Ercan Premiks
Facebook Twitter

Atakan Makine Müdürü Gürcan Karamanlı, “Kiralama Sektöründe 200 Makinemiz Çalışmaktadır”

Uzun yıllar Özel sektörde Yöneticilik yapan ve emekliye ayrıldıktan sonra Atakan Makine firmasında Şirket Müdürü olarak çalışmaya başlayan Makine Mühendisi Gürcan Karamanlı, Firma olarak 2017 yılında toplam 60 adet makine yatırımı yaptıklarını ve 2018 yılının ilk beş ay içerisinde toplam 35 adetlik de makine yatırımı yaparak 17 ayda kapasitelerini iki katına çıkardıklarını söyledi.
Bu haber 2018-07-10 13:46:10 eklenmiş ve 82 kez görüntülenmiştir.

Karamanlı, Atakan Makine firması ve faaliyetleri ile sorularımızı cevaplarken sektörün sorunlarına da değindi.

Atakan Makina firması ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Atakan Makine, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yusuf Karamanlı tarafından 2007 yılında sektörün gelişmeye açık bir alan olduğu görülerek kurulmuştur.Şirketimiz 2007 yılından 2012 yılına kadar satış ve servis ağırlıklı olarak çalışmıştır. 2012 yılından itibaren de forklift ve depo içi ekipmanları kiralaması 2015 yılından itibaren de  personel yükseltici ile ilgili faaliyetlerine ağırlık vermiştir. Firmamız bu gün Eskişehir merkezli ,  Bilecik, Kütahya, Afyon, Konya ve Bolu da bölgemiz sanayici ve tüccarına hizmet vermeye devam etmektedir. Yetkili servis olmak nedeniyle bölgede bayisi olduğumuz makinelerin bakım ve onarım faaliyetleri ile akü ve lastik satışı konusunda çalışmalarımız vardır.

Still Arser firması ile işbirliğiniz ne zaman başladı .Still İstif makinalarının bölgenizdeki durumu hakkında  bilgi verirmisiniz?

Still Arser ile 2013 yılında müşteri olarak başlayan ilişkimiz, önce Acenta ve çok kısa süre sonra 2014 başında  bayi ve yetkili servis olarak başlamıştır. Bölgemizde bizimde servis ve bayi olmamız ile Still makinalar çok büyük bir satış ve kiralama ivmesi kazanmıştır. Yine Mayıs ayı itibarı ile Eskişehir ve Bilecik te toplam 650 adet civarında Still marka makineye ulaşılmıştır.

Atakan Makine olarak  platform  kiralaması  yapıyorsunuz bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?

Forklift ve depo içi ekipman çalışmasının yanında, son dönemde ülkemizdeki İSG anlayışının da değişimi ile personel yükseltici alanında da yatırım yapmaya 2015 yılında karar verdik.

2015 yılında gerek müşteri istekleri gerekse de sektördeki ihtiyacın baskısı ile yine bölgemizde açığı bulunan personel yükseltici kiralaması işini başlattık mayıs 2018 itibarı ile 20 adet makaslı, eklemli, ve dikey  tip makine ile çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Forklift ve İstif makinaları kiralaması yapıyorsunuz firma olarak kaç adet makinalarınız var ?

Bunlardan kaçı kirada ? bu konuda müşteri portföyünüz hangi sektördeki firmalardan oluşuyor?

 Makine parkımız 2012 yılında 8 adet iken yıllar içinde artarak Mayıs 2018 itibarı ile forklift, depo içi ekipman, küçük iş makineleri ve personel yükseltici olarak 207 adede ulaşmıştır. Bunların 180 adedi uzun dönem kiralama hizmetine verilmiş olup yaklaşık 27 adedi de yedek makine ve kısa dönem kiralama işlerimizde kullanılmaktadır. Müşterilerimiz ağırlıklı olarak, Lojistik hizmeti veren, inşaat malzemeleri üreten, Otomotiv, makina ve beyaz eşya yan sanayi tesisleri, ambalaj sanayi, gıda sanayi, Gübre sanayi, Yem sanayi, Cam ve Plastik Mamulleri sanayi v.b. gibi önemli ölçüde kurumsal firmalardan oluşan  geniş bir yelpazededir.

2017 yılı ve 2018 yılının ilk yarısında forklift satışı ve Kiralama konusunda gerçekleştirdiğiniz önemli projeler var mıdır?

Eskişehir ve çevresinde bizim için önemli olan mevcut müşterilerimizdeki makine artışları ve yeni müşteriler kazanmak için çalışmaya devam ediyoruz. 2017 yılında toplam 60 adet makine yatırımı yapılmış olup, 2018 ilk beş ay içinde toplam 35 adetlik makine yatırımı ile 17 ayda kapasitemiz 2 katına çıkarılmıştır. Önemli ölçüde riski dağıtmak için ve rekabet zorladığı için büyük projeler den uzak durmaktayız. 10 adet ve altı makine parkı bizim için uygun makine adedidir. Bizim için kısa dönemde müşteri sayısı riski dağıtmak açısından önemlidir.

