Ercan Premiks
Facebook Twitter

Kabindekiler konuşuyor: Sektöre ve ülkeye katkı sunmak istiyoruz

Altyapı ve üstyapı projelerinin güvenle ilerlemesinde, çevrenin korunmasında ve iş makinelerinin verimli kullanılarak gerek ülkemizin gerekse işverenlerin ekonomilerine katkıda bulunulmasında, bilinçli operatörlerin önemli bir rolü bulunuyor. Bu düşünceden yola çıkılarak kurulan TİMODER’in (Toplu İş Makinaları Operatörler Derneği) çalışmaları ve hedeflerini Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Rüzgar ile konuştuk
Bu haber 2019-10-31 08:51:30 eklenmiş ve 97 kez görüntülenmiştir.

Altyapı ve üstyapı projelerinin güvenle ilerlemesinde, çevrenin korunmasında ve iş makinelerinin verimli kullanılarak gerek ülkemizin gerekse işverenlerin ekonomilerine katkıda bulunulmasında, bilinçli operatörlerin önemli bir rolü bulunuyor. Bu düşünceden yola çıkılarak kurulan TİMODER’in (Toplu İş Makinaları Operatörler Derneği) çalışmaları ve hedeflerini Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Rüzgar ile konuştuk. 38 yıldır vinç operatörlüğü yapan Rüzgar mesleğe 1985 yılında,  Karadeniz Ereğli’de balıkçı teknelerinde ırgat vinçlerinin bakımını yaparak başlamış.

Timoder’deki göreviniz hakkında bilgi verir misiniz?
2018 yılında Zonguldak Bölge temsilcisi olarak başladım. 12 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında yönetim kurulu üyesi seçildim bu görevimi halen devam ettiriyorum.

Timoder’ in kuruluş amacı ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları anlatır mısınız?
Timoder ‘in kuruluş amacı: çalışma hayatındaki aksaklıkları olumlu yönde düzenlemek, işçi ve iş veren arasındaki ilişkileri takip etmek ve iş güvenliği çerçevesinde çalışma koşulları sağlamaktır. Bu doğrultu Timoder’in bir kuruluşu 2016 yılında Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Bölümü öncülüğünde operatörlerin iş kazaları çalıştayı yapılmıştır. 2018 yılında Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı Genel Müdürlüğü ile birlikte operatörlerin iş kazası konulu çalıştay yapılmıştır. Birçok işsiz operatöre daha sağlıklı şartlarda iş imkanı sunulmuş ve yakın takipleri yapılmıştır. Bulunduğumuz bölgelerde de sesimizi duyurmak, derneğimizin amacını anlatmak ve destek görmek adına devlet erbabına ulaşarak, bilgilendirme yaptık. Üye sayımız ve destekçilerimiz her geçen gün artmaktadır. Dernek sektörel bağlamda; çalışan, işçi, işveren, özel ve resmi kurum, kuruluş ve temsilcileriyle, bireysel ve kurumsal boyutta bilgi alışverişinde bulunacak, mevcut şartların iyileştirilmesi, görülen ve fark edilen eksikliklerin giderilmesi yönünde çalışıyor.

Somut hedefleriniz nelerdir?
Sektör içinde arz ve talep buluşmasını hızlandırarak, zaman  kaybını azaltmak, iş ve ehlinin buluşmasını sağlamak, özel ve kamu işbirliğiyle, gerek duyulan alanlarda uzmanlarınca; uygulamalı eğitim, kurs, seminer, bilgilendirme toplantıları, gibi çalışmalar ve faaliyetlerle sektöre ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak da hedeflerimiz arasında. İşçi ve ekipman tedarikinde, sarf malzemeleri ve enerji tasarrufunda, üretim ve imalat alanlarında, zaman kaybı ve dolaylı israfın asgari

düzeylere indirilmesinde, iş kazaları ve yaşanan can kaybı, mal kaybı sebeplerinin önlenmesi konularında araştırma ve buna bağlı olarak alınacak önlem, tedbir, denetim uygulama birimleri oluşturmak, bu birimlerin içinde bulunmak, yasa kanun ve kuralların verimli şekilde işlemesine katkı sağlamak da amaçlarımız arasında bulunuyor.

Deneyimli bir operatör olarak sizce operatörün en önemli sorunu nedir?
Gelişen dünya ile beraber teknoloji hayatımızın her yerine ulaştı. Elbette ki bu durum kullandığımız ekipman ve makinalarında teknoloji ile çalışmasına neden oldu. Bu durum birçoğumuzu ilk etapta zorlamıştır. İlerleyen teknoloji ve sanayiye ayak uydurmak için hizmet içi eğitim almak zorunda kaldık ve bu eğitimler sonucunda eksikliklerimizi giderme yönünde çalışmalar yaptık. Hala bu durum devam etmekte ve kendimizi geliştirmek için çabalamaktayız.

