Ercan Premiks
Facebook Twitter

Akümax Akülerin Ömrünü Uzatıyor.

Otomotiv sektöründe faaliyet göstermek üzere 2005 yılında Ankara’da kurulan SAYTEK firması
Bu haber 2018-09-01 11:20:44 eklenmiş ve 317 kez görüntülenmiştir.

Son 6 yılda faaliyetlerini AKUMAX markası ile akülerin ömrünü uzatmaya özelliklede traksiyoner akü diye bilinen forklift aküleri üzerine yoğunlaştırmış olan firmanın Genel Müdürü Ahmet AYDIN, Akümax ve ürünleri hakkında bilgiler verdi.

Akümax Nedir Anlatırmısınız?

Akümax solüsyonu kurşun asit (Traksiyoner, stasyoner, starter, deepcycle) akülerde sülfatlaşma giderici olarak görev yapan kimyasal bir karışımdır. Akülerin çalışma ortamı ve şartlarına göre kullanım süreleri değişebilmektedir. Değişmeyen şey akülerin tamamına yakın bir kısmının sülfatlaşmaya maruz kalarak zamanla plakaların sertleşmesi ve akım geçirmez hale gelmesidir.

Bunun başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Deşarj olmuş bataryayı uzun süre bekletmek, Elemanlardaki arızaları ihmal etmek ,Su yerine asit koymak (kesinlikle hücreye asit ilave edilmemelidir.)Bataryanın bulunduğu yerde sıcaklığın fazla olması ,Aküyü sürekli olarak düşük şarjda kullanmak, Akünün sık sık çok fazla deşarj olması.

Akülerin ömrü nedir bu konuda nasıl bir çalışma yapmaktasınız veya yapılabilir?

Aküler üretildikten sonra ortalama 1500 cylce (çevrim ömrü) verilmektedir. Bu günde tek vardiya çalışan bir akü için 4 yıl demektir. Biz Saytek firması olarak bu durumu nasıl daha yukarılara taşıyabiliriz diye çeşitli araştırmalar yaptık. Gerek sahadan gerekse Ar-ge tarafındaki araştırmalarımız sonucu bu çevrim ömrünü daha yukarılara taşıyabileceğimizi gördük.

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki bu sektörde(CER AKÜ)yeteri kadar satış sonrası hizmet verilmiyor veya verilemiyor. Bu durumun en başında yine yetişmiş eleman sıkıntısı olduğu gayet açıktır. Saha çalışmalarımızdan görüyoruz ki birçok traksiyoner akü daha çevrim ömrünü tamamlayamadan geri dönüşüme gitmektedir. Takdir edersiniz ki bu aküler pahalı aküler. Türkiye’de bir gram kurşun üretilmiyor kurşunun tamamı yurt dışından geliyor. Akülerin ağırlıklı ham maddesi kurşundur ve bunların tamamına döviz ödemekteyiz.

Burada anlatmaya çalıştığımız şey şudur. Elektrikli forklift akülerini maksimum düzeyde verimli kullanarak normal kullanım süresini ikiye katlayabilir aküye daha uzun ömür katabiliriz

Sizin yaptığınız proses nedir neyi farklı yapıyorsunuz da akünün ömrünü iki katına kadar çıkarabiliyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim akünün anayasası bellidir. DÜZENLİ PERİYODİK BAKIM.

 Sahalarda görüyoruz günlerce saf su ilave edilmemiş saf su analizi yapılamamış hatta çeşme suyu koyanlar var. Hiçbirimiz bunu yapmıyoruz?

 Örneğin 3 ayda bir dengeleme şarjı (servis şarjı) yapılması gerekir hangimiz yapıyoruz?

 Bir başka husus da sürekli ara şarj yapıyoruz bir saat iki saat arayla yapılan şarj akü ömrüne müthiş zarar veriyor. Sorun olunca akü çalışmayınca işler durunca şikayetçi oluyoruz ve çareler arıyoruz.

Akülerde zamanla sülfatlaşma dediğimiz kronik bir arıza oluşmaktadır.

Sulfatlaşma ile ilgili arıza nedir nasıl oluyor?

 Sulfatlaşma basit bir anlatımla çaydanlığın tabanında oluşan kireç gibidir. Akülerin plakalarına yapışır ve akım tutmayı engeller. Bu durumu önceden önlemek mümkün değil ancak oluşan sülfatlaşmayı daha kolay ve düşük bir maliyetle gidermek mümkündür. Bizim yöntemimiz elektro kimyasal bir çözümdür. Aküler şarj esnasında iken AKÜMAX özel sülüsyonumuzu her bir hücreye zerk ettiğimizde anında bir reaksiyon başlar ve özellikle pozitif kutupta oluşan sülfatlaşmayı çözene kadar reaksiyon devam eder. Sülfatlaşma giderildiğinde akü daha kısa sürede şarj olacak ve daha uzun sürelerde deşarj olacak uzun süre şarj ihtiyacı olmadan hizmet verecektir.

Normal şartlarda akülerin sülfatlarını çözmek için akü bakım firmaları aküleri kendi atölyelerine getirerek uzun süreli düşük akım vererek bu sorunu çözmeye çalışırlar ancak hem süre çok uzuyor hem de yüzde yüz bir başarı sağlanamıyor.

Biz bu uygulamayı ekseriyetle yerinde yapıyoruz aküleri taşımıyoruz ve işletmenin işini aksatmıyoruz. AKUMAX uygulamadan önce 3 saat hizmet veren bir akü uygulamadan sonra 6 saat hizmet vermeye başlıyor ve bu kapasite artışına biz 1 yıl garanti veriyoruz. Onlarca kurumsal firmalara bu konuda hizmetler verdik ve müthiş olumlu geri dönüşler aldık. Türkiye’de her bölgeye hizmet veriyoruz. Özellikle yerinde çözümler üretiyor olmamız bizi rekabette bir kaç adım ileriye atıyor.

Elektrikli forkliftlerin dizel olanlarına göre yoğun çalışan bir işletmede 1/10 oranında yani dizele göre on kat daha tasarruflu bir araç olduğu dikkate alındığında akünün ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlatmaya gerek yoktur.

Geçenlerde sektördeki bir dostumuz "Elektrikli forkliftlerde akü sorunlarını çözemediğimiz için tüketiciler elektrikli araçlardan uzaklaşıyor" dedi. .Bu çok önemli bir tesbittir. Aslında tam tersi bir durum olması gerekiyor. Firmalar elektrikli/akülü araçlar kullanmalı bunun için teşvikler yapılmalıdır. Maalesef bu traksiyoner akü bakım sektöründe işini iyi yapan az sayıda firma var.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son söz olarak başta güvenlik tedbirleri mutlaka alınmalı akülerin periyodik bakımları ihmal edilmemeli, aküler boşalmış vaziyette bekletilmemelidir. Mümkün olduğunca sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Yine mecbur kalmadıkça ara şarj yapılmamalı özellikle saf su kontrolleri (otomatik dolum sistemi dahil) en az haftada iki gün yapılmalı redresör uyumlarına dikkat etmeli. Hücre bağlantı kabloları soket ve kabloları 2 yılda bir yenilenmelidir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.