Ercan Premiks
Facebook Twitter

“ İlave Gümrük Vergisi Avrupa ve Efta ülkeleri ürünlerine de gelseydi Bir anlam İfade edebilirdi.”

12.12.2019 Tarihli 30976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İthalat rejimi kararı forklift ve istif makinaları sektörünce 2019 yılının üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan konusu oldu. Çin’den forklift ithal eden firmalar aniden alınan bu yeni ithalat rejimi kararı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Ne amaçla alındığı, kimler tarafından aldırıldığı, Sektörün derneği İsder’in bu konuyla ilgili bir girişimde bulunup bulunmadığı halen tartışılıp duruyor.
Bu haber 2020-01-01 14:28:05 eklenmiş ve 82 kez görüntülenmiştir.

Çin menşeili Heli forkliftlerin Türkiye Distribütörlerinden Özismak İstif Makinaları Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Genel Müdürü Sayın Sönmez Yazıcı’ya bu konuda düşüncelerini öğrenmek için sorumuzu yönelttik.

12.12.2019 Tarihli 30976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile 8427.10-8427.20 ve 8427.90 alt tarife pozisyonlarında yer alan forkliftler, kaldırma ve elleçleme tertibatı olan diğer yük arabalı ürünlere %6.5 ila %6 oranlarında ilave gümrük vergisi getirilmiştir ve 26.01.2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz.

“Son gelen gözetimden kaynaklanan Cif bedelinin kilo üzerinden hesaplanması ve arkasından gelen gümrük ek vergiler, üreticiyi koruma adına güzel görünüyor. hatta bana göre geç alınmış bir karar diye düşünüyorum,

 Ancak, bu karar  forklift ithalatçıları için adaletsiz bir durum ortaya çıkarmıştır. Şöyle ki, gözetim vergilendirmesi bütün ülkelerden gelen Avrupa birliği de dahil ürünler için geçerli. Zaten Türkiye ye gelen forklift miktarının yarıdan fazlası bu ülkelerden ithal ediliyor.

 Onların Avrupa’ da ki alım fiyatları zaten yüksek gözetimdeki Cif bedelini etkilemeyecek. Son gelen %4,5 üzerine birde %6,5 ilave vergi gelmesi sadece ağırlığı Çin’den gelen ürünler ile diğer ülkelerden gelen ürünlerin fiyatını artıracaktır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler

Zaten zor durumda

 Küçük ve orta işletmeler zaten ayakta durabilmek için büyük çaba harcamakta ve ucuz ürünlerle işini görmeye ve kazanç sağlamaya çalışmaktadır. İşte bu ek vergilerin en büyük zararı bu işletmelere olacak iş yapmalarını engelleyecektir.

 Bu durum da üreticiyi koruma adına pek bir şey yapılmamış oluyor. Bu artışlar Avrupa veya Efta ülkelerinin ürünlerine de gelseydi o zaman üretici için bir anlamı olabilirdi.

 Bana göre bu karar bazı firmaların etkisi ile alınmış acele bir karardır.

Üretim konusunda da Türkiye ‘de benden daha hevesli üretimden yana olan birini tanımıyorum. Özismak firması olarak Bu yüzden de farklı konular da birçok imalat yapıyoruz, Tabi ki konu forklift olunca işin şekli değişiyor. Sebebi bizim her şeyimiz ithalata dayalı ve üretim miktarın dan geçiyor siz belli miktarlarda makineleşerek bir üretim yapamazsanız ne kar edebilirsiniz ne de Çin’den gelen ürünlerin kalitesini tuttura bilirsiniz.

Bu cesareti gösterebilmek ancak kutlanır.

Nitekim bir dönemler bizde  üretim yaptık. Bu gün Türkiye’de forklift imal edenlerin toplam üretiminin de 200 adedi bulması çok zor, zaten rekabetten dolayı karlılık durumu orta da…

Sormak lazım üretim için nasıl bir  yatırım yapılacak da hem kar edilebilir hale gelinecek hem de kalite tutturulacak.?

 Onun için bir hevesle başlanılan iş bir zaman sonra sıkıntılı oluyor yanlış anlaşılmasın amacım üretim yapan değerli firmaların  hevesini kırmak değil, bu şartlar altında da bu cesareti gösterebilmek ancak kutlanır.

 Bu gibi firmalara da yatırımlarını daha verimli yapmak adına daha çok destek verilmeli ve gümrük vergilerini tüm ülkelerden gelen ürünler için geçerli olması gerekir diye düşünüyorum ve bu arada 2020 yılının hepimiz için verimli hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.