Ercan Premiks
Facebook Twitter

Kurtuluş Akkuş “Müşteri Memnuniyetinin Temelinde “Yedek Parça” Yatar.

Ülkemizde forklift yedek parçaları imalatı denince ilk akla gelen firma “AKKUŞLAR” firmasıdır, bu güne kadar Türkiye’de yer almış ve Pazar oluşturmuş tüm marka forkliftlerin yedek parçalarının imalatını yaparak sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmeye çalışmıştır.
Bu haber 2018-11-09 11:43:46 eklenmiş ve 805 kez görüntülenmiştir.

Bir forklift müşterisi için  forkliftinin yatması  çok pahalıya mal olan ve bazen telafi edilemeyecek kadar  önemli en büyük sorundur. Bir çok forklift oldukça zor koşullarda çalışmakta  ve zaman içerisinde kaçınılmayan  yoğun  aşınma ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Sonuçta makinanın ömrünün sürdürülmesi için  yedek parça ihtiyacı  doğmaktadır dolayısıyla bir forklift sahibinin başarısı için  etkin yedek parça temini  vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Müşteri memnuniyetinin temelinde “Yedek Parça “ yatar diyen Akkuşlar firmasının Genel Müdürü Kurtuluş AKKUŞ, firması ve  forklift yedek parçaları piyasası hakkında sorularımızı yanıtladı.

Akkuşlar firmasının yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verirmisiniz?

Akkuşlar Forklift 2011 yılında forklift sektöründe yedek parça imalatçısı ve tedarikçisi olarak hizmete başlamıştır. firma olarak daima  müşterilerimize nasıl daha iyi bir hizmet verebiliriz düşüncesi ile  her geçen gün bu konuda kendisini geliştirmeye özen göstermektedir.Çalışmalarımızı daha kaliteli ürünü   daha ucuza nasıl imal edebileceğimiz üzerinde sürdürüyoruz.Firmamızın yedek parça stoğunun %70’ini imalat malzemeleri oluşturmaktadır ve bu yüzden imalat ağırlıklı çalışan bir firmayız.

Genellikle hangi tip forkliftlere  yedek parça üretimi yapıyorsunuz?

Bildiğiniz gibi forklift yedek parçası imalatı yapan bir firmayız ve genel olarak dingil aksam parçaların üretimini yapmaktayız. Türkiye forklift pazarında Çin malı forklift diğer forklift markalarına göre daha fazla bulunmaktadır ve üretimimizin bir kısmını bu forklift grubunun yedek parçaları oluşturmaktadır. Bu forklift grubundan hariç olarak LINDE,DAEWOO,HYUNDAI,HYSTER,KOMATSU ve TCM forkliftlerin yedek parçalarının imalatını yapmaktayız.

Üretim çeşitlerinizi ele aldığımızda yedek parça imalatında Pazar payınız nedir?

Üretimimizin büyük bir kısmını forklift dingil aksamı oluşturmaktadır ve bunun yanında forklift’in diğer aksamlarından parçaların da üretimini yapmaktayız. Bu yüzden Türkiye geneli baktığımızı düşünürsek pazar payımızı %20-25 civarlarında görmekteyiz.

Yedek parça ihracatı yapıyormusunuz sözleşmeli olarak parça imal ederek program çerçevesinde sevk ettiğiniz yurtdışı alıcılar varmı?

İhracatımız Avrupa’nın çeşitli ülkelerine bulunmaktadır. İhracat yapmak bizim gibi imalatçı bir firmaya daima bir artı özellik katmıştır. Bunun en büyük katkısı kalite olarak standardımızı korumaktır. Türkiye’de bizim gibi imalat yapan firmalar ihracat yapmak durumundadır ve bizimde üretimimizin %60’lık kısmını ihracatımız oluşturmaktadır. İhracatımızın yanında ithalatımızda bulunmaktadır. Bilindiği gibi Türkiye’deki üretim maliyetleri göz önüne alındığında forklift parçalarının tamamının maliyetler dolayısıyla üretimi yapılamamaktadır. Akkuşlar Forklift olarak Türkiye’de üretilen her malzemeyi tercih etmek isteriz. İmalatımızın yanında ithalat da yaptığımızdan dolayı Çin gibi uzak doğu ülkelerindeki maliyetler bazı parçalar için Türkiye’den çok daha alt seviyelerde olabiliyor. Bu yüzden bazı parçaların ithalatını yapmak daha avantajlı olduğundan ithalat da yapıyoruz.

İmal ettiğiniz ürünlerle ithal ettiğiniz ürünleri karşılaştırırsak hangisinin çeşidi daha fazla?

Yedek parça imalatı yapan bir firma olduğumuzdan dolayı imal ettiğimiz ürünleri stoğumuzda daha fazla tutmaya özen gösteriyoruz. İmal ürünlerimizin çeşidi ithal ürünlere göre daha fazladır. Son zamanlarda ithalat yapmak daha da zorlaşmıştır ve buda bizim gibi firmaları daha çok imalata yönlendirmektedir.

İmal ettiğiniz ürünlerle ithal ettiğiniz ürünleri karşılaştırırsak hangisinin çeşidi daha fazla?

İmal ettiğimiz ürünler ile ithal ettiğimiz ürünlerin karşılaştırmasını yapmayı pek uygun bulmuyoruz. Bunun en önemli sebebi kalite ve fiyat farkıdır. Bu kıyaslamayı yapabilmek için özellik günümüz piyasa şartlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sadece fiyat olarak baktığımızda rekabet edemiyoruz fakat kalite ve fiyat olarak karşılaştırdığımızda ise kendimizi daha rekabet edebilir bir şekilde görüyoruz.

Son aylarda yükselen döviz fiyatları firmanızı ve Türkiye forklift sektörünü nasıl etkiledi anlatırmısınız?

Son zamanlarda yükselen döviz fiyatları sadece firmamızı ve forklift sektörünü değil Türkiye piyasasını olumsuz etkilemiştir. Döviz fiyatlarının bir anda bu kadar artması ve ayrıca buna bağlı olarak hammaddeye gelen zamlar bizim maliyetlerimizin artmasına sebep oldu. Bizim haricimizde ithalat yapan yedek parça firmalarını da etkilemiştir. Sadece döviz artışı olarak bakmamak lazım ithalat olarak bakarsak ürünlere gelen ekstra vergiler de son zamanlarda sektörü olumsuz etkilemiştir.

 

Son yıllarda Çin menşei’li forklift modeli artmıştır ve yedek parça açısından takibi zor bir seviyeye gelmiştir. Yedek parça ithalatı ve satışı yapan firmaların üzerindeki kullanıcı baskısı artmış ve firmaları maddi ve manevi olarak zorlamaya başlamıştır. Özellikle maddi olarak ithalat ve imalat yapan firmaların sektörün yedek parça sıkıntısı çekmemek için desteklenmesi gerekmektedir. Bizde yedek parça imalatı yapan bir firma olarak ithalat yapan firmalara yerli imalatla destek olma amacında ve çabasındayız.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.