Ercan Premiks
Facebook Twitter

Uzman Lift'ten yeni distribütörlük: Almac

Uzman Lift, İtalya'nın önemli paletli makaslı platform üreticisi Almac'ın Türkiye distribütörü oldu. Eğimde ve zorlu zeminlerde çalışabilen makineleri pazara sunmaya hazırlanan Uzman Lift, Türkiye için getireceği BIBI 1090-BL serisini pazara sunmaya hazırlanıyor.
Bu haber 2018-07-10 14:03:24 eklenmiş ve 167 kez görüntülenmiştir.

Uzman Lift, Snorkel, Dinolift ve Smartlift gibi önemli markaların Türkiye ve Türki Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürütüyor. Şimdi de yaklaşık 3 yıldır üretim yapan yeni İtalyan markası Almac'ın distribütörlüğünü üstlenen firma, hem eğimli hem de zorlu şantiye şartlarında çalışabilen teknolojik açıdan birçok farklı donanıma sahip olan paletli platformları önümüzdeki günlerde pazara sunacak. Almac distribütörlüğü hakkında konuşan Uzman Lift Genel Müdürü Mehmet Karakaya, Uzman Lift'in dünyayı yakından takip eden bir firma olduğunu ve dünyada bir ilki gerçekleştiren bir markanın distribütörü olmaktan memnuniyet duydularını belirterek, "Almac distribütörlüğünün özü 2017 Mart ayına dayanıyor. Dışarıdan bakıldığı zaman hızlı alınmış bir karar gibi gözükse de aslında geçmişi bulunan ve yoğun araştırmalara dayanan bir anlaşma yaptık" ifadelerini kullandı.

 

 

Muadili olmayan ürünler

 

Konuşmasına anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulunarak devam eden Karakaya, “Şu anda resmi olarak Almac'ın Türkiye distribütörü olduk ama anlaşmaya 6 aylık bir deneme süresi maddesi koyduk. Bunu özellikle biz talep ettik. Çünkü; malumunuz Türkiye'deki platform sektörü yeni bir pazar olduğu için Almac paletli makaslı platformlarına olan ilgiyi görmek istedik. Bu yüzden de 6 aylık bir anlaşma yaptık. Eğer 6. ayın sonunda bizim tarafımızdan sürdürülmek istenirse genel bir sözleşme imzalayarak distribütörlüğe devam edeceğiz. Şu anda Almac’ın Türkiye distribütörü olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Uzman Lift olarak kısa sürede birçok önemli markayı bünyelerine kattıklarını dile getiren Genel Müdür Karakaya, son olarak temsilciliğini üstlendikleri Almac markasıyla ilgili şunları söyledi: "İtalya'da paletli makaslı platform üretimi gerçekleştiren Almac'ı dünya pazarında yakından takip ettik ve pazar için önemli bir marka olduğunu gördük. Anlaşma yapmadan önce de Almac'ın İtalya'daki fabrikasını ziyaret ettik ve ürünlerini yakından inceledik. Almac'ın paletli makaslı platformları çok özel ürünler. Bu yüzden yüksek adetlerde satışı yapılacak bir ürün değil, bunun farkındayız. Bakıldığında Almac, platform kiralayan her firmanın makine parkında bulundurması gereken bir ürün olduğunu düşünüyorum. Kısa vadede ilk hedefimizi, kiralama firmalarının filolarına az sayıda da olsa bu ürünleri katmaları olarak belirledik."

En zorlu şartlara hazır

Almac'ın personel yükseltici platform ürün grubunda iki tip üretim gerçekleştirdiğine dikkat çeken Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: "Almac, dinamik dengelemeli ve standart paletli olarak iki tip üretim gerçekleştiriyor. Standart paletli üretimde normal dizel makaslı platformların çıkamayacağı ve çalışmayacağı ortamlarda çalışabilen makine üretimi yapılıyor. Dinamik dengelemeli modeller de ise yüksekte çalıştığı anda yürüyebilen ve eğimli arazilerde kendisini teraziye alıp çalışabilen makineler üretiliyor. Örneğin; makinenin üzerinde çalışan bir kişi olduğunda 14 ve 20 derecelik bir eğime tırmanıyor ve hemen kendisini teraziye alarak yükseliyor. Şu anda pazarda Almac'ın dışında çok farklı formattaki eğimlerde rahatlıkla çalışabilen başka makine yok." Makinenin üretiminde önemli detayların düşünüldüğünü aktaran Karakaya, "Örneğin; makinelerdeki bütün siviçlerin üzerine herhangi bir zarar gelmesin diye çelikten koruma yapılmış. Bunun dışında yaşanabilecek hidrolik hortum arızasında bütün hortumun sökülmemesi için hortumlar eklemli bir şekilde dizayn edilmiş" dedi. Lastikli platformların yürümekte zorlandığı yerlerde Almac'ın paletli makaslı platformlarının rahatlıkla çalışabildiğine değinen Karakaya, makinenin zorlu şantiye ortamlarında ve maden sahalarında rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi. Karakaya, "Paletli platformların, lastiklilere göre en büyük avantajı dar ve kompakt olmasıdır. Makine, paletler sayesinde yumuşak zeminlerde özellikle havanın yağışlı olduğu zaman çamurlu ortamlarda dizel makaslı platformların yürümekte zorlandığı yerlerde rahatlıkla yürüyebiliyor. Ayrıca makinelerin tırmanma kapasitesi de çok iyi" diye konuştu.