Operatörlerin eğitimi konusunda neler yapıyorsunuz?
Yeni kurulan bir kuruluş olduğumuz için üye sayımızı arttırmak için çalışmalar yapmaktayız. Sesimizi daha çok işçi arkadaşlarımıza duyurduğumuzda derneğimizin tüzüğü gereğince eğitim faaliyetlerine başlayacağız.

Firmaların operatörlere yaklaşımı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?
İş makinaları firmaları, işlerin rövanşta olduğu zamanlarda bizlere ihtiyaç duydukları için gayet iyi davranıyorlar fakat sektör piyasaya bağlı olduğu için işlerin durulduğu dönemler oluyor. Bu dönemlerde firmalar, haklarımızı kısıtlayarak, çalışma koşullarımızı zorlaştırarak bize mobing uyguluyorlar.

Operatörlerin iş makinaları firmalarından beklentileri nedir?                    
Dernek olarak iş makinesi imalatçı ve satıcı firmaları ile de iletişim halindeyiz ve bunu daha da artırmak, ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Makineyi kullanan kişiler bizleriz. En çok arıza yapan parça yada ekipmanların neler olduğu, makinenin parça bekler olduğu durumları, makinenin kullanım yönüyle eksik ve aksak yönleri, makinenin tasarımı ile fiili imalat uyuşmazlıkları, eşdeğer başka makineyle karşılaştırıldığında zayıf ve güçlü yönleri, makinenin kullanım, kapasite ve konfor açısından nasıl daha iyi hale getirilebiliceği gibi konularda bilgi ve deneyimlerimizle Ar-Ge amaçlı önerilerde bulunabiliriz. Buna karşın, makine imalatçılarından, makineyi daha iyi kullanım yönlü eğitimler, dokümanlar ve destekler bekliyoruz. Mobil telefon üzerinden, imalatçıların püf noktalarla ilgili soru – cevap desteğini bekliyoruz, makinelerin simülatörlerle ücretsiz eğitimi için desteklerini bekliyoruz, makinelerin elektronik ortamda teknik ve kullanım klavuzlarını detaylı olarak görmek istiyoruz.

Eğitimli bir operatörün  iş verene katkıları nedir?
Eğitimli bir operatör, iş güvenliğini ihlal etmez, iş kazalarını en aza indirir. Süreyi verimli kullanarak işi gerektiği zamanda bitirir. Ülkemiz olarak Avrupa’ da iş kazalarında 1. Sıradayız. Bu durum çalışma koşullarının eksikliğinden ziyada, operatörlerin eğitim durumu ve dikkat durumu ile de ilgilidir. Derneğimizin üstlendiği en önemli işlerden birisi de operatörlerin eğitimi. Eğitimli operatörler yaptığı çalışmalarla, gerek işverene ve gerekse ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabilir. Eğitimli bir operatör  makineyi doğru kullanarak, yakıt tasarrufuna katkıda bulunabilir. Dernek olarak bu nedenle eğitime önem veriyoruz.

Eklemek istedikleriniz...
İş makineleri sektörünün çalışanları olarak, çalışan haklarının sağlıklı gelişimini sağlamak ve korumak, faaliyet alanını genişletmek, sektöre belirli standartlar getirilmesine katkı sağlayarak hizmet kalitesini artırmak, kamuoyunu sektörümüz hakkında bilinçlendirmek, özel ve kamu kurumları nezdinde sektörümüzü temsil etmek, teşviklerin tüm ülke sathına kademelendirilerek yayılmasını sağlamak, kapsamını genişletmek, sektörümüzü etkileyen ve ihtiyaç duyulan tüm regülatif çalışmalara dahil olmak, nitelikli işgücü ihtiyacı için eğitim ve sertifika programlarının yaygınlaştırılmasına destek olmak ve sektörün bilgi merkezi olmak amacı ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sektörün tüm bileşenlerinin de bu çalışmalarımızda bizimle birlikte olmasını bekliyoruz.

Operatörün katkısı
İyi bir operatör makineyi doğru kullanarak az yakıtla daha çok iş yapabilmesi gibi alanlarda işverene katkıda bulunabilir. Yetişmiş operatör çalıştırmak işverenler açısından daha verimlidir.

Üreticilere Ar-Ge desteği
Operatörler makinede en çok arıza yapan parça ya da ekipmanların neler olduğu, makinenin kullanım yönüyle eksik ve aksak yönleri, makinenin tasarımı ile fiili imalat uyuşmazlıkları, eşdeğer başka makineyle karşılaştırıldığında zayıf ve güçlü yönleri, makinenin kullanım, kapasite ve konfor açısından nasıl daha iyi hale getirilebiliceği gibi konularda bilgi ve deneyimleri ile üreticilere önerilerde bulunabilir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.