2018 yılının sektör açısından bir değerlendirmesini yapar mısınız?

2018 yılı sektörümüz açısından zor bir yıl olacağını düşünüyoruz, maalesef sektör ithalat ağırlıklı dolayısı ile dövizdeki kur artışları, yurt içi ve dışındaki artma eğiliminde olan enflasyonlar, artan maliyetler, yoğun rekabet, haksız rekabet, müşteri isteklerinin artması ve en önemlisi de tahsilat yönetimi ,  finansman kaynakları ve finansman maliyetleri sektörün önemli uğraş alanları olacaktır.

Buna rağmen sektördeki ivmenin artarak devam edeceğini, önümüzdeki yıllarda satış ve kiralama hacminin önemli ölçüde artacağını düşünüyoruz.  Bu nedenlerle de İnsan kaynaklarımızı bu yönde geliştirmeye önem veriyoruz.

 ne gibi sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz? Çözüm öneriniz  varmı?

Tahsilat yönetimi önemli bir problem, bu sorun ağırlaşmaktadır, Büyük firmalar dahi vade uzatımı, kur sabitleme,  kira indirimi, talepleri olmakta ve gün geçtikçe asıl iş alanımızın dışında katma değer yaratmayan bu tür işlerle karşılaşılmaktadır.

Sektörde önemli ölçüde yetişmiş ve eğitimli eleman eksiği vardır, Meslek liseleri ve yüksek okulların eğitimi yetersiz kalmakta, servis elemanları katma değer yaratmadan, işyerlerimizde uzun süren eğitimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çözüm İş makineleri eğitimi bölümlerinin forklift eğitimine önem vermesi sağlanmalıdır. Distrübütörler ve ana firmalar bakım eğitimleri artırmalı ve personel  yetişmesine katkıda bulunmalıdır.

Kiralama sektörü  şu an büyük kiralama firmaları ve distrübütörlerin fiyat baskısı altındadır. Birim kiralama fiyatları son 5 senede önemli ölçüde gerilemiştir. Bizler gibi küçük şirketleri  önümüzdeki dönemde  önemli sorunlar  beklemektedir.

Satış ta çok rekabetçi bir ortam vardır, her satıcı kar marjına bakmaksızın satış yapma eğilimindedir.

 

Sektörün dizel payı önemli ölçüde Çin mallarına doğru yönlenmektedir. Bilindik markalar Çin de üretim yaptırmaktadır kısa vadede akülü forkliftler de Çin baskısını hissedeceğiz. Bazı  Çin markalarında  ürün kalitelerinde iyileşmeler görülmektedir.

 

Gündemdeki yurt dışı hizmet firmalarına Türkiye de çalışma izni verilmesi halinde sektör çok sıkıntılı bir duruma düşecektir. Bu günkü fiyatlar bile aranır hale gelebilecektir, Türkiye ye çok miktarda makine girecek ve mevcut şirketler  buna ayak uydurmakta zorluk çekeceklerdir.

Bunlar ve benzer bir çok soruna sahip sektörümüzün sağlıklı gelişebilmesi için tüm aktörlerin bir araya gelerek çözümler konusunda çalışmalar yapması gerektiğine inanıyoruz.  

Firma olarak ileriye dönük ne gibi projeleriniz var anlatır mısınız?

Meslek içi eğitimlere gerekli özeni göstermeye devam edeceğiz.

Bilgi güvenliği ve bilgisayar program yatırımları yapmaya devam edeceğiz.

Firmamız bölgemizde hizmet kalitesi çıtasını her geçen gün yükselterek müşteri memnuniyetini arttıran, çözüm ortağı bir kuruluş olarak mevcut makine parkımızı arttırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bölgede Elektrikli forklift depo içi ekipman ve personel yükseltici alanında ilk akla gelen firma olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

2019 yılı planımızda satış, Sergi alanı ve servisin bir arada olduğu kendi binamızın temelini atmayı ve inşaatına başlamayı hedeflemekteyiz.

Yıllık % 20 büyüme hedeflemekteyiz.

Akü bakımı servisi kurmak hedeflerimiz arasındadır.

2020 yılı içinde yeni yerimizin faaliyete geçmesi ile Forklift yenileme alanında yatırım yapmayı hedeflemekteyiz.

İkinci el yenilenmiş ve garantili makine satışı için alt yapıyı oluşturmak için çalışacağız.

2019 ve 2020 yılları büyük kapasiteli forklift ve personel yükseltici yatırımları yapmayı planlamaktayız.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.