"Önceliğimiz kiralama firmaları"

Almac ile kiralama firmalarına ve son kullanıcıya hitap edeceklerine değinen Karakaya, "Müşteri portföyümüzü öncelikle kiralama firmaları oluşturacak. Onun haricinde son kullanıcı olarak alışveriş ve kongre merkezlerine hitap etmeyi düşünüyoruz. Çünkü bu makineler merdivenin üzerinde de rahatlıkla yürüyebiliyor. Ama ilk olarak önceliğimiz kiralama firmaları olacak. Çünkü onların portföyündeki müşteri potansiyeli biz de yok. Onlar, bu ürünü daha iyi tanıtabilir. Tabi biz de son kullanıcıya ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Özellikle platform tarafında çok yanlış yerlerde, yanlış makineler kullanıyor. Almac markasıyla bu yanlış kullanımın önüne geçerek doğru yerde doğru makine kullanımını yaygınlaştıracağız" dedi. Karakaya, Almac ürünleri önümüzdeki günlerde pazara sunacaklarını kaydetti.

Dinolift ve Snorkell'den de yeni ürünler geliyor

Distribütörlüğünü yürüttükleri Dinolift markasıyla ilgili de yeni haberler veren Karakaya, "Dinlolift'in daha önce hiç getirmediğimiz yeni bir ürününü Türkiye pazarına sokmaya hazırlanıyoruz. 26,5 metrelik ayak basmalı platformu getiriyoruz. 4X4 olan 265 RXD adlı modelimiz, yakın zamanda görücüye çıkacak. Biz bu ürünü beğendik ve müşterilerimize anlattık. Onlardan aldığımız tepkiler de olumlu oldu" diye konuştu. Yeni ürünün en önemli özelliğinin eğimli yerlerde de çalışabilir olduğunu söyleyen Karakaya, çift enerjili motora sahip bu üründe hem elektrikli motor hem de dizel motor olarak kullanabilme özelliğinden bahsetti. Yeni model aynı zamanda yengeç yürüyüşü de yapabiliyor. Karakaya Dinolift hakkında da fikirlerini sunarak sözlerini şöyle noktaladı: "Dinolift zaten imalat noktasında çok kaliteli ürünler kullanan bir marka. İmal ettiği ürünlerin parçalarının da yüzde 90'ını yine kendisi imal ediyor. Bomlarını kendi kesiyor, büküyor ve kaynaklıyor. Dolaysıyla ürünleri güçlü oluyor. Yeni 265 RXD adlı platformumuz, 4500 kilogramlık bir ürün. Bundan dolayı da taşıması çok kolay. 15-20 tonluk muadilleri için lowbet kullanılması gerekirken bu ürünün öyle bir sorunu yok." Uzman Lift, yakın zamanda Snorkell marka telehandlerların da satışına başlayacak.

--- Mehmet Karakaya Ne Dedi? ---

Almac distribütörlüğü: "İtalya'da paletli makaslı platform üretimi gerçekleştiren Almac'ı dünya pazarında yakından takip ettik ve pazar için önemli bir marka olduğunu gördük. Anlaşma yapmadan önce de Almac'ın İtalya'daki fabrikasını ziyaret ettik ve ürünlerini yakından inceledik. Almac'ın paletli makaslı platformları çok özel ürünler. Bu yüzden yüksek adetlerde satışı yapılacak bir ürün değil, bunun farkındayız. Bakıldığında Almac, platform kiralayan her firmanın makine parkında bulundurması gereken bir ürün olduğunu düşünüyorum. Kısa vadede ilk hedefimizi, kiralama firmalarının filolarına az sayıda da olsa bu ürünleri katmaları olarak belirledik."

Muadilsiz: "Almac, dinamik dengelemeli ve standart paletli olarak iki tip üretim gerçekleştiriyor. Standart paletli üretimde normal dizel makaslı platformların çıkamayacağı ve çalışmayacağı ortamlarda çalışabilen makine üretimi yapılıyor. Dinamik dengelemeli modeller de ise yüksekte çalıştığı anda yürüyebilen ve eğimli arazilerde kendisini teraziye alıp çalışabilen makineler üretiliyor. Örneğin; makinenin üzerinde çalışan bir kişi olduğunda 14 ve 20 derecelik bir eğime tırmanıyor ve hemen kendisini teraziye alarak yükseliyor. Şu anda pazarda Almac'ın dışında çok farklı formattaki eğimlerde rahatlıkla çalışabilen başka makine yok."

İlk hedef kiralamacılar: "Müşteri portföyümüzü öncelikle kiralama firmaları oluşturacak. Onun haricinde son kullanıcı olarak alışveriş ve kongre merkezlerine hitap etmeyi düşünüyoruz. Çünkü bu makineler merdivenin üzerinde de rahatlıkla yürüyebiliyor. Ama ilk olarak önceliğimiz kiralama firmaları olacak. Çünkü onların portföyündeki müşteri potansiyeli biz de yok. Onlar, bu ürünü daha iyi tanıtabilir. Tabi biz de son kullanıcıya ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Özellikle platform tarafında çok yanlış yerlerde, yanlış makineler kullanıyor. Almac markasıyla bu yanlış kullanımın önüne geçerek doğru yerde doğru makine kullanımını yaygınlaştıracağız"

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.