Ercan Premiks
Facebook Twitter

Mekar Forklift Yedek Parça Sektöründe Yeni bir Soluk Getirecek.

Merkezi İstanbul’da bulunan Mekar Forklift firmasının kurucusu Ahmet Kahveciler, forklift sektörünün temel ihtiyaç ürünü olan yedek parçalarının ithalatına daha geniş çaplı olarak ithalatına girerek Çin menşeili arazi ve şantiye forklifti olarak bilinen ve Avrupa ve Amerika’da da satışı yapılan WILD DOG forkliftlerin ithalatına başladı.
Bu haber 2018-09-01 11:23:33 eklenmiş ve 224 kez görüntülenmiştir.

Bu yeni oluşum hakkında görüştüğümüz Kahveciler, kendisine yönelttiğimiz soruları cevapladı.

 

Mekar forklift firmasının çalışmaları hakkında bilgi verirmisiniz?

 

Mekar Forklift firması,Sektörümüzün dört ana dalı olan Kiralama, sıfır ve 2.el forklift satışı, servis ve yedek parça konularında hizmet vermektedir. Böylesine komple bir hizmet vermekle kısaca söylemek gerekirse zemine dört ayakla basıyoruz diyebilirim. Bu durum firma olarak bize sağlam bir duruş kazandırmaktadır .

Müşteri açısından bakıldığında ise forklift ile ilgili her şeyi bulabilecekleri bir platform sağlamış oluyoruz. yani müşterimiz arızalı forkliftini servisimize göndermek istediğinde forkliftini kendi nakliye aracımızla alarak servisimize getiriyor ve servis departmanımızda konusunda uzman teknik elemanlarımız forklifte gerekli olan yedek parçasını da rafımızdan temin ederek en iyi şekilde servis hizmetini vermektedir.

Böylece müşterimiz ilk elden forkliftine ait tüm ihtiyacını görmüş olmaktadır.

PARÇAZADE Yedek parça sektöründe yeni bir soluk..

Duyumlarımıza göre forklift yedek parçaları ithal etmeye başladınız bu konuda bizi bilgilendirirmisiniz?

 Uzak doğu’nun iyi üreticilerden temin ettiğimiz yedek parçaları müşterilerimize garantili olarak satışını yapmakta ayrıca satış sonrası hizmetlerini sunmaktayız burada firmamızın tescilli markası olan MEKAR FORKLİFT markasını kullanıyoruz.

Mekar forklift, servis kökenli bir firmadır ve yedek parça her zaman bizim işimizin bir parçası olmuştur. Bizim her zaman kendi servisimizin ihtiyaçlarıyla ilgili bir parça ithalatımız zaten vardı, amacımız forklift ile ilgili konuların tamamını çatımız altında toplamaktır.

 Baktığımızda yedek parça konusunda yeterli olmadığımızı fark ettik, bir yıl kadar bunun araştırma ve planlama işiyle uğraştık Avrupa ve Çin’deki fuarları gezdik, görüşmelerimizi tamamladık servis departmanımızın tecrübelerini ihtiyaçlarını rapor haline getirdik yedek parçada tecrübelerine güvendiğimiz arkadaşlarımıza danıştık ve start verdik.

5000 çeşit yedek parçanın bulunduğu bir katalog hazırlattık PARÇAZADE markamızı ve siparişimizi oluşturduk geldiğimiz aşamada katalog çalışmalarımız sona ulaştı ve baskıya girmiş durumda aynı anda www.parçazade.com adı altında bir internet sitesi hazırlama çalışmalarına başladık, ikinci büyük siparişimizi hazırlattık ve yüklettik bu esnada işyerimizdeki bir bölümü yedek parça deposu haline getirdik, tahminim 1 hafta içerisinde Çin ve Japon grubu yedek parçanın tamamı raflarımızda olacak bundan sonraki aşamada marketing çalışması başlatacağız

Bu işte kendimize koyduğumuz hedef kaliteli ekonomik yedek parçayı mümkün olabilecek en hızlı şekilde müşterimize ulaştırmak olacaktır.

İthal forkliftlerin Türkiye’deki satışı ve pazarı hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bu sahayı tam bir ateş çemberi olarak tanımlayabilirim ekonomik endüstriyel forklift satışındaki karlılık oranları son yıllarda o kadar aşağılara ulaşmış durumdaki,

 bir tek bu işle uğraşan firmaları bir yere taşımasını bir tarafa bırakın, bu firmaların hayatta kalması bile çok zor. açıkçası bu durumun sürdürülebilir bir şey olmadığı kanaatindeyim.

Bir taraftan rekabet karlılık oranını aşağılara çekerken bir taraftan da ürünün dolar karşılığı fiyatı devamlı yükseliyor bir de Çin’li üretici hammadde maliyetleri bahanesiyle dolar cinsinden zam yapıyor, dolayısıyla şenlik başlıyor.

 İthalatını yaptığınız bu yeni model forklifttin menşei ve özellikleri nelerdir bize bilgi verirmisiniz?

