Ercan Premiks
Facebook Twitter

Servis ve Yedek Parça Konusunda “ŞİMDİLİK BÖYLE İDARE EDELİM” DİYEMEZSİNİZ

Bir forklift müşterisi için forkliftin yatması çok pahalıya mal olan ve bazen telafi edilemeyecek kadar önemli en büyük sorundur.
Bu haber 2019-09-11 09:30:15 eklenmiş ve 53 kez görüntülenmiştir.

Bir çok forklit oldukça zor koşullarda çalışmakta ve zaman içinde kaçınılmayan yoğun aşınma ve yıpranmalar  meydana gelmektedir. Sonuçta, makinanın ömrünün sürdürülmesi için yedek parça ihtiyacı doğmaktadır. Dolayısıyla, bir forklift sahibinin başarısı için etkin yedek parça temini vazgeçilemez bir öneme sahiptir.

Özellikle geniş forklift filosuna sahipolan ve toplam işletim maliyetleri kavramını kavramış bulunan alıcıların bir forklift markasına karar verirken forkliti satan firmanın parça temin yeteneklerini ön planda tutması gerekmektedir. Sektörde sık söylenen klasik bir söz vardır.

‘’İlk forklifti satıcı satar ancak, ikinci, üçüncü ve daha sonraki üniteleri sattıran satıcı firmanın yedek parça ve servis organizasyonunun başarısıdır.’’

Yedek parça ve servis organizasyonunun teslimattaki başarısızlığı, o müşterinin daha sonraki forkliftlerinin alımı için size uğramayacağının en açık işaretidir. Zira ‘’ yedek parça konusu, makinanın ayakta kalması ve komple müşteri memnuniyeti için en önemli konudur.

Servis teknisyenleri servis hizmeti için işyerine ulaştıklarında parçalarının mevcut olması avantajı hafife alınacak bir konu değil, verimlilik müşterilerinin çalışma süresini artırır ve bugünümüzün iş ortamında çok ciddiye alınması gereken temel husustur.

Forklitler birçok depo, fabrika, lojistik merkezi ve diğer işyerlerinde onun faydalı bir malzeme elleçleme veya taşıma vasıtası olarak görev yapmasını sağlayan motor ve şanzımanlardan lastiklere, akülere ve hidrolik yağlara kadar pek çok parçanın oluşturduğu bir bütündür. Tek bir forkliftin on binlerce farklı parçadan imal edilmesi nedeni ile bir forklift ithalatçısı çok sayıda parçayı yönetmek zorundadır. Dolayısıyla bir forklift ithalatçısının yüzbinlerce parçaya hakim olması gerekiyor ve buda yüksek bir parça bulunabilirliği düzeyine erişmek için oldukça önemli bir parça stoğu yatırımı yapması gerekiyor ki…bunu ülkemizde kaç firma yapabilir sorusu akla gerekiyor.

Bu durumda yedek parça ithalatçıları devreye giriyorsa da bir forkliftin tüm parçalarını tek bir yerden temin edebilmek imkansız. Ülkemizde forklift yedek parçalarına ihtiyaç çok ama imalatçı ve ithalatçı firma  az.

BELÇİKA’LI TVH DESTEĞİ. 

1969 yılında Paul Thermote ve Paul Vanhalst  tarafından kurulmuş olan Belçika merkezli  TVH firması, malzeme elleçleme ve endüstiriyel ekipman sektörlerinde dünyanın en büyük yedek parça ve aksesuar tedarikçisi konumunda. Tüm dünyada ‘’forklift konusunda her şeyin bulunduğu tek adres’’ diye bilinen TVH firmasının dünya çapında bağlı ortaklıkları, temsilcilikleri mevcut. Türkiye’de de İstanbul’un  Avrupa  ve Anadolu yakasında yedek parça deposu bulunan firmanın  Amacı müşterilerine daha hızlı bir şekilde hizmet verebilmek.

FORKLİFT KULLANICILARI GEREKEN İHTİMAMI GÖSTERMELİ 

Peki, ülkemizdeki distribütör firmalar parça konusunu nasıl yönetiyorlar.

Türkiye piyasasında dünya çağında forklift markalarının distribütörlüğünü üstlenmiş belli başlı firmalar yedek parça dağıtımını üç şekilde yapmaktadırlar. Öncelikle teknisyenlerinin araçlarında yeterli parça stoğu ile görevli oldukları bölgede mevcut forklit adedi ve modellerine göre geçmiş tüketim adetleri dikkate alınarak planlanıyor. İkincisi, araçta stoğu tutulmayan acil parçalar bir gecede doğrudan araca sevk ediliyor veya aynı gün kurye vasıtası ile gönderiliyor. Üçüncüsü, bölgelerdeki anlaşmalı oldukları yetkili servisler vasıtası ile yapılmaktadır. Bu yetkili servislere distribütör firmanın uzman mühendis ve teknisyenleri tarafından periyodik olarak seminerler  verilerek onların bilgi dağarcıkları genişletilerek daha iyi hizmet verilmeleri sağlanıyor.

Servislere forkliftin orijinal parçasından başka bir parça takılması da kesinlikle yasaklanıyor.

Ne yazık ki… bir çok müşteri özel arabasına gösterdiği ihtimamı forkliftine göstermiyor.

Arabası arıza yaptığında ‘’Sakın çakma parça takma’’ diye feryat eden bazı müşteriler forkliftinin arızası sırasında ya orijinal parçayı pahalı bularak daha ucuz olan ‘’çakma parça’’ talep etmekte veya en kötüsü ‘’şimdilik böyle idare edelim’’ diyerek forkliftin çok kısa bir zaman sonra daha büyük masraf açmasına sebep olmaktadır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.