Ercan Premiks
Facebook Twitter

Forklift Lastiğinde 25 Yıllık Tecrübe FORKLAS

Marmara bölgesinin önemli firmalarından Forklas Otomotiv firmasının Kurucusu Veysel Kılıç, Otomotiv ve forklift lastiklerinde 25 yıldan beri “Güven, Saygı ve Uzmanlık” ilkelerine dayalı çalışma yaklaşımları ile müşterilerine her zamankinden daha yakın olmayı hedeflediklerini belirterek Konteyner’ci olarak adlandırdığı bazı kişi ve kuruluşların ülkemizde pek bilinmeyen ucuz, kalitesiz lastikleri ithal ederek dengeleri bozduklarından şikayet etti.
Bu haber 2019-07-03 12:26:39 eklenmiş ve 193 kez görüntülenmiştir.

Bursa’da faaliyet gösteren Forklas Ortomotiv,Lastik Makine Sanayi ve Ticaret Ltd.şti.’nin kurucusu Veysel Kılıç, kendisi ve firması hakkında bilgiler verirken lastik sektörü hakkında da görüşlerini dile getirdi.

Veysel Kılıç’ı tanıyabilirmiyiz?

“1960 Trabzon doğumluyum, çocukluğum ve eğitim hayatım Ankara’da geçti. Ankara Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümü mezunuyum.35 yaşıma kadar Ankara’da hayatımı idame ettirdim. Bu ilde lastik sektöründe 4 yıl çalışmışlığım oldu.”

Forklas firmasını kurma fikri ne zaman ve nasıl oluştu ?

1995 yılında Bursa’ya lastikçi ve rulmancı olarak geldiğimde forklift lastiğini pek bilmiyordum ancak, Eczane gibi bir rulmancı dükkanında  forklift lastiği satmaya başlayınca bu iş oldukça ilgimi çekti. 2000 yılının sonlarında çalıştığım firmadan ayrılarak bu işi yapmaya karar verdim ve 2001 yılında resmi olarak Forklas firmasını faaliyete geçirdim. O günden bugüne kadar geçen süreçte  işimizi geliştirerek ve yenileyerek  müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Firmamızın Endüstüriyel Lastik sınıfında bayisi olduğumuz , ülkemizde en çok tutulan ve kalitesine güvenilen lastik markaları olan Solideal, Continental, BKT marka lastikleri Bursa ve Güney Marmara bölgesinde firmamıza yakışır bir şekilde temsil etmeye azami gayreti gösteriyoruz. Bunun yanı sıra 25 yıldan beri “Güven, Saygı ve Uzmanlık” ilkelerine dayalı çalışma yaklaşımlarımız ile müşterilerimize  her zamankinden daha yakın olmayı hedeflediğimiz için Mobil dolgu lastik servisimizi  de hizmete sunarak Bursa ve çevre il ve ilçelerindeki müşterilerimize ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Türkiye Endüstriyel lastik piyasası hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Ayrıca Türkiye endüstriyel lastik piyasasının geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Türkiye’de sanayi geliştikçe buna paralel olarak her sektörde büyümeler olduğunu gözlemliyoruz  Lastik sektörü ve  forklift kiralama sektörü de önemli ölçüde büyüdükçe işin rengi değişiyor ve karmaşık bir hal alıyor dolayısıyla yeni stratejiler yapmak gerekiyor.

Türkiye’de yaşanan lastik markası enflasyonu için neler söyleyeceksiniz?

Bu en önemli konulardan birisi bence bu cebine 3-5 dolar koyan adı sanı bilinmeyen marka lastikleri Türkiye’ye getiriyor  Ben bunlara” Konteynerci “diyorum. Yaklaşık 25 yıldır sektördeyim adını bilmediğim lastikler var. Piyasayı hem fiyat hem kalite ile bozuyorlar. Durum böyle olunca dengeler sarsılıyor. Maalesef özellikle 2-4 satan lastikçiler ve kiralama yapan forkliftçiler en ucuz hangi marka lastik var ise onu alıyor. Sadece çok bilinçli nihai kullanıcılar öncelikle kaliteyi tercih ederek  uzun  vadede maliyeti dikkate alıyorlar, dolayısı ile bu konteynerci olarak tabir ettiğim bu kesim piyasayı inanılmaz  bir şekilde bozuyor.

Forklift lastikleri hangi aşamada değiştirilmelidir?

Öncelikle üretici firmaların ürettikleri lastiklerin özelliklerine göre bilgi ve uyarılarına dikkat etmek gerekir. Sonrada lastiğin aşınması sonucunda fiziki görüntüsüne bakılmalıdır, deforme olmuş lastikler kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde forklifte  telafisi olmayan zararlar verir.

Peki kısa kısa cevaplarsanız Endüstriyel sınıfında hangi tür lastiklerden daha fazla talep alıyorsunuz?

Sektör hızlı bir biçimde dolgu lastiklere doğru gitmektedir.

Hangi tür uygulamalardan hangi lastik türleri tercih edilmelidir?

Yine bunu üretici firmalar çok detaylı bir şekilde ifade etmişlerdir. Çünkü kendi lastiklerinin özelliklerini onlardan daha iyi bilemeyiz.

Farklı lastik sırt tasarımlarının kullanımda ne gibi etkileri olur?

Uzun vadede maliyeti düşüren ve konforu arttıran durumlar söz konusu olur.

Forklift lastikleri hangi aşamada değiştirilmelidir?

Fiziken deforme olduğu ve ekonomik ömrünü tamamladığı zaman mutlaka değiştirilmelidir.

Endüstriyel lastik kullanıcılarına ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Lütfen ucuzluğu değil uygunluğu tercih etsinler ve kaliteden şaşmasınlar.

Sürekliliği olmayan ve satış sonrası hizmeti ve geri dönüşleri olmayan markalardan uzak dursunlar, kısacası arkasında durulmayan markaları tercih etmesinler. Güven veren istikrarlı firmalar tercih etsinler.

Forklas firması olarak ileriye dönük ne gibi projeleriniz var?

Forklas firması sektöründe gidebileceği yere ilkelerinden taviz vermeden gelmek istiyor. Konusunda  ihtisasına devam edecek ve hedefe ulaşmak için tüm gayretini sarf edecektir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.