Ercan Premiks
Facebook Twitter

Yangına Dayanıklı Çanta Lityum Bataryalar İçin Güvenli Taşıma İmkanı Sağlıyor

Düşük ağırlığı ve yüksek veriminden dolayı tercih edilen lityum iyon bataryalar forkliftler, elektrikli arabalar, pille çalışan aletler ve akıllı telefonlar açısından önemli parçalardır. Ancak bunların son derece yüksek enerji yoğunluğu yangın açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır. Tehlikeli maddelere yönelik ambalajlar konusunda uzman olan ZARGES, özellikle lityum-iyon bataryaların taşınması ve muhafaza edilmesi için tasarlanmış olan K470 Batarya Kutusu alüminyum çantayı piyasaya sürerek portföyünü genişletti.
Bu haber 2018-07-10 14:26:29 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.

Lityum-iyon bataryalar sadece güvenli kaplar içerisinde taşınabiliyor çünkü yanlış elleçlemeden dolayı batarya hasar görebilir ve en kötüsü hasar gören batarya yangına neden olabilir. Bu ürünlerin satıcıları hasarlı bataryanın alev almasına izin vermeden kusurlu bataryaların güvenli bir şekilde saklanması ve bunların yine güvenli bir şekilde üreticiye iade edilmesi gibi bir zorlukla karşı karşıya.

Genellikle, bataryanın bulunduğu ambalajdan bir duman çıkışı olması durumunda bir uyarı veriliyor. Ancak, ZARGES K470 Batarya Kutusunun bunun meydana gelmesini engellediği iddia ediliyor. Tehlikeli maddelere yönelik yeni ambalaj özellikle kusurlu veya hasar görmüş bataryaların güvenli ve uygun bir şekilde taşınması için tasarlanmış. Üreticiler çantanın iç kısmının yangın dayanımını arttıran bir malzeme ile kaplandığını söylüyorlar. Yangın durumunda, çantanın iç kısmı şişerek alevlerin yayılmasını engelliyor. Bunun altında yatan prensip katı bileşenlerin batarya gazlarından ayrıştırılmasını ve sıvı içeriklerin liflerin yüzeyinde yoğunlaşmasını sağlayan özel emici madde.  ZARGE’ın alüminyum çantaları sızan yanıcı gazların tutuşmasını bu şekilde engelliyor.

ZARGES Ürün Müdürü Michael Blum, “Tehlikeli maddeler barındıran çantaların acil bir durum adında yangından yayılan enerjiyi emmesi gerekir” dedi. Dolayısıyla, ZARGES çantalar çok katı kriterler doğrultusunda yangın testine tabi tutuldu: kabın yüzeyindeki sıcaklığın 100°C’yi aşmaması gerekiyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.