Forkliftimiz WILD DOG Şantiye forklifti olarak tanımladığımız bir ürün 4x2 ve 4x4 seçenekleri mevcut üretici 2,5-3,5 ve 5 ton seçenekleriyle üretim yapıyor asansör seçenekleri

Endüstriyel modellerden farklı değil, dubleks ve tripleks. Yükseklik olarak maksimum 6 metreye kadar üretimi mümkün. Ürünün üretimi çok eski olmamakla beraber kalitesi gayet başarılı Çin’li üretici endüstriyel üretimindeki tecrübesini bu modelde kullanmış,

Firma olarak bu ürünün ithalat kararını almadan önce firmayı ve ürünü iyice araştırdık Çin’deki muadillerine göre üstün yanları olduğunu gördük. 3 senedir seri üretimi olan bu makine Avrupa ve Amerika’da dahil olmak üzere bir çok ülkede satışı yapılıyor.

Ben şahsen bu makinanın Avrupa’daki mümessili ile bizzat görüşerek bilgi aldım ve kullanıcı gözüyle forklifti inceledikten sonra ithalatına karar verdim.

 Forklift kiralama faaliyetlerinizle ilgilide bilgi verirmisiniz?

KİRALA&GÜÇLEN çok geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Operasyonel veya sözleşmeli operatörlü veya operatörsüz olmak üzere müşterinin her türlü kiralama hizmetini bulması mümkün olmaktadır.

Bu iş dalındaki faaliyetlerimizi KİRALA&GÜÇLEN markamızla devam ettiriyoruz aktif ve devamlı güncel tuttuğumuz www.kiralikforklifler.com adında bir sitemiz bulunmaktadır.

Firmamızın merkezinin hemen karşısında 1000 m civarında bir kullanım alanına sahip, bir kısmını çitle kapattığımız bir garajımız mevcut bu sahada 2,5 ton – 10 ton arası forkliftlerimiz devamlı hizmete hazır tutulmaktadır. 1 palet malzemeye de 8-10 tonluk bir CNC tezgahına da anında hizmet ulaştırabiliyoruz. Talep geldiği an da uzman bir KİRALA&GÜÇLEN çalışanı arkadaşım forkliftti kayar kasa kamyonlarımızdan biriyle alıyor işi müşterinin kapısında teslim ederek dönmektedir.

 Ayrıca proje işlerimiz bulunmaktadır 3 hava limanı şantiyesi, şehir hastaneleri şantiyesi gibi büyük projelerde iş alıyoruz burada tamamen müşterinin talebi doğrultusunda hizmet vermekteyiz. otoparkta çalışacaksa asansörü kısa olanı, asma tavan yapacaksa uzun olanı tercih edebiliyor, tamamen çözüm odaklı işler yaparak müşterilerimizin güvenini kazanmaktayız.

Yeni ithalatını yaptığınız bu şantiye forklifti modelinizin de kiralamasını yapacakmısınız ?

Evet WILD DOG forkliftlerimizi Kiralama parkımıza dahil ettik. zaten bu ürünü ithal etme kararımız kiralama departmanımızın şantiyelerde edindiği tecrübelerden kaynaklanıyor.

Şantiyelerdeki tecrübelerimiz bizi talebini kendinin yaratacağına inandığımız bir forklift çeşidi arz etmeye yöneltti bu ürün de WILD DOG 4X4 Şantiye forkliftidir. .

Şantiyelerde çalışan Beko loder ve Telehandler’e karşı WILD DOG’un ayrı ne gibi bir özelliği veya farklılığı var?

Endüstriyel bir forklift modelini bozuk zeminli bir şantiye sahasına sokmak imkansızdır forklift bozuk zeminde askıda kaldığı anda ne ileri nede geri hareket ettiremezsiniz.

Şantiye ortamında paletli malzeme taşımanız gerektiğinde sizin için ideal makine Telehandler modelleridir veya bir Beko loderin kepçesine çatal aparatı takarak iş çözmeye çalışırsınız

Beko loderler kazma toprak aktarma amacıyla üretilmiş araçlardır ve dikey çalışamazlar palete girdiğinde kepçeleme hareketi yapacağından malzemeye zarar verme ihtimali yüksektir.

Telehandlerler bu işe en uygun araç olarak görülse de bazı ortamlar için ihtiyaç duyulandan fazla kabiliyetli ve maliyetli olabilir yani her zaman 14 metre yüksekliğe bir şeyler uzatmanız gerekmeyebilir. ayrıca bu makinede de dikey çalışma şansınız yoktur. bir diğer konu forklift’ e kıyasla yük kayıpları fazladır.

Sonuçta hesap ortadadır WILD DOG 4x4 size şantiye sahasında 3,5 ton taşıma kapasitesi 6 metreye kadar min yük kaybıyla dikey çalışma kabiliyeti her türlü bozuk zeminde yüksek 4x4 performansı ve çok daha ekonomik alım maliyeti sunar.

 hal böyle olunca bize de bu ürünü KİRALA&GÜÇLEN makine parkurumuza eklemek yakışırdı, bizde öyle yaptık.

Ayrıca WILD DOG Mekar forklift bünyesinde satışa da sunulmuş durumda yani müşterilerimiz ürünü denedikten sonra alım kararı verebiliyorlar.

 Sizce Bu forklift Türkiye pazarında yüzde kaçlık Pazar payına sahip olabilir?

Türkiye pazarında pay sahibi olabilmesi için daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum önümüzdeki yıllarda ürün tanınacak ve fiyatı daha da cazip hale gelecektir bu gerçekleştiğinde şantiyelerde kullanılan endüstriyel forkliftlerin tamamının yerini alabilecek potansiyeli olan bir forklift olduğunu düşünüyorum.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.