Ercan Premiks
Facebook Twitter

PLATFORMDER, BOSPHORUS TÜRKİYE AFRİKA İNŞAAT FORUMUNA KATILDI.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Dış Ticaret Komitesi çalışmaları ve Personel Yükseltici Platform İşletmeci İmalatçı ve Distribütörleri Derneği’nin (PLATFOMDER) katkılarıyla TACS 2019, Türkiye Afrika İnşaat Forumu düzenlendi. MÜSİAD Genel Merkez binasında gerçekleştirilen inşaat formuna Türkiye İMSAD Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saruhan Günaydın, MÜSİAD Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, üretici firmaların yetkilileri ve Afrika’dan gelen çok sayıda davetli katıldı.
Bu haber 2019-10-31 09:07:10 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Afrika inşaat forumuna katılan PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saruhan Günaydın, Afrika’nın gelişen bir kıta olduğuna dikkat çekerek, “Afrika’da potansiyel iş alanları artıyor. Bölgede çalışan Türk müteahhitlerin, fiyat tekliflerinde önemli bir maliyet kalemi olan makine ve ekipman giderlerinde kiralamayı tercih ederek tasarruf yapmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin sahip olduğu platform sayısı hakkında bilgi veren Günaydın, Türkiye Afrika İnşaat Forumu’yla ilgili şunları söyledi: “Bugün burada bir araya gelmemizin nedenleri incelediğimizde bir kıta, 55 ülke, 1,2 milyar insan ve 2,5 trilyon dolarlık ekonomik büyüklük gibi çarpıcı rakamları görüyoruz. Bu rakamlar bile yapılan bu zirvenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Öte yandan Türk Hava Yolları’nın 35 farklı Afrika ülkesinin 54 farklı destinasyonuna uçması, ülkemizin 41 Afrika ülkesinde büyükelçiliğinin olması ve ülkemizde de 34 elçiliğin bulunması, aslında ticaret açısından da birçok engelin aşıldığını söyleyebiliriz. Son yıllarda hükümetimizin üretim ve ihracat için atmış olduğu önemli adımlar ile Afrika Türk müteşebbisler için en doğru adreslerden biridir.”

Afrika Kıtası’nın Türk müteahhitler için her zaman önemli bir pazar yeri olduğunun altını çizen Saruhan Günaydın, “1972-2018 yılları arasında Afrika’da 1500’den fazla projeye imza atan Türk Müteahhitler, bölgede 70 milyar dolarlık iş yaptı. Her geçen gün gelişen Afrika kıtasında bu gelişimle birlikte ihtiyaçlar da giderek artıyor. Bu durum da potansiyel iş alanlarını da beraberinde getiriyor. Tüm dünya, bu gelişimi yakından takip etmekte ve pazardan daha fazla pay almak için çaba sarf ediyor.

Ağustos ayı içerisinde TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde PLATFORMDER’in başvurusu neticesinde “Kiralama Komitesi’nin kurulduğunu aktaran Günaydın, “Kiralama komitesi ile artık ülkemizde kiralama daha da güçlenecektir. Bu gücün yurt dışında da faaliyet göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. PLATFORMDER olarak bu konuda yapılacak çalışmaların içerisinde bugün olduğumuz gibi, bundan sonra da olacağız. Afrika zirvesinin sonuç bildirgesinde; kiralama hizmeti için gerek Türk müteahhitlerine gerekse Afrika için hizmet verebilecek bir portalın veya merkezin kurulması, ortak para biriminin genişletilmesi, akreditifli ödemelerde, akreditifin çıkması için sürenin kısaltılması ve yüksekte Çalışma gerektiren işlerde personel yükseltici platform kullanımın yaygınlaştırılması hususlarının yazılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından B2B toplantılarına geçilerek, Afrika'dan gelen ve inşaat malzemeleri ve inşaat makineleri sektörüyle ilgilenen 1000 alıcı ile Türkiye’deki üretici firmaların yetkileri arasında önemli görüşmeler gerçekleştirildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.