Ercan Premiks
Facebook Twitter

Yükseltilmiş bir çalışma platformu kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Yanlış EWP'yi işe almak veya deneyimsiz operatörlere sahip olmak, yüksekte çalışma ile ilişkili riskleri artırabilir. Hangi EWP ünitesinin bir uygulama için işe alınabileceği konusunda karar verirken dikkat etmeniz gereken dört önemli husus vardır.
Bu haber 2020-03-07 23:32:27 eklenmiş ve 24 kez görüntülenmiştir.

1. Operatörler uygun şekilde eğitilmiş ve lisanslanmış mı?

Avustralya'da herhangi bir erişim ekipmanını yasal olarak çalıştırmak için operatörlerin en azından bir EWPA Sarı Kartı bulundurmaları gerekir.
Bomlu asansörleri çalıştırmak için operatörlerin HRW WP lisansı almaları gerekir.
EWPA sarı kart ve yüksek riskli çalışma lisansları beş yıllık bir süre için geçerlidir ve her beş yılda bir tazeleme kursunun tamamlanmasıyla yenilenebilir. Operatörler, her bir EWP ünitesinin nasıl çalıştığına aşina olmalıdır. Ünite sahiplerinin ve operatörlerinin, tüm güvenlik özellikleri ve ünite yetenekleri de dahil olmak üzere her bir bağımsız EWP ünitesinin nasıl çalıştığını bilmesi zorunludur. Tüm operatörler, acil durumlarda derhal yanıt verebilmeleri için ünitenin acil kapatma prosedürlerini tam olarak anlamalıdır, böylece insanlara ve mülke zarar verme veya zarar verme potansiyelini sınırlar.

2. Makaslı veya bomlu, hangisine ihtiyacınız var?

Makas ve bomlu platformlar, kiralanabilecek en yaygın EWP üniteleridir.

Makaslı platformlar, teleskop veya döndürme kabiliyeti olmadan (bomlu kaldırma gibi) sadece dikey olarak hareket edebilen çalışma platformlarıdır. Makaslı liftin benzersiz yükselme mekanizması, katlama desteklerinin çapraz çapraz X deseninde bağlanmasıyla elde edilir. Makaslı platformlar, inşaat sektöründe, bir operatörün araçlarını kaldırılırken platformda güvenli bir şekilde barındırabildiğinden, kaplama, onarım ışıkları veya bina bakımı gibi uygulamalar için yaygın olarak kullanılır. Bomlu asansörler, teleskopik, menteşeli veya mafsallı cihazlar ya da personel ve malzemelerin çalışması için yükseltilecek bir platform veya sepeti destekleyen yukarıda belirtilenlerin herhangi bir kombinasyonu olabilen yükseltici çalışma platformlarıdır. Makaslı bir kaldırıcı üzerinde bir bom kaldırıcı kullanmanın avantajı, engeller etrafında eklemleme ve belirli bir açıda alanlara ulaşma yeteneğidir.

3. Ünite içeride, dışarıda veya her ikisinde mi çalışıyor?

Dikey kaldırma platformları yasal olarak sadece iç mekanlarda çalışmasına izin verilirken, makas ve bomlu asansörler hem iç hem de dış mekanlarda çalıştırılabilir. Hem üreticiler hem de güvenlik kuruluşları tarafından belirlenen katı çalışma yüksekliği yönergeleri, bir ünite platformunun, yolcu sayısı, yük ağırlığı ve çalışma koşullarının bir kombinasyonuna dayanarak ne kadar yüksek bir şekilde yükseltilebileceğini detaylandırır. Üniteler için güvenli yükseltilmiş yükseklik, çalışma alanına bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, açık havada çalışırken, yüksek rüzgarlar gibi hava koşullarının ünite ve platformunun dengesini bozma etkisine sahip olabileceği etkisinden dolayı, belirtilen güvenli yükler, kapalı mekanlarda çalıştığından daha küçüktür.

4. Çalışma alanı düzgün, düz veya düzensiz mi?

EWP'nin çalışması planlanan yüzey, hangi EWP tipinin işe alınacağına karar verirken önemli bir husustur. Küçük tekerleklerle, elektrikli makaslı asansörler, iç mekanlarda en yaygın olarak bulunan düz ve pürüzsüz yüzeylerde güvenle çalışabilir. Daha büyük dizel makas ve bom asansörleri büyük lastiklere ve salınımlı akslara sahiptir ve dış ortamların engebeli ve engebeli arazisinde çalıştırılabilir. Sıklıkla gözden kaçan bir erişim sorunu, yüzey ünitelerinin makine teslimatı ve toplama noktasından çalışacağı yere sürülmesi veya bu alandan geçirilmesi gerektiğidir.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.