Ercan Premiks
Facebook Twitter

Kazakistan’da uzun ve zorlu bir yol

ALE, Kazakistan'da bugüne kadarki en uzun kara taşımacılığını gerçekleştirdi ve her biri 42 m uzunluğa sahip olan beş gabari dışı yükü 3.400 km taşıdı. Konvoy hava sıcaklığının zaman zaman -30 dereceye düştüğü koşullarda ilerlemek zorunda kaldı.
Bu haber 2019-10-31 08:49:06 eklenmiş ve 94 kez görüntülenmiştir.

ALE, Kazakistan'da bugüne kadarki en uzun kara taşımacılığını gerçekleştirdi ve her biri 42 m uzunluğa sahip olan beş gabari dışı yükü 3.400 km taşıdı.

ALE’nin ağır kaldırma ve taşıma ekipmanlarının yetenekleri ve küresel kaynakların desteğini kullanma becerileri, ALE’nin engin ve karmaşık yolun zorlu arazisine rağmen, ürünleri en uygun maliyetli yöntemle taşımasını sağladı. OOG ürünlerini Bautino limanından Temirtau'daki bir çelik tesisine taşıyacak olan anormal yük taşımacılığından altı ay önce kapsamlı hazırlıklar başladı. ALE, en verimli rotayı planlamak için çeşitli yerel makamlarla irtibat kurdu. Güzergahın araştırılması ve genel engellerin ve kavşaklar gibi büyük yapıların üstesinden gelmek için gerekli mühendislik hesaplamalarını tamamlamanın yanı sıra, 100'den fazla köprünün de denetlenmesi gerekiyordu.

Köprüler güçlendirildi

Süper ağır nakliye, 150 tona kadar olan ağırlıkları içeriyordu ve birkaç köprünün kullanım için uygun olmadığı tespit edildi. Mümkün olan yerlerde köprüler güçlendirildi, ancak bazılarının tamamen önlenmesi gerekiyordu ve ALE, yapıları atlamak için geçici yan yollar inşa ederek en uygun maliyetli yöntemlerin kullanılmasını sağladı. ALE’nin kapsamı, yükleri birkaç gemiden bekleyen römorklara boşaltmak için diğerleriyle birlikte 750 ton kapasiteli yeni bir paletli vinç kullandıkları limanda başladı. Geniş ekipman filosundan yola çıkarak, her OOG ürününü taşımak için 26 aks SPT hattı kullanıldı ve ALE, taşımayı tek bir konvoyda gerçekleştirerek maliyetleri azaltabildi.

Derinlemesine planlama

Derinlemesine planlama, rotanın mümkün olan en etkili şekilde müzakere edilmesini sağladı. ALE’nin uzman ağır nakliyat taşıma ekipmanları, rotadaki zorlu yolların üstesinden gelmelerini sağladı. Güzergâhın genişliği hem kırsal hem de kentsel alanları kapsıyordu, böylece ALE, yolculuğun kentsel kesimlerini gece boyunca gerçekleştirmeyi planlıyordu.

ALE’nin çeşitli iklimlerde uzun vadeli anormal yük taşımacılığı projeleri konusundaki deneyimi, operasyon sırasında sert hava koşullarına uygun şekilde hazırlık yapmalarını sağladı. Sıcaklıklar -30 ° C'ye düştü, buzlu yol koşulları yarattı. Güvenlik daima projenin merkezinde kaldı, bu yüzden koşullar izlendi ve gerektiğinde ulaşım yavaşladı. Yoğun kar yağışı ve buzun üstesinden gelmek için ALE, karı temizlemek için özel araçlar ve yolların buzunu çözmek için uygulanan maddeleri getirdi.

OOG ürünlerinin bu devasa ve zorlu taşımacılığı 75 gün içinde tamamlandı. ALE’nin ekibinin uzmanlığı, hamlenin ayrıntılı planlaması ve hazırlıkları ile uygulamada olduğu gibi rekor ağır yük taşımacılığını tamamlamak için sıfırın altındaki sıcaklıklarla savaşmaya devam ettikleri için kanıtlandı.

Yükün uzunluğu

42

Proje kapsamında her biri 42 metre uzunluğa sahip olan beş yük taşındı.

Yolun uzunluğu

3400

Proje kapsamında 3400 kilometre yol katetildi.

Hava koşulları

30

Projeboyunca sıcaklığın -30° C'ye düştüğü günler oldu.

Projenin süresi

75

Rekor kıran bu zorlu yolculuk 75 günde tamamlandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.