Ercan Premiks
Facebook Twitter

Highlift desteğiyle 3. Havalimanı'nda çalışmalar devam ediyor

Yaklaşık 1.5 yıldır 3. Havalimanı inşaatında dev filosuyla hizmet veren Highlift, genel olarak ana müteahhit İGA'ya hizmet veriyor. 200'ün üzerinde makinesiyle 3. Havalimanı'nın yükselişinde büyük rol oynayan Hightlift Genel Müdürü Eren Yıldıztekin ile bir araya geldik ve 3. Havalimanı'nın son durumunu sizler için fotoğrafladık.
Bu haber 2018-07-10 13:57:27 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.

Highlift, 3. Havalimanı'nda 1.5 yıldır dev filosuyla hem ana yükleniciye hem de alt taşeronlara hizmet veriyor. Highlift, 3. Havalimanı'nda 3 adet telehandler, 14 adadet 41 metre dizel eklemli, 18 adet 26 metre dizel eklemli, 1 adet 42 metre örümcek, 2 adet 36 metre örümcek, 2 adet 31.5 metre örümcek, 2 adet 30 metre örümcek, 20 adet akülü eklemli, 150'ye yakın makaslı platform ve çok sayıda forklift ile yer alıyor. Hightlift, örümcek platform sayısında 3. Havalimanı'nın en güçlü firması olarak makinelerini bulunduruyor.

3. Havalimanı'nda sona doğru

3. Havalimanı inşaatında 150'ye yakın makaslı platformla yer aldıklarını belirten Highlift Genel Müdürü Eren Yıldıztekin, "Bu platformların çoğunluğu 10 ve 12 metrelerden oluşuyor. Bunların yüzde 90'ı akülü makaslı platform. Dizel motorlularımız da var. Bunlarda da 18 ve 22 metrelikler çok sayıda kullanılıyor. Dizel makaslıların sayısı giderek azalıyor. Bunun sebebi; şantiyede alanlar giderek daralıyor. Çok fazla makine çok dar alanda birlikte çalışmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı dar şaseli makineler tercih ediliyor" diye konuştu. İnşaatta sona yaklaştıkça dizellerin dışarı çıkmaya başladığını ve elektriklilerin içeride kalmaya devam edeceğini belirten Yıldıztekin, "İnce işçilik yavaş yavaş başladı şantiye içerisinde. Mimarlar harekete geçmeye başladılar. Bu noktada artık akülü makaslılar büyük rol oynamaya başladılar. Zemin döşendikten sonra da daha çok hafif makineler tercih edilmeye başlanıyor. Zeminin zarar görmemesi gereken noktalarda da örümcekler devreye girmeye başlıyor" ifadelerini kullandı.

Servis sürekli şantiyede

3. Havalimanındaki çalışmalarda Highlift olarak makinelerin yüzde 80'ini ana müteahhit İGA'ya, diğer yüzde 20'sinin ise 5 adet alt taşerona kiralandığını belirten Yıldıztekin, servis konusunda da çok titiz çalıştıklarının altını çizdi. Servis konusunda her gün her saat hazır bulunan 4 personelin bulunduğunu ve 2 araçla 2 ekip şeklinde hareket ettiklerini anlatan Yıldıztekin, "7/24 tüm arızalara müdahale ediyoruz. Arıza ve müdahale süremiz yaklaşık olarak yarım gün. Yarım günde bütün arızaları ve sorunları çözüyoruz. Makine küçük bir arıza vermişse sorunu hemen orada ekibimiz çözüyor. Eğer büyük bir hasar varsa yerine makine gönderiyoruz ve müşterimizin işi durmuyor, devam ediyor" dedi. Servis konusunda sözlerine devam eden Yıldıztekin şunları söyledi:"Highlift olarak anlık müdahalede maksimum süremiz yarım gün. Kiraya verdiğimiz makinelerin telehandler olanlar hariç tamamında firmaların kendi operatörleri çalışıyor. Bu da arıza sayısını arttırabiliyor."

