin ettikleri akülerle %100’e yakın iş verimliliğini elde edebilmeleri için sadece kalitesiyle arkasında durabileceğimiz bir akü üretmiyoruz aynı zamanda da yaygın

satış-servis ağımızla daima onlara destek oluyoruz. Uzun yıllardır müşterilerimize sağladığımız

güven ve hızlı çözüm ortaklığının bizim en önemli gücümüz olduğunu düşünüyoruz.

8) CEMAT WIN Eurasia Fuarında traksiyoner akünüzün relansmanını gerçekleştirdiniz. Yeni imaj çalışmanız hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Traksiyoner aküler kullanım alanları itibari ile müşterilerimizin iş verimliliğini direk olarak etkilemektedirler. Periyodik olarak bakım gerektirmekte ve yanlış kullanımları İSG riskleri de dahil olmak üzere bazı riskler içermektedir. Dolayısı ile müşterilerin aslında sadece bir üründen daha fazlasına ihtiyacı vardır. Bu kapsamda, İnci GS Yuasa’nın endüstriyel grupta yıllardır pazar liderliğini korumasını sağlayan önemli unsurlar var. Öncelikle uzun ömürlü ve kaliteli ürünlerimiz. Ayrıca ülkemizde bir ilk olarak kurduğumuz çok kapsamlı Müşteri Çözümleri Merkezimiz ve Türkiye’nin en yaygın servis ağına sahip olmamızın sağladığı avantaj ve tabi ki Dünya devi ortağımız GS Yuasa’nın bize kattığı Uzman Japon Teknolojisi. Akümüzün kullanıcının eline geçtikten sonra onların işletmelerine direk katkı sağlaması bizler için çok değerlidir. Çünkü bizim ürettiğimiz enerjinin müşterilerimizin gücü olmasını istiyoruz. Bu sene başındaki relansman sloganımızda da belirttiğimiz gibi “ ENERJİMİZ SİZİN GÜCÜNÜZ”.  Dünyanın dört bir yanındaki binlerce firmaya enerji sağlayan İnci, gücünüze güç katmak için standartlarını her geçen gün yükselterek büyümektedir.

9)  AR-GE merkeziniz hakkında bilgi verir misiniz?

14 Eylül 2009 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge Merkezi belgesini alıp sektörde ilk Ar-Ge Merkezine sahip olduk. İnci GS Yuasa Ar-Ge Merkezi, enerji depolama sistemlerine, otomotiv sektörünün ve müşterilerinin beklentilerine ve ayrıca güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarla faaliyetlerini yürütmektedir.

10) Ülkemizde akü kullanım bilinci hakkında ne düşünüyorsunuz müşterilerinize bilgilendirme ve eğitim desteği veriyor musunuz?

Ülkemizde akü kullanım bilinci çok gelişmiş değil. Özellikle küçük işletmelerde tehlikeli ve kötü

koşullarda aküler kullanılıp şarj ediliyor. Bu hem verimlilik anlamında kayıplara yol açıyor hem de iş sağlığı güvenliği koşullarında ciddi boyutlarda risk yaratıyor. Biz hem müşterilerimizi bu konuda bilinçlendirmek için eğitim desteği sağlıyoruz hem de müşteri çözümlerimizle onlara daha uygun kullanım koşulları sağlayarak bu tehdidi ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

11) Kaç şarj/deşarj garantisi veriyorsunuz?

Akülerimiz servise alma, çalıştırma ve bakım talimatlarımızda yazılı tüm hususlara kullanıcı tarafından uyulması kaydı ile malzeme, işçilik ve her türlü imalat hatalarına karşı 3 yıl süreyle garantilidir.

12) Atık akülerin toplanması ve depolanması ile ilgili uygulamalarınız var mı bu konuda bilgi verir misiniz?

Akümülatör üretiminin temel maddesi olan kurşun, ithal edilerek kullanılıyor. Atık akü yönetimi kapsamında ithalat miktarını azaltmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve çevrenin korunmasını temin etmek için geri kazanım yapmak sistemin temel amaçları. Türkiye'de akümülatör üretimine paralel olarak yıllık ortalama 100 bin ton civarında atık akümülatör oluşuyor.

