Ercan Premiks
Facebook Twitter

“Türkiye traksiyoner akü üretiminde bölgede önemli bir güç haline geldi”

Türkiye’de ilk yerli traksiyoner aküyü imal eden kişi olarak bilinen Kamil Ceyhan’ın 2000 yılı başında kurduğu ARMA akü firması 40 araç ve 150 civarı personeli ile Bursa merkez olmak üzere toplam 6 şube üzerinden Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri ne hizmet veriyor ihtiyaç halinde ise Türkiye’nin tüm bölgelerine ulaşabiliyor.
Bu haber 2018-09-01 11:35:53 eklenmiş ve 192 kez görüntülenmiştir.

Still Arser firmasının tüm Türkiye akümülatör servis ve bakımlarını da üstlenen ARMA AKÜ firması Arser’in Manisa Vestel City ve Çerkezköy BSH projelerinde 50 kişilik akü bakım personeli görev yapıyor.

“ Genç yaşlarda aldığım asit kokusu hoşuma gitmiş olmalı ki, hayatım boyunca akümülatör sektörü haricinde başka bir sektörde çalışmadım. Akümülatörü A’dan Z’ye, en ince detaylarına kadar biliyorum. İş hayatındaki kalıcı başarının sırrının, insanın yaptığı işi iyi bilmesinde olduğuna inanıyorum.” diye konuşan Kamil Ceyhan kendisine yönelttiğimiz soruları cevapladı.

Akümülatör sektörünün duayen bir ismi olarak sizi tanıyoruz ama dergimiz aracılığı ile bir kere daha sizi okuyucularımıza tanıtalım istiyoruz. Kamil Ceyhan Kimdir?

1974 yılında, Bursa’da Tophane Sanat Okulundan mezun olduktan sonra, İstanbul’da akümülatör malzemeleri üreten bir aile büyüğümüzün teşvikiyle akümülatör sektörüne giriş yaptım. 70’li yılların sonlarında Filo Akü markasıyla starter akü üretimine başladık. Kısa zamanda sektörde Türkiye’nin başlıca firmalarından biri haline geldik. Bu arada ilginç bir detay vermek isterim. Türkiye’de elektrikli forklift ve traksiyoner akü konuları henüz bilinmezken, ilk yerli traksiyoner aküyü üreten kişi benim. 80’li yılların başlarında, Çukurova Grubu, ithal ettiği bir elektrikli forkliftin arızalı aküsünü Türkiye’de temin edemeyince benden bu aküyü imal etmemi istedi. Bende o zamanki imkanlara göre bu aküyü imal edip forklifti çalışır hale getirdim.

Genç yaşlarda aldığım asit kokusu hoşuma gitmiş olmalı ki, hayatım boyunca akümülatör sektörü haricinde başka bir sektörde çalışmadım. Akümülatörü A’dan Z’ye, en ince detaylarına kadar biliyorum. İş hayatındaki kalıcı başarının sırrının, insanın yaptığı işi iyi bilmesinde olduğuna inanıyorum.

 Arma Akü firması ve çalışmaları hakkında bilgi verirmisiniz?

Starter akü imalatını bıraktıktan sonra 2000’li yılların başlarında Arma Akü’yü kurarak endüstriyel akü servis sektöründe hizmet vermeye başladım. Bu yıllar endüstriyel akü satışlarının gelişme gösterdiği ama servis sektöründe çok büyük bir boşluk olduğu yıllardı. Ortaya çıkan bazı servis firmaları, yeterli bilgi birikimleri olmadığı için kalitesiz ve yetersiz hizmet vermekte, haksız kazançlarla müşterilerini mağdur etmekte idiler. Arma Akü’nün kuruluş amacı sektördeki bu boşluğu doldurmak, bilgi birikimini ve tecrübesini sektörün kullanımına sunarak bu alandaki gelişimi sağlamaktır. Bunu sağlamak içinde nitelikli personel ve teknik altyapı konularına azami önem verdik. Nitekim Arma Akü kurulduğundan bu yana sektörün lider firması olmuş ve hizmet kalitesiyle sektörü yönlendirmiştir.

Arma Akü, Mutlu Akü’nün ilk endüstriyel akü satış bayi ve yetkili servisi olmuştur ve halen en büyük bayi olarak devam etmektedir. Yeni akü satışlarında çok cazip fiyatlarımızın yanı sıra, servisle ilgili her türlü hizmeti de vermekteyiz. Verdiğimiz hizmetler ana hatları ile; akümülatör ve şarj cihazı tamiri, garantili yenileme, periyodik bakım, full servis hizmeti, akümülatör ve şarj cihazı kiralama gibi hizmetlerdir.

 Arma akü firması Türkiye’nin hangi noktalarında faaliyet gösteriyor.

40 araç ve 150 civarı personelimizle, Bursa merkez olmak üzere toplam 6 şube üzerinden Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri ne hizmet verebiliyoruz. Ayrıca teknik servis birimlerimiz, ihtiyaç halinde Türkiye’nin tüm bölgelerine ulaşabiliyorlar. Bu özelliğimizle de sektör içinde eşsiz bir konumdayız. Kapasite olarak da sektördeki en büyük firma biziz.

 Türkiye Traksiyoner akü sektörünün genel bir değerlendirmesini yaparmısınız?

 Traksiyoner akü sektörü, ülkemizin büyümesine paralel olarak büyüyen bir sektör. İstatistik verileri, yabancıların ülkemizdeki yatırımları ve traksiyoner akü üretiminin artması bunun kanıtı. Türkiye traksiyoner akü üretiminde de bölgede önemli bir güç haline geldi ve planlanan bazı yatırım projeleri ile daha da güçlü hale gelecek.

Firmanız açısından 2018 yılının ilk yarı değerlendirmesini yaparmısınız?

2018 yılının ilk yarısı bizim için çok verimli geçen, işlerimizin gelişmesi için yatırım yaptığımız, teknik ve idari altyapımızı güçlendirdiğimiz bir dönem oldu. İş hacmimiz önemli ölçüde arttı. Ayrıca bu dönemde kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attık.

 Firmanızla ilgili ne gibi gelişmeler yaşandı yeni projeler kazanımı yapabildiniz mi ve ileriye dönük ne gibi projeleriniz var anlatırmısınız?

Arma Akü adına yaşanan en büyük gelişme, Still Arser firmasının tüm Türkiye akümülatör servis ve bakımlarının firmamıza verilmesi oldu. Arser’in Manisa Vestel City ve Çerkezköy BSH projelerinde 50 kişilik akü bakım personelimiz görev yapıyor. Arser firması ile zaten 10 yıldır kısmen çalışıyorduk ama bu yıl yurt çapındaki tüm projelerini bize verdiler. Bu da bizim için büyük bir sorumluluk getiriyor.

Bursa merkez servisimizi, Görükle Organize Sanayi bölgesinde 2500 m2 kapalı alanlı yeni yerimize taşıdık. Bu sayede kapasitemizi arttırmakla birlikte, hizmet kalitemizde de iyileştirmeler yaptık. Ayrıca teknik ve idari kadrolarımızda da bize önemli faydalar sağlayacak arkadaşlarımız aramıza katıldı.

İleriye dönük hedef ve projelerimizin başında tamamen kurumsal bir firma haline gelmek var. Ayrıca, traksiyoner akü sektöründe gelişen teknolojiye adapte olmak bizim için çok önemli. Bu konuda önemli çalışmalarımız var.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.