Yeni projeler

Highlift'in filosundan ve bundan sonraki süreçte yapacaklarından da bahseden Yıldıztekin, makine parkının doluluk oranını yüzde 113 seviyesine geldiğini söyledi. Yüzde 113 tabirini açıklayan Yıldıztekin, "Yüzde 13 fazladan makine bizim için çalışıyor. Bu yüzde 13 dışarıdan taşere ettiğimiz makinelerden oluşuyor. Biz şimdi bu yüzde 13'lük kısmı da kendimize ait yapmak için çalışıyoruz" dedi. Highlift'in kuruluşunda ana hedefin yıllık yüzde 40 büyüme olarak belirlendiğini anlatan Yıldıztekin, 2018 yılının ilk 3 ayında yapılan yatırımların şimdiden yüzde 30'unu karşıladını söyledi. Şu an Highlift'in Türkiye'de 2 yeni büyük projesi olduğunu anlatan Yıldıztekin sözlerine şöyle devam etti:"Elimizde 2 adet yeni ve büyük iş var. Bunlardan birisi şu an başladı. Orada 150 adet akülü makaslı platform ihtiyacımız olacak. Diğer işimizde de 100'e yakın akülü makaslı ihtiyacımız olacak. Bu projeler  3 yıl sürecek. Bu çerçevede halihazırda doluluk oranımız yüzde 113 seviyesindeyken 200 adet daha akülü makaslı siparişi vermek üzereyiz. Onları da 2 ay içerisinde teslim almayı planlıyoruz. Ayrıca dizel makaslı grubunda da ciddi bir yatırıma hazırlanıyoruz. 12 metre almamak kaydıyla 14 metre, 15 metre ve 18 metrelikler olacak yeni yatırımımız."

Yurtdışı ofisi geliyor

Son dönemlerde yurtdışı projelerine de hız veren Highlift, Türki Cumhuriyetlerde yeni projelere imza atacak. Yurt dışı ofisini 2 ay içerisinde açacaklarının müjdesini veren Yıldıztekin, "Yeni bir işe kısa zaman sonra başlayacağız. İsim vermemiz şu an doğru olmaz ama orada aldığımız işe 10 adet 41 metrelik ve 10 adet de 26 metrelik platformla giriş yapacağız. İşin süresi 3 yıl olarak belirlendi. Orada çok ciddi bir markanın distribütörlüğünü de yapacağız. Orayı tamamen Türkiye Highlift'ten bağımsız yönetmeyi planlıyoruz. Üst yönetime bağlı bir şekilde sistem kurulacak." ifadelerini kullandı. Highlift'ten ayrı olarak Alatan Doğan tarafıyla da ilgili olarak 3. Havalimanı çalışmalarından bahseden Genel Müdür Yıldıztekin, "3. Havalimanı'nda Alatan Doğan olarak 5 adet 70 metre ile yer alıyoruz. Dışarıdan kiraladığımız 2'si 70 metre ve 5'i 50 metre olmak üzere platformlarımız da var. Alatan Doğan 3. Havalimanı'nda 12 makineyle yer alıyor. Bu makinelerin 6 tanesi 24 saat durmadan çalışıyor. Bir mühendis arkadaşımız sürekli olarak orada bulunuyor. Bütün makinelerimizi kendi operatörlerimiz vardiyalı olarak kullanıyor" dedi.

--- Eren Yıldıztekin Ne Dedi? ---

Makaslı platform: "3. Havalimanı inşaatında 150'ye yakın makaslı platformla yer alıyoruz. Bu platformların çoğunluğu 10 ve 12 metrelerden oluşuyor. Bunların yüzde 90'ı akülü makaslı platform. Dizel motorlularımız da var. Bunlarda da 18 ve 22 metrelikler çok sayıda kullanılıyor. Dizel makaslıların sayısı giderek azalıyor. Bunun sebebi; şantiyede alanlar giderek daralıyor. Çok fazla makine çok dar alanda birlikte çalışmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı dar şaseli makineler tercih ediliyor"

Servis: "7/24 tüm arızalara müdahale ediyoruz. Arıza ve müdahale süremiz yaklaşık olarak yarım gün. Yarım günde bütün arızaları ve sorunları çözüyoruz. Makine küçük bir arıza vermişse sorunu hemen orada ekibimiz çözüyor. Eğer büyük bir hasar varsa yerine makine gönderiyoruz ve müşterimizin işi durmuyor, devam ediyor"


Alatan Doğan: "3. Havalimanı'nda Alatan Doğan olarak 5 adet 70 metre ile yer alıyoruz. Dışarıdan kiraladığımız 2'si 70 metre ve 5'i 50 metre olmak üzere platformlarımız da var. Alatan Doğan 3. Havalimanı'nda 12 makineyle yer alıyor. Bu makinelerin 6 tanesi 24 saat durmadan çalışıyor. Bir mühendis arkadaşımız sürekli olarak orada bulunuyor. Bütün makinelerimizi kendi operatörlerimiz vardiyalı olarak kullanıyor"

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.