Ercan Premiks
Facebook Twitter

Türk Lojistik Devi Danimarkalı Şirkete Satıldı

Türkiye'nin önde gelen lojistik şirketlerinden biri olan U.N. Ro-Ro 950 milyon Avro'ya Danimarkalı deniz taşımacılığı şirketi DFDS'ye satıldı.
Bu haber 2018-04-30 17:25:03 eklenmiş ve 216 kez görüntülenmiştir.

Danimarkalı deniz taşımacılığı şirketi DFDS A/S özel sermaye fonu Actera ve Esas Holding’in neredeyse tamamına sahip olduğu U.N. Ro-Ro’nun yüzde 98.8’ini, finansal borçlar düşüldükten sonra 950 milyon Avro hisse değeri üzerinden satın aldı.

U.N. Ro-Ro Mart ayında hisselerinin yüzde 57.7’sinin halka arzına yönelik taslak izahname yayımlamıştı. Şirkette Actera ve Esas Holding’in toplam yüzde 98.8 payı bulunuyordu.

DFDS tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre satın almanın Haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

Şirket, U.N. Ro-Ro ile Akdeniz’deki varlığını genişletmek istiyor.

Türkiye-Avrupa arasında Ro-Ro gemileri ile intermodal taşımacılık yapan U.N. Ro-Ro’nun halihazırda yılda 322,000 araç kapasiteli 12 gemiden oluşan filosu bulunuyor. U.N. Ro-Ro, Türkiye ve AB arasında Akdeniz’de beş yük taşımacılığı güzergahı işletiyor. Dört güzergah İtalya’ya ve bir tanesi Fransa’ya bağlanıyor.

Üçüncü kez el değiştirdi

U.N. Ro-Ro 2007 yılında en büyük fon şirketlerinden biri olan KKR'ye 910 milyon Avro karşılığında satılmıştı. KKR, 2014 yılında U.N. Ro-Ro'yu Esas & Actera konsorsiyumuna sattı.

U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., Doğu Akdeniz Ro-Ro sektörünün önemli oyuncularından biri olarak öne çıkıyor.

24 yıl önce kuruldu

U.N. Ro-Ro, 1993 yılında 48 Türk nakliyecisinin bir araya gelerek, Türkiye’den Avrupa’ya (İtalya’nın Trieste Limanı’na), denizyoluyla yük taşımacılığı yapmak amacıyla kurulmuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HABERLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
© Copyright 2016 Tek. Tüm hakları saklıdır.