Akülerin kullanım ömrü sonunda sağlıklı şekilde geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması gerekiyor. Geri alım, satıldıkları yerde yapılıyor. Biz, buralardan topladığımız atık aküleri, lisanslı araçlarımızla geri dönüşüm tesislerine ulaştırıyoruz. Bunun dışında katı endüstriyel atıkların taşımasını da yapıyoruz. Standartları takip ediyoruz, araçlarımız için gerekli güvenlik standartlarını sağlıyoruz. Çünkü regülasyonlar çok hızlı değişiyor. Daha verimli olabilmek, müşterilerimizin maliyetlerini en aza düşürebilmek için kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

13) Son yıllarda hemen hemen her ürünün “Kiralama” dönemi yaygınlaştı. Firma olarak akü kiralaması yapıyor musunuz?

Akü maalesef kiralamaya mevzuat olarak uygun bir ürün değil ancak bu konuyu mümkün kılabilmek için farklı alternatifler üzerinde çalışıyoruz.

14) Türkiye Traksiyoner akü pazarı 2019 yılını nasıl geçirdi? 2020 yılından beklentileriniz nelerdir?

Traksiyoner akü pazarının yüzde kaçı sizin portföyünüzdedir?

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar sebebiyle çoğu firma bu sene yatırım kararlarını ertelediği için OEM pazarında daralma meydana geldi. 2020’nin ülkemiz için daha verimli bir yıl olacağına inanıyoruz. Bizler de bu süreçte ihracatımızı arttırarak ve 2019 yılının 3.çeyreğinde yaptığımız yatırımla ülkemize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İnci GS Yuasa, traksiyoner aküde hem yurtiçi, hem de ihracatta sektör lideri olduğu bir yıl geçirdi.

Dünyanın en güvenilir enerji depolama şirketi olma vizyonuyla bunu daha iyiye taşıyabilmek için

gerekli yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Yaptığımız yatırımlarla birlikte özellikle Avrupa merkezli bir gelişim ve yaygın bir bayi ağına ulaşmayı hedefliyoruz. Uluslararası arenada gördüğümüz ilgiden sonra endüstriyel akü alanında global pazarın en önemli oyunculardan biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğimizi söyleyebilirim.

15) Bugün firma olarak geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnci Holding yabancı ortaklıklar ile büyüme ve çalışma yetkinliğine ve alışkanlığına sahip bir grup. Çeşitlilik ve farklı kültürler ile iş yapma becerimiz uzun yıllardır devam eden yabancı şirketler ile ortaklıklarımıza dayanıyor. 2015 yılında İnci Akü markamızla Japon akü devi GS Yuasa arasında ortaklığa imza attık. GS Yuasa ile birlikte önemli bir know-how’a sahip olduk. Dünya markası Yuasa markalı aküleri Manisa’daki fabrikamızda üretmeye başladık.

İnci GS Yuasa olarak ileri teknolojiyle üreten, bu teknolojiyi transfer eden ve dünyadaki enerji depolama sorununa çözüm odaklı projeler geliştiren bir yaklaşım ile sektörümüzün en güvenilir üreticisi olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmamıza Japon ortağımız global akü üreticisi GS Yuasa’nın asırlık bilgi, birikim ve tecrübesinin de katkı sağlayacağına inanarak bu yola girdik.

GS Yuasa da global liderlik konumunu dünyanın önde gelen markalarıyla gerçekleştirdiği iş birlikleriyle sağlamlaştıran bir marka. Türkiye’nin stratejik konumu bu yatırımın başlıca

sebeplerinden biri oldu. GS Yuasa için önem taşıyan bu avantajı değerlendirmek için Türkiye’de akü sektörünün önde gelen markalarından İnci Akü’yü seçtiler. GS Yuasa, kazan-kazan anlayışına dayanan bu ortaklık sayesinde İnci Akü’nün dinamik yapısından hem Türkiye’deki hem de bölgedeki faaliyetleri için faydalanıyor. Her iki taraf için de global büyüme stratejisinin ifadesi olan bu yeni ortaklıkla, GS Yuasa’nın yatırım gücü ve know-how’ı ile İnci Akü’nün ihracat ve inovasyon gücü, potansiyeli ve verimliliğini birleştirerek sınırları aşan sonuçlar üretmek için çalışıyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.