Ercan Premiks
Facebook Twitter

2018 Yılında Kaybettiklerimiz.

Türkiye’nin İlk forklift imalatçılarından TEOMAN GÜNSÜR.
Bu haber 2019-01-07 09:20:46 eklenmiş ve 94 kez görüntülenmiştir.

07.Kasım 2018 günü Türkiye ‘de bir çok Gazete ve Tv kanalları Ünlü dizi ve sinema oyuncusu Mehmet Günsür’ün babası Teoman Günsür’ün vefat haberini duyurdu. ünlü bir kişinin babasının vefat haberini elbette Gazete ve Tv’lerde haber olacaktı.

Peki Teoman Günsür kimdi?

 Ünlü bir sanatçının babası olmaktan başka ne gibi özellikleri vardı. Önce kısaca ünlü sanatçı Mehmet Günsür’den bahsedelim

8 Mayıs 1975 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde  dünyaya gelen  ve daha yedi yaşında iken çeşitli televizyon reklamlarında oynayarak oyunculuğa adım atan Mehmet Günsür,Eğitim hayatını İtalyan Lisesi  ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı.

 Bir müzik grubuyla birlikte konserler veren Mehmet Günsür, dört yıl boyunca bir restoran işletti.” Hamam” adlı sinema filminin seçmelerine katıldı ve deneme çekimlerinin ardından role kabul edildi. Filmde aldığı rolle birlikte geniş kitlelere adını duyurdu.

Özellikle 2011 yapımlı” Aşk Tesadüfleri Sever” adlı filmde oynadığı başrol Özgür Turgut karakteriyle adını Türkiye'ye duyuran Mehmet Günsür, 2012-2014 yılları arasında yayınlanan “Muhteşem Yüzyıl”” adlı televizyon dizisinde Şehzade Mustafa rolünü oynadı ve bu rolle de unutulmayan bir oyuncu oldu.

Teoman Günsür Kimdir.

Türkiye Forklift ve İstif makinaları sektörüne emek veren çok eski kişilerin dışında sektörde yenilerin tanımadığı ve hatta adını bile bilmediği Teoman Günsür’ü Sektörün en eskilerinden olan duayen isim Erkan Boylu anlattı.

“Teoman Günsür, 1970 yılında Başta Ergun Karaca olmak üzere birkaç arkadaşı ile birlikte Anadolu Lift San.Tic.Ltd.Şti.ni kurarak  yerli forklift dizaynı ve üretim çalışmalarına başladılar

Türkiye’de ilk forklift üretimini Anadolu Lift San.ve Tic.Ltd.Şti. 1972 de gerçekleştirmiştir.

1970 yılında Teoman Günsür,Ergun Karaca ve birkaç arkadaşı firmayı Türkiye’de ilk yerli forklift üretimini yapmak için  Anadolu Lift San.ve Tic.Ltd.şti. kurarak

forklift dizayn ve üretim çalışmalarına başlamışlar. Kısa süre sonra firmanın finansör

ortağı olarak o zamanlar Prestcold buzdolaplarını üreten Ahmet Özcan,

1971 de diğer finansör ortak Muammer Cider de katılmış ve üretim Manisa’ya taşınmıştır.

1972 yılında bende bu kadroya dahil oldum ve  ilk yerli forklifti imal edilerek satışı gerçekleştirildi. Bu şekilde 5 yerli forklift daha yapıldı ama  Bu forkliftlerin başarılı olamaması üzerine İngiliz Coventry Climax firması ile lisans anlaşması yapılmış ve 1974 te Climax forkliftler İzmir’deki Anadolu Lift tesislerinde seri olarak üretilmeye başlanmıştır.

Türkiye’ de ilk forklift üretimine bilgi ve emek koyan çekirdek kadro Erkan Boylu,Ergun Karaca ve Teoman Günsür’dür.

Ünlü sanatçı Mehmet Günsür’ün babası olan Teoman Günsür, 1981 yılında  Linde forkliftleri Tatmak firmasında çalışırken Türkiye’ye ilk getiren kişidir.

Teoman Günsür’ü maalesef 07.11.2018 de kaybettik. Forklift camiasının başı sağolsun.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.