Ercan Premiks
Facebook Twitter

2018 Yılında Kaybettiklerimiz.

HİDROMEK’in Kurucusu Ünlü sanayici Hasan Basri Bozkurt
Bu haber 2019-01-07 09:22:20 eklenmiş ve 80 kez görüntülenmiştir.

ANKARA merkezli Hidromek’i 1978 yılında kuran Hasan Basri Bozkurt,21.Kasım 2019 günü  71 yaşında vefat etmiş. Bozkurt’un cenazesi,23 Kasım  Cuma günü, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınan öğle namazı sonrası Karşıkaya Mezarlığında toprağa verilmişti.

İş makineleri sektörüne ve Türkiye ekonomisine büyük katkıları olan Hasan Basri Bozkurt’u kısacasa tanıyalım.

Ankara Siteler’de küçük bir atölyede Hidromek’i kuran Bozkurt zaman içinde önemli bir başarı elde etti. Şirket, Hidromek markalı iş makinalarını ihracat yaparak ülke ekonomisine de katkı sağlıyordu.

HİDROMEK A.Ş.’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1971 yılında mezun oldu. Aynı okulda lisansüstü eğitimine devam ederek 1973 yılında Yüksek Makine Mühendisi oldu. Çalışma hayatına 1973 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Makine Mühendisi olarak başlayan Bozkurt, 4 yıl burada hizmet verdikten sonra 1978 yılında Karayolları teşkilatından ayrılarak Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı HİDROMEK’i kurdu.

Eğitime büyük önem veren Hasan Basri Bozkurt, özellikle okul-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ve sanayinin ihtiyaç duyduğu “Kalifiye” eleman yetiştirilmesi amacıyla orta ve yüksek eğitim kurumlarıyla çeşitli iş birliklerini hayata geçirdi. Ankara Sanayi Odası ile yürütülen “Okul Sanayi Eğitim Programı (OSEP)”nın kurulmasında ve Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki “ASO Teknik Koleji”nin yapılmasında aktif rol üstlendi. Çankaya Üniversitesi ile iş makineleri alanında bilgi birikimi olan mühendislerin yetişmesini sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanan protokol de yine kendi imzasını taşımaktadır. Hasan Basri Bozkurt, evlidir ve iki çocuk babasıydı.

HASAN BASRİ BOZKURT KİMDİR?

Hasan Basri Bozkurt, 1947 yılında Erzincan Kemaliye İlçesi, Başpınar Beldesi'nde dünyaya geldi. İlköğretimini Erzincan'da tamamlamış ardından Ankara'da Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümünü bitirmiştir. Uzun yıllar Avrupa İş Makineleri pazarında yer alan Bozkurt, traktörden iş makinaları üreterek işe başladı. Hasan Basri Bozkurt, Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı olarak 50 ülkeye ihracat yapmıştır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.